Mænd hører babygråd lige så godt - men mødrene står op
2.7.2025 08:50:55 CEST | Aarhus Universitet: Health | Pressemeddelelse
Nyt studie afkræfter myten om kvinders særlige evne til at høre babygråd. Forskerne fandt kun minimale forskelle mellem mænd og kvinders hørelse, men mødre står stadig for den natlige barnepleje tre gange så ofte som fædrene.

Et nyt studie fra Aarhus Universitet sætter stort spørgsmålstegn ved den udbredte forestilling om, at kvinder er født med en særlig evne eller tilbøjelighed til at vågne, når babyen græder om natten.
Studiet viser, at der kun er marginale forskelle på, hvordan mænd og kvinder reagerer på babygråd om natten - alligevel er det mødre, der tre ud af fire gange tilser babyen, når den vågner.
Forskerne lavede to separate undersøgelser for at få endeligt svar på spørgsmålet. I det første forsøg deltog 142 voksne uden børn. Her viste det sig, at kvinder kun var en smule bedre til at høre meget svage lyde sammenlignet med mænd.
"Modsat hvad man ofte hører og ser i medierne, sov vores mandlige deltagere ikke bare igennem babygråd. Folk reagerede meget forskelligt på lydene under forsøget, og der var stort overlap mellem mænd og kvinder," fortæller professor Christine Parsons fra Institut for Kliniske Medicin, der står bag studiet.
Forskerne fandt ud af, at kvinder havde omkring 14 procent større sandsynlighed for at vågne ved meget svage lyde - både når det gjaldt babygråd og almindelige alarmlyde.
Men så snart lydene blev højere, forsvandt forskellen mellem kønnene.
Stor forskel i natarbejdet
I den anden undersøgelse fulgte forskerne 117 førstegangsforældre i Danmark, som alle noterede deres natlige aktiviteter med babyen gennem en uge.
"Resultaterne viste, at mødre stod for den natlige barnepleje tre gange så ofte som fædrene. Vores matematiske beregninger viste, at denne store forskel ikke kan forklares med de små forskelle i hørelse, vi så mellem kvinder og mænd," siger ph.d.-studerende Arnault Quentin-Vermillet, som er medforfatter på studiet.
Sociale strukturer er afgørende
Forklaringen kan ifølge forskerne findes i de sociale forhold snarere end de biologiske forskelle.
"Vi tror, der er flere ting på spil, som sandsynligvis hænger sammen. For det første holder mødre typisk barselsorlov, før fædre går på barselsorlov. Det betyder, at mødre får mere træning i at håndtere babyen fra starten," siger Christine Parsons og fortsætte:
"Derudover giver det god mening, at fædre sover igennem, når det er moren, der alligevel skal amme om natten."
Mere ligestilling i forældreskabet
Undersøgelsen bidrager ifølge Christine Parsons til debatten om ligestilling mellem forældre ved at udfordre forestillingen om, at mænd ikke kan høre deres babyer græde.
Den viser også, hvordan de nye regler i Danmark - hvor fædreorlov er blevet udvidet fra to til elleve uger - kan være med til at fordele børnepasningen mere ligeligt mellem forældrene.
Forskerne håber nu på flere undersøgelser af, hvordan både fædre og mødre tilpasser sig forældreskabet, når deres hormoner og søvnmønstre ændrer sig.
Bag om forskningsresultatet
Studietype: Observationsstudie
Samarbejdspartnere:
Ekstern finansiering: Carlsbergfondet
Link til videnskabelig artikel: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39819066/
Kontakter
Professor Christine Parsons
Aarhus Universitet, Institut for Klinisk Medicin - Interacting Minds Centre
Telefon: 87162127
Mail: christine.parsons@clin.au.dk
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Stærk søgning til Hernings nye uddannelses- og sundhedshus SUND+6.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til september åbner SUND+ i Herning, hvor kommende sygeplejersker, radiografer og læger for første gang skal samles under ét tag.
Tidlig pubertet kan øge risikoen for depression hos både piger og drenge2.7.2026 11:37:55 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun højden, brysterne og stemmen, der ændrer sig i puberteten. Tidspunktet for, hvornår puberteten begynder, kan også have betydning for børn og unges risiko for at udvikle depression, viser et nyt studie fra Aarhus Universitet.
Gigantiske ryghvirvler fra Gram Lergrav giver ny viden om forhistorisk kæmpehaj30.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De største hajhvirvler, forskere nogensinde har set, er dukket op efter at have været væk i over 40 år. Nu kaster de nyt lys over den sagnomspundne Megalodon.
Kan tarmbakterier genoprette immunforsvaret ved skrumpelever?29.6.2026 13:10:19 CEST | Pressemeddelelse
Adjunkt Sidsel Støy fra Institut for Klinisk Medicin modtager en Clinical Emerging Investigator-bevilling fra Novo Nordisk Fonden til forskning i tarmbakterier, immunforsvaret og skrumpelever.
Hun vil undersøge, om antistoffer kan skade kroppen indefra29.6.2026 13:08:55 CEST | Pressemeddelelse
Lektor Stinne Greisen fra Institut for Biomedicin på Aarhus Universitet modtager 4,4 mio. kr. fra Danmarks Frie Forskningsfond. Med bevillingen skal hun undersøge, om nogle særlige antistoffer spiller en større rolle i bindevævssygdomme, end man hidtil har troet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum