Europabevægelsen

Europabevægelsen: Danmark overtager i dag det vigtigste EU-formandskab nogensinde

Del

i dag starter det danske EU-formandskab. Opgaven for dette formandskab er større, end vi før har set, siger Europabevægelsens formand.  

Med krig i Europa og et transatlantisk forhold i ruiner, står Danmark overfor en kæmpe opgave.  


De forrige danske EU-formandskaber i 2012 og 2002 bar vigtige resultater med sig, men den sikkerhedsmæssige situation i Europa er i dag så alvorlig, at dette formandskab er vigtigere end nogensinde.  
Det er Europas grundlæggende værdier som i dag er på spil. 

"Det var en kæmpe bedrift, dengang Danmark stod i spidsen for EU i 2002 og landede østudvidelsen, men det her formandskab er faktisk en større opgave. For det er de værdier som det moderne EU blev skabt på, som nu er på spil. Vi kan ikke længere tage frihed, demokrati og landenes selvbestemmelses ret for givet. Vi kan kun bevare disse grundlæggende værdier, hvis vi holder sammen på EU og styrker samarbejdet" – siger landsformand i Europabevægelsen, Jens-Kristian Lütken. 

Hvis det ikke lykkes at bremse Rusland fra at overtage Ukraine, vil Europakortet for altid se anderledes ud. 

"Da Danmark stod i spidsen for Østudvidelsen var det et spørgsmål om at løbe bolden i mål. Vi kendte spillereglerne og størrelsen på banen. I dag er spillereglerne væk, og det er i højere grad den stærkes retsbog, der gælder. Netop derfor er et EU, hvor Danmark placerer sig centralt i vores helt klare interesse. Med formandskabet har Danmark muligheden for at fortsætte med at gøre sig spilbar et centralt sted på banen,” siger Jens-Kristian Lütken.  

For yderligere kommentarer, kontakt: 
Jens-Kristian Lütken, landsformand i Europabevægelsen 
Tlf 30919800 


Kontakter

Om Europabevægelsen

Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Europabevægelsen ønsker et tæt europæisk samarbejde.

Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen

Droneangreb på Danmark: - Nu har vi brug for Ukraine23.9.2025 11:43:17 CEST | Pressemeddelelse

Vi kan ikke bekæmpe droner uden at knytte Ukraine tættere til os på forsvarsområdet. Først Polen, så Estland, og i går Danmark. Mandag den 22. september forstyrrede droner over Københavns Lufthavn flytrafikken i godt fire timer. På et pressemøde i dag, tirsdag den 23. september, konstaterede Flemming Drejer, operativ chef i PET, at man ikke afviser, at der kigges i retning af Rusland. "Dette angreb minder uhyggeligt meget om en provokation fra Moskva. Det stiller strenge krav til, hvordan hele EU nu forholder sig til bekæmpelse af droner", siger Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye