Familien i dag: Kvinde + kvinde har samme chance for baby som kvinde + mand
8.7.2025 06:00:00 CEST | ROCKWOOL Fonden | Pressemeddelelse
En kvinde, der er gift med en anden kvinde, bliver lige så ofte mor, som en kvinde, der er gift med en mand. Det viser analyser i en ny bog, der med en række forskningsresultater tegner et portræt af familien Danmark.

Fertiliteten i ægtepar med to kvinder er i dag omtrent den samme som i ægtepar med en mand og en kvinde. Det viser tal fra en ny bog udgivet af Peter Fallesen, forskningsprofessor i ROCKWOOL Fonden.
Med nye data viser forskeren nemlig, at 60% af par bestående af to kvinder, der er blevet gift siden 2007, har fået et barn indenfor de første fem år af deres ægteskab. Altså tæt på den samme sandsynlighed for at blive mor, som kvinder, der er gift med en mand, har.
”Vi kan se, at ægteskab og beslutningen om at få et barn stadig i høj grad hænger sammen. Og med de meget effektive fertilitetsbehandlinger, som lægerne i dag kan tilbyde, er oddsene for at kvinden bliver gravid, altså lige så gode som ved hjælp af ”naturmetoden,” siger forskningsprofessor Peter Fallesen fra ROCKWOOL Fonden.
I par med en mand og en kvinde er der i snit 0,6 barn allerede i hjemmet, inden de gifter sig. For par med to kvinder er det barn, der bliver født indenfor ægteskabets første fem år, lidt oftere det første barn.

Da storken kom
Frem til midten af 1990´erne var det kun omkring 10% af ægtepar bestående af to kvinder, der fik et barn indenfor de første fem år efter, de indgik registreret partnerskab. Men snart efter begyndte antallet af børn i regnbuefamilierne at stige.
Stigningen sker især fra det tidspunkt, hvor jordemoder Nina Stork åbner en privat fertilitetsklinik i København i 1999. Her kunne kvinder få fertilitetsbehandlinger uden at have en mand med.
Først i 2007 fik kvinder uden mænd adgang til fertilitetsbehandling i offentligt regi, og Peter Fallesens analyser viser, at den mulighed tog kvinderne i den grad til sig.
”Vi ser jo hele vejen op gennem nullerne en jævn stigning i antallet af børn, der kommer til verden i familier, hvor de voksne er to kvinder. Men tallene tyder på, at det alligevel stadig i den periode var for de udvalgte få, som selv ville investere i fertilitetsbehandling. Det er først, da behandlingerne bliver tilbudt i det offentlige sygehusvæsen, at antallet af børn i denne familietype kommer på niveau med par af forskelligt køn. Med den juridiske ligestilling af kvinder med og uden mænd, kommer nok også en større accept af regnbuefamilieformer, som også kan være medvirkende til den markante stigning, vi ser i de år,” siger Peter Fallesen.
12% af alle børn undfanges med assistance
Medicinsk assisteret fertilitet er i det hele taget blevet langt mere udbredt, viser andre data i bogen ”Hvad vi ved om familien og dens betydning for samfund og trivsel” – også i par med mænd og kvinder:
I 2021 var ca. 12% af alle børn i Danmark undfanget ved hjælp af en eller anden form for fertilitetsbehandling, som enten bestod af insemination med sæd fra partner eller donor eller andre mere invasive former for assisteret reproduktiv teknologi (ART). Det kan fx inkludere fertilitetsbehandling med æg-sortering, IVF og mikroinsemination.

FAKTA: om bogen: ”Hvad vi ved om familien og dens betydning for samfund og trivsel
Bogen kortlægger ved hjælp af en lang række forskningsresultater familiens udvikling gennem knap 200 år:
Fra tidligere tiders produktionsfællesskaber, hvor børnearbejde var en legitim og nødvendig del af storfamiliens økonomiske fundament, over velfærdssamfundets opståen og udbygning i anden halvdel af 1900-tallet, der skabte plads til kernefamilier med barndommen og teenagelivet i centrum - og i stigende grad også to forældre på arbejdsmarkedet, til nutidens mangfoldige familiemønstre, hvor fertilitetsbehandling spiller en stigende rolle.
- Bogens forfattere er:
Peter Fallesen, ph.d. og forskningsprofessor i ROCKWOOL Fonden
og konsulent Bent Jensen, cand.mag. - ”Hvad vi ved om familien og dens betydning for samfund og trivsel” kan hentes gratis som pdf på ROCKWOOL Fondens hjemmeside
Kontakter
Peter FallesenForskningsprofessor
Tlf:61 33 31 84pf@rff.dkJanni Brixenjournalist og pressekonsulent ROCKWOOL Fonden
Tlf:26235501jbr@rockwoolfonden.dkOm ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Flere bliver mødre blandt dem, der er boligejere – men færre unge kvinder ejer deres egen bolig20.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af unge kvindelige boligejere er støt faldende, og det kan være en faktor i det faldende børnetal. Danske kvinder, der ejer deres bolig, havde i 2022 50 procent højere sandsynlighed for at få deres første barn sammenlignet med kvinder, der bor i leje- eller andelsbolig. Og forskellen mellem lejere og ejere vokser, viser et nyt forskningsstudie fra ROCKWOOL Fonden.
Mange offentligt ansatte vil have mindst 25% mere i løn for at skifte til et job i ”det private”14.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af ti offentligt ansatte ville kræve en betydelig lønstigning for overhovedet at overveje at skifte til den private sektor. Ny forskning viser, at offentligt ansatte prioriterer stabilitet, fleksibilitet og meningsfuldt arbejde – og at god ledelse er en afgørende brik i det billede.
Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark13.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet kendt værdi på mindst 280 milliarder kroner. Det viser et nyt forskningsprojekt fra ROCKWOOL Fonden, der for første gang ved hjælp af AI har kortlagt, hvordan danske virksomheder og iværksættere flytter ud af landet.
Ny forskning: Din studieretning kan spille næsten en lige så stor rolle for din løn som, hvor længe du læser2.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To personer med samme uddannelsesniveau kan have op til 40 procents forskel i løn, når de er færdiguddannede. Samtidig er der store forskelle i grundlæggende læse- og regnefærdigheder blandt personer med forskellige studieretninger. Det viser et nyt forskningsprojekt fra University College London, der er støttet af ROCKWOOL Fonden.
Generation Z`s samfundssind fejler ikke noget28.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nutidens unge i generation Z har samme niveau af tillid til andre, bakker lige så meget op om samfundet og har lige så stærk social adfærd, som millennials, generation X og baby-boomene havde, da de var unge. Det viser en analyse af en række undersøgelser på tværs af generationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum