Koda lancerer sin første rapport om bæredygtighed: Et vigtigt skridt i Kodas indsats for et stærkere og mere bæredygtigt musikliv
Koda offentliggør i dag sin første rapport om organisationens arbejde med bæredygtighed – et vigtigt skridt i arbejdet for at skabe en mere retfærdig, inkluderende og klimabevidst musikbranche. Rapporten dokumenterer Kodas indsats og resultater inden for seks strategiske områder og skal understøtte Kodas systematiske tilgang og gennemsigtighed i arbejdet med bæredygtighed.

Hvordan skaber vi et musikliv, hvor man får en retfærdig betaling for sin musik, hvor alle har lige adgang, og hvor branchen samtidig bidrager aktivt til den grønne omstilling? Det spørgsmål ligger bag den rapport, som Koda offentliggør i dag.
Rapporten gør status over arbejdet både internt i organisationen og i Kodas indsats over for medlemmerne og bredt i musiklivet.
"I Koda vil vi gerne gøre en positiv forskel for det samfund og den branche, vi er en del af. Derfor er jeg stolt af at kunne præsentere Kodas første rapport om bæredygtighed. En rapport ændrer ikke verden, men den hjælper os med at gøre status over, hvor vi står, og hvad vi skal arbejde videre med. Det er afgørende, hvis vi i fællesskab skal sætte gang i de nødvendige forandringer – både i Koda og i musikbranchen," siger Gorm Arildsen, direktør i Koda.
Vejen til forandring begynder med indsigt og data
Rapporten viser, at der er store udfordringer at tage fat på. Den peger blandt andet på behovet for en styrket indsats mod mistrivsel i musikbranchen, for en bedre kønsbalance og bredere mangfoldighed – og for, at Koda skærper fokus på grøn omstilling, hvis organisationens mål for 2030 skal indfries.
”Det er store emner og komplekse udfordringer, der ikke bliver løst fra den ene dag til den anden. Det kræver ydmyghed, et stærkt samarbejde og et internationalt udsyn. Men vi har taget de første vigtige skridt ved at opbygge et solidt datagrundlag og en struktur for arbejdet, som gør os i stand til at handle målrettet. Vi ser frem til at udvikle bæredygtighedsarbejdet i tæt dialog med vores samarbejdspartnere, så vi sammen kan skabe fundamentet for et stærkere og mere bæredygtigt musikliv,” siger Gorm Arildsen.
Gorm Arildsen understreger, at rapportering og data ikke må forveksles med reel forandring ude i verden, men at rapportering er en stærk drivkraft for at løfte agendaen og dermed skabe handling.
”Reel forandring tager tid, da der arbejdes med store samfundsmæssige og strukturelle udfordringer, som kræver en langsigtet indsats. Data og viden er altid udgangspunktet for Kodas arbejde. Et eksempel er vores kønsstatistik, som tydeligt har vist, hvor stærk en katalysator data kan være for forandring. Den er blevet et fast referencepunkt i branchen og har været med til at sætte skub på mange initiativer, der skal skabe en bedre kønsbalance i det brede musikliv.”
Kontakter
Jonas KleinschmidtPressechef
Tlf:+45 28687560jkl@koda.dkBilleder

Vedhæftede filer
Om Koda
Koda for et stærkere musikliv
Vi er en musikrettighedsorganisation, som har 52.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Vi arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig. Socialt, miljømæssigt og økonomisk.
Følg pressemeddelelser fra Koda
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Koda
Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk11.11.2025 12:52:01 CET | Pressemeddelelse
Retten i München har som den første domstol i Europa dømt en AI-tjeneste for krænkelse af ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. Koda kalder dommen historisk og et vigtigt skridt mod, at AI kan udvikle sig i en bedre retning, hvor man som musikskaber modtager en retfærdig betaling, når ens musik bliver brugt.
Danish CMO Koda sues AI music company Suno for stealing members’ repertoire - calls for global standards of consent, transparency and remuneration4.11.2025 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Landmark lawsuit filed on behalf of all Koda members; evidence indicates Suno trained on copyrighted works - including music by popular artists Aqua, MØ and Christopher - without permission, transparency or payment. Koda welcomes AI when developed responsibly and urges the industry to rally behind a new standard
Koda sagsøger den amerikanske tech-virksomhed Suno for at stjæle danske kunstneres musik4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske rettighedsorganisation Koda sagsøger den store, amerikanske AI-musiktjeneste Suno for at have stjålet danske kunstneres musik. Det gælder blandt andet ”Barbie Girl” af Aqua, ”A Beautiful Life” af Christopher, ”Final Song” af Mø, ”Sleeping My Day Away” af D-A-D, ”Move Your Feet” af Junior Senior og ”Sunshine Reggae” af Laid Back. I alle tilfældene har Koda konkrete beviser for, at det enkelte værks ophavsret er blevet krænket. Det er første gang, at en dansk rettighedsorganisation lægger sag an mod en AI-tjeneste.
29 organisationer i fælles opråb til kulturministeren: der er akut behov for politisk handling på AI-området22.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En bred alliance af 29 danske rettighedsorganisationer opfordrer regeringen til at tage initiativ til klare rammer og regler for AI. I et fælles brev til kulturministeren advarer organisationerne mod, at ureguleret brug af menneskeskabt indhold inden for AI presser både ophavsret og grundlaget for dansk og europæisk kulturproduktion. Kodas juridiske og politiske direktør Nicky Trebbien kalder situationen alvorlig og understreger behovet for øjeblikkelig politisk handling for at sikre, at kunstnernes rettigheder respekteres i AI-æraen.
New report: Gen AI could cost Danish music industry €921 million by 2030 - unless political action is taken17.9.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
The consequences of the rapid development of artificial intelligence for the Danish music industry have now been mapped in a new report. Emerging AI services capable of generating complete music tracks from simple prompts are poised to consume large portions of the economy that currently sustains professional musicians. If the current trajectory continues, Danish music faces a historic revenue loss of 28 percent by 2030 - amounting to a total loss of approximately €921 million in the years leading up to 2030. Koda and IFPI Denmark are each calling for political action to ensure a strong and sustainable music ecosystem in Denmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum