Nu bliver H.C. Andersens mindre kendte manuskripter og breve digitaliseret
Det Kgl. Bibliotek har netop modtaget en donation på 5,8 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond til at digitalisere bibliotekets omfattende samling af mindre kendte originale værker og breve fra H.C. Andersens hånd.

H.C. Andersen er en af Danmarks mest elskede forfattere og efterlod sig langt mere end de kendte eventyr. I hans omfattende arv findes også manuskripter, breve, dagbøger og personlige noter – unikke kilder til mennesket bag fortællingerne. Mens eventyrene for længst er digitaliseret, har andre dele af forfatterskabet været mindre tilgængelige. Støtten fra Den A.P. Møllerske Støttefond gør det muligt at åbne døren til disse skatkamre og gøre dem tilgængelige for alle.
- Vi er meget taknemmelige over at have fået denne støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond. H.C. Andersens forfatterskab og fantastiske eventyr betyder rigtig meget for danskerne – vi får læst dem højt som børn, lærer om dem i skolen osv. Det, at Det Kgl. Bibliotek nu kan bringe H.C. Andersens manuskripter og breve ud til et bredere publikum, har derfor også stor betydning for, hvordan vi i endnu højere grad kan formidle vores kulturarv. Vi ser frem til at dele H.C. Andersens skatte med offentligheden, siger direktør, Det Kgl. Bibliotek, Bente Skovgaard Kristensen.
Digitaliseringen vil ikke kun sikre, at disse historiske dokumenter bevares, men vil også gøre det muligt for gymnasieelever, studerende, forskere og kunstnere at få nem adgang til materialerne online. Projektet vil blive gennemført over to år med start den 1. september 2025.
Som en del af projektet vil der også blive udført pilotstudier, der skal undersøge mulighederne for automatisk transskription og avanceret billedanalyse. Undervejs vil der også blive indsamlet og struktureret såkaldt metadata for at gøre det lettere at navigere i samlingen. Ambitionen er at forbedre forståelsen af H.C. Andersens arbejdsmetoder og bidrage til en ny standard for fremtidige digitaliseringsprojekter, men vil også sætte standarden for fremtidige digitaliseringsprojekter.
Nøgleord
Kontakter
Jacob H. LangkildeKommunikationskonsulent
Tlf:+45 91 32 47 08presse@kb.dkBilleder



Om Det Kgl. Bibliotek:
Det Kgl. Bibliotek, er Danmarks nationale bibliotek og en vigtig kulturinstitution, der har til opgave at bevare og formidle kulturarv. Biblioteket rummer en af verdens mest omfattende samlinger af H.C. Andersens manuskripter.
Om projektet:
”H.C. Andersens manuskripter og breve online: Verdensarv for alle” har til formål at gøre manuskripter, dagbøger, papirklip og breve fra H.C. Andersens hånd tilgængelige. Samlingen vil blive digitaliseret for at beskytte de skrøbelige originale materialer og samtidig give forskere og interesserede mulighed for nemt at tilgå og søge i indholdet. Projektet bygger videre på tidligere indsatser og vil inkludere avancerede teknologier som automatisk transskription og billedanalyse for bedre at forstå Andersens arbejdsmetoder. I alt skal 26.260 sider digitaliseres. Målgrupperne spænder fra den danske befolkning, især unge studerende, til internationale forskere. Eventyrdigterens liv og værk vil bl.a. blive formidlet gennem udstilling og brevforestillinger.
Følg pressemeddelelser fra Det Kgl. Bibliotek
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kgl. Bibliotek
760.000 radioudsendelser ruller nu ind i Det Kgl. Biblioteks DR-arkiv15.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det Kgl. Bibliotek udvider nu DR-arkivet markant, når 760.000 radioudsendelser fra perioden 1989-2005 bliver tilgængelige for offentligheden. Godteposen rummer alt fra julehygge i Morgennisserne til 1990’er klassikeren Tæskeholdet. Det er den største udvidelse af arkivet siden lanceringen i marts 2025 – og første gang, mange af udsendelserne bliver digitalt tilgængelige for danskerne.
Bo af Danmark vender hjem27.11.2025 09:18:28 CET | Pressemeddelelse
Det Kgl. Bibliotek har erhvervet et sjældent middelalderligt fragment af værket De modis significandi af Boëthius de Dacia. Bo af Danmark – som vi vil kalde ham på dansk – er muligvis den mest betydningsfulde danske filosof før Kierkegaard. Nyerhvervelsen giver et sjældent indblik i middelalderens åndsliv. Dengang vakte Bo af Danmarks vilde idéer så meget opsigt, at en parisisk biskop så sig nødsaget til at forbyde dem.
Højskoler, håndbold og pølsevogne – nu er vinderne af folkehøringen 2025 optaget på den danske fortegnelse over levende kulturarv25.11.2025 12:49:14 CET | Pressemeddelelse
Kulturministeriets folkehøring om levende kulturarv har fået overvældende opbakning. Da næsten 60.000 mennesker i foråret 2025 stemte på de kulturfænomener, de mener har særlig betydning i Danmark, tegnede der sig et klart billede: Højskolerne, pølsevognene, foreningslivet, håndbold og tillidssamfundet er alle stærkt forankrede i danskernes hverdag og selvforståelse.
Oplev Jens Stoltenberg i Den Sorte Diamant15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
NATOs tidligere generalsekretær Jens Stoltenberg besøger 27. oktober Den Sorte Diamant i København i anledning af udgivelsen af erindringsbogen På min vagt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum