Stor undersøgelse: Virksomheder holder grøn kurs trods færre rapporteringskrav
EU vil lempe kravene til ESG-rapportering, men det betyder ikke, at danske virksomheder skruer ned for ambitionerne. Tværtimod, viser ny omfattende undersøgelse fra Sydbank.

Færre rapporteringskrav frigiver ressourcer til reelle bæredygtige tiltag.
Sådan lyder et af budskaberne fra flere danske virksomheder i en ny, stor undersøgelse, som Voxmeter har gennemført på vegne af Sydbank blandt 400 virksomheder med mellem 10 og 499 ansatte.
Den nye undersøgelse er foretaget, efter EU-Kommissionen tidligere på året offentliggjorde en såkaldt omnibuspakke, der blandt andet skal forenkle kravene til bæredygtighedsrapportering. Undersøgelsen viser, at initiativet møder bred opbakning i dansk erhvervsliv.
Hele 81% af virksomhederne mener, at forenklede rapportereringskrav er en god idé. Virksomhederne har dog ikke planer om at arbejde mindre med bæredygtighed. Faktisk indikerer flere, at de vil arbejde endnu mere med bæredygtighed i fremtiden.
”Vores undersøgelse peger klart på, at de danske virksomheder ikke har opgivet den bæredygtige dagsorden. Tværtimod kan de ressourcer, der nu frigøres fra rapporteringsopgaver, blive kanaliseret ind i konkrete initiativer, der fremmer den grønne omstilling og andre relevante ESG-tiltag,” siger Morten Laugesen, erhvervsøkonom i Sydbank.
Bæredygtighed kan være en konkurrencefordel
Mange virksomheder ser arbejdet med bæredygtighed som en konkurrencefordel. Ifølge undersøgelsen vurderer 46 procent, at det i høj eller nogen grad styrker deres konkurrenceevne at arbejde med bæredygtighed.
”Mange virksomheder oplever, at det kan være en god forretning at prioritere bæredygtighed. Det skyldes blandt andet, at en grøn profil kan styrke virksomhedens omdømme over for kunder, medarbejdere og andre interessenter,” siger Morten Laugesen.
Undersøgelsen viser dog også tydelige forskelle mellem brancherne. Mens mange industrivirksomheder betragter bæredygtighed som en klar konkurrencefordel, er det fx en mindre andel af transportbranchen, der deler denne opfattelse.
En forskydning, som ifølge erhvervsøkonomen kan hænge sammen med, at mange industrivirksomheder oplever, at deres kunder efterspørger viden om bæredygtighed. Derfor betragtes det som en konkurrencefordel, hvis de kan dokumentere deres indsats.
”Når der til gengæld er så få transportvirksomheder, der ser samme potentiale, kan det skyldes, at det er en branche, som generelt er kendetegnet ved hård priskonkurrence - også selvom de egentlig er godt med i forhold til klimadokumentation, siger Morten Laugesen
Virksomheder vil investere i grønne tiltag
Dansk erhvervsliv er godt i gang med den grønne omstilling, og den udvikling ser ud til at fortsætte. Hele 65 procent af virksomhederne i undersøgelsen har planer om at investere i initiativer, der kan nedbringe virksomhedens energiforbrug og CO2-udledning inden for de næste tre år.
”Det er positivt, at de danske virksomheder prioriterer grønne investeringer, selvom handelskrig og geopolitisk usikkerhed skaber usikre markedsvilkår,” siger Morten Laugesen.
Virksomhedernes investeringsplaner på det grønne område omfatter en række forskellige initiativer. Eksempelvis forventer mange industrivirksomheder at investere i solceller og energieffektive maskiner, mens mange virksomheder i bygge- og anlægsbranchen har planer om at investere i elbiler.
Fakta om undersøgelsen
- Undersøgelsen er foretaget som en telefonbaseret spørgeskemaundersøgelse af analyseinstituttet Voxmeter
- 400 virksomheder med 10-499 ansatte har svaret på undersøgelsen
- Dataindsamlingen er gennemført i slutningen af maj 2025
Kontakter
Morten LaugesenErhvervsøkonom, Sydbank
Tlf:74 37 22 52morten.laugesen@sydbank.dkOm Sydbank
Med rødder i det sønderjyske driver vi i dag en stærk og selvstændig landsdækkende bank, der kan og vil selv. For rygraden af dansk erhvervsliv og de privatkunder, der sætter pris på professionel rådgivning, er vi en bank for de fleste - men ikke den samme bank for alle. Gammeldags nærvær, ny teknologi - vi bruger det der virker. Vi kender vores kunder og er tæt på dem med rådgivning i øjenhøjde. Med de bedste samarbejdspartnere i ryggen skaber vi konkurrencekraft.
Sydbank - Danmarks Erhvervsbank
Følg pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Sydbank leverer solidt resultat i første kvartal7.5.2025 08:33:21 CEST | Pressemeddelelse
I et marked præget af økonomisk tilbageholdenhed leverer Sydbank et flot resultat for 1. kvartal 2025 – med en egenkapitalforrentning i toppen af den danske finansielle sektor, og med stigende kundetilfredshed, nettotilgang af kunder og styrket kapital under forvaltning.
Sydbank sætter 32-årig i spidsen for bankens digitale udvikling25.4.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Linette Damgaard Hansen får ansvaret for at realisere Sydbanks ambitioner inden for teknologi og innovation.
Sydbank får sin første kvindelige formand20.3.2025 19:43:41 CET | Pressemeddelelse
Ellen Trane Nørby overtager posten efter Lars Mikkelgaard-Jensen, som i februar annoncerede, at han stopper som formand i Sydbanks bestyrelse.
2024 blev det næstbedste år i Sydbanks historie26.2.2025 10:45:14 CET | Pressemeddelelse
På trods af global uro, nedskrivninger og faldende renter går det rigtig godt i Sydbank. Ifølge årsregnskabet, der netop er blevet offentliggjort, skyldes det stærke resultat især en stærk basisindtjening, hvor kunderne er gode til at investere.
Ny områdedirektør skal gøre Sydbank større i Nordjylland20.2.2025 12:55:12 CET | Pressemeddelelse
Anette Nielsen skal drive Sydbanks nordjyske vækst, når hun træder ind i rollen som områdedirektør i Nordjylland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum