Vi skal støtte sund og grøn transport som fx delecykler
26.6.2025 13:03:30 CEST | Cyklistforbundet | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet bifalder, at ekspertudvalg på transportområdet anbefaler, at man støtter fx delecykling i tyndt befolkede områder.

”I dag støtter vi kun kollektiv transport i køretøjer på fire hjul eller flere - og ikke dem på to hjul. Det er samfundsmæssigt helt skørt. Derfor er vi i Cyklistforbundet glade for, at Ekspertudvalget om kollektiv mobilitet anbefaler, at man kigger på at subsidiere mikrodelemobilitet, herunder cykler. Vi skal i langt højere grad understøtte de sunde og grønne transportformer, som fx cykling, som et supplement til bus, tog, metro og letbane,” siger direktør i Cyklistforbundet, Kenneth Øhrberg Krag.
Udvalget foreslår også, at det skal være dyrere at køre korte ture med kollektiv transport – og billigere at køre langt.
”Vi ved, at højere priser på korte ture, vil få flere til at vælge cyklen til, så for os er det den helt rigtige prioritering. Det er samfundsmæssigt ønskværdigt, at vi får så mange til at cykle, som muligt. Og det er helt rigtigt at gøre det billigere at rejse langt, hvis vi vil have flere til at vælge at tage tog og bus istedet for bil, når de skal på længere ture, fx fra København til Nordjylland. Vi har alt for mange bilture i Danmark," siger Kenneth Øhrberg Krag.
Derimod er Cyklistforbundet ikke begejstret for udvalgets forslag om at udskifte lokaltog med busser.
”Det kan godt være, det er billigere med busser, men tog er meget bedre egnede til at medbringe cykler. Så omstilling til busser, vil ikke fremme cyklismen, særligt ikke i de tyndtbefolkede egne," siger Kenneth Øhrberg Krag.
Kontakter
Jørgen SchlosserPressechef
Tlf:27 52 43 25jsc@cyklistforbundet.dkFølg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Utroligt, at cykling er helt fraværende i valgkampen19.3.2026 15:54:26 CET | Pressemeddelelse
Der bliver stort set ikke talt om cykling i valgkampen, og emnet er også stort set fraværende i kandidattestene. At det er sådan i cykellandet Danmark, er både utroligt og kritisabelt, siger Cyklistforbundet.
Fælles-Tour skal få unge op på cyklen igen9.3.2026 13:00:39 CET | Pressemeddelelse
Der er både billetter til Grøn Koncert, Tinderbox og cykeludstyr på spil for at få flere unge op på cyklen. Antallet af cykelture blandt alle unge mellem 15 og 20 år er faldet med 34 % siden 2010.
Cyklistforbundets skolecykelvenner skal give landets lærere en hjælpende hånd2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad gør man som lærer, hvis man gerne vil på cykeltur med en hel skoleklasse? Man kontakter Cyklistforbundets lokale korps af frivillige skolecykelvenner, der cykler med og hjælper med, at alle kører sikkert. Det har Cyklistforbundets frivillige i Viborg med stor succes tilbudt kommunens skoler i flere år. Nu er Cyklistforbundet og VELUX FONDEN gået sammen om at udbrede ideen til en række andre byer.
Kampagnen, hvor du får gode stænger, billet til fællesskabet og gratis sikkerhedstjek af din cykel25.2.2026 10:47:28 CET | Pressemeddelelse
Der er nu åbnet for tilmeldingen til Vi Cykler til Arbejde, Danmarks største motions-kampagne på arbejdspladsen. Der er masser af præmier til de deltagende hold, og hovedpræmien er elcykler til hele holdet fra cykelmærket Merida.
Cyklistforbundets forperson fortryder sexisme-udtalelse17.2.2026 16:14:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, ærgrer sig over sexisme-udtalelse om snerydning af cykelstier, der affødte stor debat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum