Tag børnene med til Bøger og Bolognese i Glumsø
Næstved Bibliotek og Café Rejseladen inviterer igen til Bøger og Bolognese i Glumsø. Over to aftener i efteråret, torsdag d. 11/9 og torsdag d. 13/11 står den på hyggelig højtlæsning og fællesspisning for børnefamilier med børn i alderen 6 - 10 år.

Bibliotekets kulturformidlere Christoffer og Martin har fundet børnebøger frem, som de glæder sig til at læse op fra på de to aftener, hvor Rejseladen står for lækker børnevenlig mad.
Undervejs er der også korte præsentationer af forskellige nyere børnebøger, som er velegnede til højtlæsning, samt en kasse fuld af spændende og forunderlige bøger, som kan lånes med hjem.
En litterær hyggestund i en travl hverdag
Mange børnefamilier er pressede på tid. Det kan være svært at nå det hele og mange forældre vil kunne nikke genkendende til, at hverdagslivet hurtigt drejer sig om praktiske gøremål som madlavning, madpakker, lektier, fritidsaktiviteter, godnatlæsning og at putte børn. Når det er gjort, er der ikke meget overskud til andet. Det kan opleves som ensomt, stressende og udmattende. Det er svært at finde tiden til fællesskabet, fordybelsen og nærværet.
”Bøger og Bolognese” er et forsøg på at stoppe den fortravlede tid et øjeblik og styrke fællesskabet.
For højtlæsning kan så meget - en slags ’slow-fix’ som modvægt til vores accelererende samfund, hvor hurtige skift på skærme tager alt opmærksomheden. Koblet med fællesspisning øges nærværet, sammenholdet og fællesskabet.
Så sluk mobiltelefonen eller lad den blive hjemme og kom og mød andre familier fra Glumsø og omegn og fordyb dig i en god historie og dejlig mad.
Billetter koster 50 kr og tilmelding til hvert af de to arrangementer sker via Næstved Biblioteks hjemmeside, naesbib.dk.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkMartin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkMartin Vinther MadsenBørnekulturformidler
Tlf:55884131marvma@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Udstilling med Kunstnergruppen ART-UZ22.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Næstved Bibliotek kan du i perioden mandag den 1. september til fredag den 26. september opleve en udstilling med den lokale kunstnergruppe ART-UZ.
Roepolakkerne satte spor21.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bogen ”Roepolakkerne satte spor” fortæller historien om de polske landarbejdere, der ved 1900-tallets begyndelse arbejdede på Sydsjælland og Lolland-Falster. Tirsdag den 9. september kl. 16.00-17.30 præsenterer forfatterne bogen på Næstved Bibliotek.
Tag en litterær timeout med Næstved Bibliotek - Read Hour på FNs internationale læsedag20.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mandag d. 8. september markerer Næstved Bibliotek FN’s internationale læsedag. På læsedagen opfordres du til at vie én uafbrudt time til at fordybe dig i læsning. Deraf navnet ’Read hour.’ Tiltaget skal lade folk mærke glæden ved at forsvinde ind i en god bog og for en stund glemme tid og sted.
Quiz løs med biblioteket på Underhuset18.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Er du også vild med quizzer? Så har du nu mulighed for at deltage i Næstved Biblioteks hyggelige pubquiz på Underhuset fire onsdage i efteråret.
Bookwalk med litteratur om forældreskab – babyer og barnevogne er velkomne4.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom med Næstved Bibliotek på en helt særlig gåtur i skov og by, hvor vi forener livet som småbørne-forældre og bøger. Det sker hhv onsdag d. 20. august og torsdag d. 4. september, begge dage kl. 10:00-11.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum