Ny pony på vej til Herslev Rideklub – takket være SPARs støtte til det lokale
Donation fra SPAR giver nyt håb til den lokale rideklub i Herslev – og styrker fællesskabet blandt børn og frivillige.

Herslev Rideklub har netop fået overrakt en donation på 10.000 kr. fra SPAR. Rideklubben er et vigtigt samlingspunkt for lokale børn og unge med interesse for heste og ridning.
Sidste år måtte klubben tage afsked med hele to af sine ponyer, og derfor vækker donationen ekstra stor glæde. Pengene skal gå til anskaffelsen af en ny pony, som kan glæde de mange rideglade børn i klubben.
“Det her betyder så meget for os. Vi er en lille klub, hvor alle hjælper til – og sådan en støtte giver både mulighed for at udvikle os og for at løfte sammen,” fortæller Marlene Sørensen, formand i Herslev Rideklub.
Donationen er en del af et bredere initiativ fra SPAR, hvor tre lokale foreninger på landsplan har modtaget støtte som led i supermarkedskædens fokus på at bakke op om det lokale foreningsliv.
“Det lokale fællesskab er en hjertesag for os. Når man handler i SPAR, støtter man meget mere end en butik – man er med til at bakke op om de mennesker og fællesskaber, der får det hele til at hænge sammen. Det handler ikke om store beløb, men om at sende et tydeligt signal: At vi anerkender de frivillige kræfter og deres betydning for fællesskabet i lokalsamfundet,” siger Esben Keller, kædedirektør i SPAR og Min Købmand.
Som hele Danmarks lokale supermarked ønsker SPAR at tage aktiv del i det liv, der leves omkring butikkerne – og styrke de fællesskaber, der gør en forskel i hverdagen.
SPAR planlægger at gentage initiativet igen i efteråret 2025 og håber, at endnu flere vil byde ind med forslag og lokale historier.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkOm Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Sommeren byder på generationsskifte i SPAR Horne7.7.2025 10:44:08 CEST | Pressemeddelelse
Efter 26 år i spidsen for SPAR Horne har Carsten og Gitte Bøgedal den 1. juli 2025 overdraget nøglerne til svigersønnen Emil Christensen, der har været en fast del af butikken siden 2005.
Ny adm. dir. i Aarstiderne vil give flere lyst til at spise mere grønt og økologisk3.7.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Dorte Tandrup brænder for at gøre gode råvarer, økologi og grønne måltider mere tilgængelige for flere. Til august får hun mulighed for at arbejde med netop den dagsorden, når hun indtræder som ny administrerende direktør i den økologiske pionérvirksomhed Aarstiderne A/S.
Dagrofa Foodservice er ny fødevareleverandør til Danske Diakonhjems plejehjem1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice er den nye centrale fødevareleverandør til Danske Diakonhjem, der er Danmarks største private aktør inden for plejehjem og friplejehjem. Indkøbsaftalen er flerårig og skal bl.a. sikre den bedst mulige mad for beboerne og balance i køkkenbudgetterne.
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
Inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’ vender tilbage med endnu flere masterclasses25.6.2025 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum