Nyt børnebibliotek er på vej i Næstved
Den 3. oktober slår Næstved Bibliotek dørene op til et helt nyt børnebibliotek, der skal vække læselyst gennem leg, sansning og fordybelse.

Næstveds børnefamilier kan godt begynde at glæde sig. På Kulturnatten den 3. oktober åbner et nyt børnebibliotek på Næstved Bibliotek.
De 0-3-årige får et nyt sanseområde, mens de 9-12-årige får et særligt tween-område designet i tæt samarbejde med børnene selv. Der er forskellige zoner for de 4-8-årige. Et babelstårn, en amfi-trappe, scene og dukketeater skaber for eksempel rum til leg og fantasi. Hyggelige læsehuler inviterer til fordybelse og rolige læsestunder. Der er også plads til kreativitet i det nye workshop-område – og så er der selvfølgelig madpakkeborde, når sulten melder sig.
Plads til alle
Biblioteks- og Borgerservicechef Karen Delfs glæder sig over, at Næstveds børn nu kan blive endnu mere inspireret til læsning:
- Børnebibliotekets vigtigste opgave er at vække læselysten hos vores yngste borgere. Alle undersøgelser peger nemlig på, at børn, der læser godt, får en bedre uddannelse og klarer sig bedre i livet. Det nye børnebibliotek stimulerer krop og fantasi og fremmer glæden ved bøger, fortæller Karen Delfs, som understreger, at tilgængelighed har været et vigtigt nøgleord:
- Vi har et særligt fokus på, at alle børn skal føle sig trygge og inkluderet, uanset fysiske eller psykiske udfordringer. Hos os skal der være plads til alle.
Fordybelse, sansning og motorik
Det er NOAA Arkitekter, der har tegnet det kommende børnebibliotek. De har erfaring med indretning af en lang række biblioteker.
Arkitekt og partner hos NOAA Arkitekter Ole Smith fortæller, at Næstved børnebibliotek kendetegnes ved det store, lyse rum med plads til at udfolde sig som barn:
- Vores mål er at optimere rummet ved at inddele det i inspirerende zoner. Vi ønsker, at omgivelserne skal give børn læselyst gennem leg, sansning og motorik. Samtidig bliver der mulighed for fordybelse i de mange nye læsehuler, lyttehuler og bløde højtlæsningsmøbler.
Arkitekter deltog i læsegrupper
For at blive klogere på børnenes behov har NOAA Arkitekter blandt andet deltaget i bibliotekets læsegruppe for de 9-12-årige, tilføjer Ole Smith:
- Alle arkitektoniske elementer er skræddersyet til Næstved børnebibliotek ud fra samtaler med brugere, bibliotekarer og børn. Børnene har været med til at beskrive og dermed skabe de zoner, der snart bliver bygget.
Ole Smith fremhæver ’lyttebyen’ som et eksempel på en idé fra børnene selv. Her kan børnene sidde i små kuber og høre lydbøger – alene eller sammen med vennerne i nabokuberne og det særlige lyttetårn.
Tegningerne til det kommende børnebibliotek er færdige, og håndværkerne er allerede i gang med de første elementer på værkstedet. Fra august rykker håndværkerne ind i biblioteket, som altså kan invitere til stor åbning 3. oktober.
Kontakter
Karen DelfsBiblioteks- og Borgerservicechef
Tlf:55 88 40 01kadel@naestved.dkBilleder








Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Se kortet: Her er treparternes forslag til den grønne arealomlægning i Næstved Kommune8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
700 husstande i Næstved Kommune har fået besked om, at dele af deres arealer er foreslået som projekter i arbejdet med Grøn Trepart. Nu er kortet offentligt tilgængeligt.
Borgerservice åbner for stemmer til kommunal-, regional- og ældrerådsvalg7.10.2025 11:38:45 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 7. oktober 2025 er det muligt for borgere i Næstved Kommune at brevstemme til kommunalvalget, regionalvalget og ældrerådsvalget. Brevstemmer kan afgives hos Borgerservice frem til og med fredag den 14. november.
Banebrydende pilotprojekt gør klimaregnskab til en naturlig del af virksomheders økonomiske nøgletal6.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen og Næstved Kommunes Ressource City har sat sig for at gøre virksomheders klimadata lige så pålidelige og anvendelige som finansielle nøgletal. Dermed skal der bygges bro mellem virksomheders bogføring og deres klimaregnskab.
Nimatic ApS og Næstved Madservice modtager Social Pris Næstved 20252.10.2025 18:26:35 CEST | Pressemeddelelse
For ottende gang hylder Næstved Kommune en privat og en offentlig arbejdsplads, der gør en særlig indsats for at hjælpe folk i arbejde. Der var kommet 54 indstillinger til prisen, som i år går til produktionsvirksomheden Nimatic ApS og kommunens produktionskøkken, Næstved Madservice.
Ny legeplads er på vej på Axeltorv25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny legeplads på Axeltorv skal tiltrække flere familier og skabe mere liv i Næstveds bymidte. Legepladsen bliver væsentlig større end den nuværende og forventes at åbne dette efterår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum