Fra 1. juli kan udenlandske lastbiler nægtes passage ved Storebælt efter dom for ubetalt vejafgiftsbøde
30.6.2025 12:53:21 CEST | Sund & Bælt | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder en lovændring i kraft, som giver Sund & Bælt beføjelser til at nægte udenlandske lastbiler passage ved Storebæltsbroen, hvis de har en dom for ubetalt vejafgiftsbøde.

Lastbiler på 12 tons eller derover har siden 1. januar 2025 skullet betale CO2-baseret vejafgift for at benytte det danske vejnet. Det er Sund & Bælt, der står for opkrævning og kontrol af vejafgiften.
Langt de fleste - både danske og udenlandske - vognmænd betaler deres vejafgift korrekt. Tallene viser, at over 99,5 procent af de registrerede passager sker efter reglerne. For under én procent af de udenlandske registrerede passager bliver bøden ikke betalt inden fristen.
For at sikre, at udenlandske vognmænd betaler de penge, de skylder den danske stat, træder en lovændring i kraft 1. juli 2025. Den giver Sund & Bælt beføjelser til at nægte udenlandske lastbiler passage over Storebæltsbroen, hvis de har fået en dom for ikke at betale deres vejafgiftsbøde.
Sådan kan Sund & Bælt nægte passage af lastbiler i betalingsanlægget
Sund & Bælt håndterer hver dag betaling for mange tusinde passagerer ved Storebæltsbroen. Betalingsanlægget ved Halsskov vil fungere som et kontrolpunkt, hvor udenlandske lastbiler med dom for ubetalt vejafgiftsbøde, vil blive nægtet passage, indtil bøden er betalt.
Kontrollen vil i praksis fungere ved, at Sund & Bælts kameraer automatisk aflæser lastbilens nummerplade. Er der en dom for ubetalt vejafgiftsbøde på lastbilen, vil bommen ved betalingsanlægget blive nede.
Herefter vil vognmanden blive bedt om at betale den udestående bøde. Betales bøden ikke, vil chaufføren blive sendt tilbage.
Sund & Bælt forventer, at kontrollen af ubetalte vejafgiftsbøder kan ske uden at påvirke den øvrige trafik på Storebæltsbroen.
Om vejafgifter
-
Sund & Bælt er ved lov tildelt opgaven med at implementere og drifte vejafgiftsordningen.
-
Afgiften gælder for lastbiler, der vejer 12 ton og derover og varierer efter hvor langt lastbilen kører, hvor meget den vejer, og hvor meget CO2 den udleder.
-
Afgiften opkræves primært via kommercielle udbydere af satellitboks og app.
-
Kontrollen med afgiften udføres med faste kontrolpunkter samt mobile kontrolenheder, der sikrer et ensartet kontroltryk over hele landet.
- Du kan læse mere på hjemmesiden vejafgifter.dk
Kontakter
Jens VillemoesPressechef, Sund & Bælt
Tlf:+45 33 41 44 27jvi@sbf.dkBilleder

Om Sund & Bælt
Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
2025 var et travlt år for Sund & Bælt med nye opgaver og store udfordringer14.4.2026 13:44:13 CEST | Pressemeddelelse
For Sund & Bælt var 2025 præget af stærk fremgang for trafikken på både Storebæltsforbindelsen og Øresundsforbindelsen men også af betydelige forsinkelser i Femern Bælt-projektet. Vejafgiftsprogrammet blev lanceret som planlagt, og de første skridt til stormflodssikring af København blev taget.
Vedligehold på Storebæltsbroen skaber trafikændringer i næste uge10.4.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 13. til fredag den 17. april bliver der udført vedligeholdelsesarbejde på Storebæltsbroen i aften- og nattetimerne. I denne periode vil der være dobbeltrettet trafik. Broen lukkes kortvarigt ad flere omgange for at omlægge trafikken.
Specialfartøj til Femern Bælt-tunnelen består sidste eksamen2.4.2026 08:58:13 CEST | Pressemeddelelse
Specialfartøjet, der skal nedsænke de store elementer til Femern Bælt-tunnelen, har bestået de sidste afgørende prøver og er nu godkendt af søfartsmyndighederne.
Påskeferien skaber øget trafik over Storebælt26.3.2026 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Skærtorsdag den 2. april og påskedag søndag den 5. april bliver de travleste rejsedage over Storebæltsbroen i Påsken. For at markere helligdagene bliver broen lyst op i gult.
Informationsmøde om udførelse af første etape af Øresundsmotorvejens udvidelse11.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Øresundsmotorvejen skal udvides for at forbedre fremkommeligheden på motorvejen, der i dag er præget af omfattende kø og trængselsproblemer i myldretiden. Sund & Bælt inviterer nu til informationsmøde om første etape af udvidelsen. Herunder projektets foreløbige tidsplan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum