Ny undersøgelse: Markant flere danskere dropper alkohol
Fire ud af 10 danskere har bevidst valgt alkohol fra i en periode i løbet af det seneste år ifølge en ny undersøgelse, som Voxmeter har foretaget på vegne af Blå Kors Danmark. Det er en markant stigning sammenlignet med året før.

Sol og sommer hænger for mange sammen med en øget mængde alkohol. Men flere danskere er begyndt at tænke mere over deres alkoholforbrug.
En ny Voxmeter-undersøgelse viser, at 42,1 procent af danskerne har valgt alkohol fra i en periode i løbet af det seneste år. I 2024 svarede 34,6 procent af danskerne ja til samme spørgsmål, hvilket er en stigning på 7,5 procentpoint på bare et år. Det overrasker generalsekretær i Blå Kors Danmark, Morten Skov Mogensen.
”Det er en overraskende, men meget glædelig stigning. For mig viser det, at vi i Danmark i højere grad forholder os til vores alkoholforbrug end tidligere. Det handler ikke nødvendigvis om at droppe alkohol helt og holdent, men om at tænke mere over, hvor meget man drikker, hvornår og hvorfor,” siger han.
Undersøgelsen viser ligeledes en stigning i andelen af danskere, der har overvejet at droppe alkohol i en periode. Dette sagde 38,7 procent ja til i 2024, hvor det i 2025 er steget til knap halvdelen af danskerne.
Sundhed og velvære vejer tungere
Ifølge den nye undersøgelse er det særligt sundhed og velvære som bedre søvn, vægttab og mere energi, der er årsagerne til fravalget af alkohol. Derudover svarer mere end 40 procent, at det er manglende lyst til alkohol, og knap hver fjerde siger, at det er medicin eller af helbredsmæssige årsager.
”Vi har en stærk forankret alkoholkultur i Danmark, og det er ofte en fast del af sociale arrangementer, fejringer, og når livet gør ondt. I de senere år har der været en bevægelse mod et mere reflekteret forhold til alkohol, og det må siges at blive bekræftet i denne nye undersøgelse,” lyder det fra Morten Skov Mogensen. Han fortsætter:
”Jeg håber, at disse positive tendenser kan være med til at åbne samtalen om den danske alkoholkultur og skubbe den i en sundere retning.”
Blå Kors Danmark hjælper årligt flere tusinde danskere, der enten selv har et alkoholmisbrug eller er pårørende til en med misbrug, ligesom hjælpeorganisationen arbejder for en sundere alkoholkultur.
Fakta om undersøgelsen:
- Den repræsentative undersøgelse er foretaget af Voxmeter på vegne af Blå Kors Danmark.
- 1.022 respondenter har deltaget i undersøgelsen i perioden 7. maj til 16. maj 2025.
Nøgleord
Kontakter
Morten Skov MogensenGeneralsekretær i Blå Kors Danmark
Tlf:40 41 12 30msm@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef og chef for partnerskaber i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder

Vedhæftede filer
Om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Blå Kors Genbrug i Rødovre fejrer 5 år med 25 procent på alt i butikken6.10.2025 09:18:39 CEST | Pressemeddelelse
I fem år har de lokale i Rødovre kunne gøre et godt køb i Blå Kors’ genbrugsbutik på Islev Torv. Det markerer butikken med 25 procent rabat på alle varer lørdag den 11. oktober kl. 10-14.
Synets Dag: Flere end 350 udsatte danskere får gratis synstest og briller2.10.2025 08:59:31 CEST | Pressemeddelelse
32 Louis Nielsen-butikker åbner for første gang landet over efter normal åbningstid for at give gratis synstest med sundhedstjek og briller til udsatte danskere tilknyttet Blå Kors Danmark.
30 år med værested for byens udsatte29.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Blå Sociale Café i Hjørring har i 30 år været et mødested for mennesker i svære livssituationer. Det markerer caféen den 1. oktober med en jubilæumsreception.
Hobro IK giver gratis fodboldoplevelser til Blå Kors-beboere24.9.2025 08:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale med Hobro IK sikrer beboerne på botilbuddet Blå Kors Rold Skov i Arden gratis adgang til stadion og fællesskab omkring fodbold.
Den Blå Sociale Café i Hjørring får ny leder18.9.2025 07:37:35 CEST | Pressemeddelelse
Lenette Schultz Nielsen bliver ny leder af Den Blå Sociale Café i Hjørring, som er et værested for byens udsatte og ensomme borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum