Nu kan skoler og institutioner låne gratis affaldskit hos SPAR – og gøre en forskel for naturen
23.6.2025 16:31:21 CEST | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Nyt initiativ fra SPAR og Ren Natur skal engagere endnu flere i kampen mod affald i naturen.

Fra denne sommer bliver det endnu nemmere for skoler, institutioner og større grupper at tage del i en fælles indsats for en renere natur. Med støtte fra SPAR og non-profit-projektet Ren Natur kan man nu låne et gratis affaldsindsamlingskit – fyldt med udstyr til at rydde op i lokalområdet.
Foreninger, skoler, børnehaver og virksomheder – alle kan være med
Det er syvende år i træk, at SPAR bakker op om Ren Natur, som drives af Hold Danmark Rent. Hvor indsatsen tidligere har været målrettet frivillige foreninger, åbnes der nu op for, at også skoler, daginstitutioner og andre grupper kan være med – og gøre en synlig forskel i deres nærmiljø.
Klar til brug – og nemt at gå til
Det store indsamlingskit kan lånes gennem Ren Natur og indeholder alt, der skal bruges til en tryg og effektiv affaldsindsamling:
- 30 affaldsgrabbere til børn
- 4 affaldsgrabbere til voksne
- Sikkerhedsveste til hele gruppen
- Affaldssække
Fællesskab og læring i én aktivitet
Affaldsindsamling er ikke bare godt for naturen – det styrker også fællesskab og giver læring i øjenhøjde. Mange skoler og institutioner bruger allerede aktiviteter som en del af undervisningen, og nu bliver det endnu lettere at deltage.
“Hos SPAR ønsker vi at gøre det nemt for både små og store fællesskaber at tage del i affaldsindsamlingen. Når flere engagerer sig, kan vi sammen skabe en markant forskel for vores natur og nærmiljø,” siger Esben Keller, kædedirektør i SPAR.
Et grønnere Danmark – én pose ad gangen
I 2024 samlede frivillige over 350.000 stykker affald op gennem Ren Natur. Med det nye initiativ håber SPAR og Ren Natur at nå endnu længere ud – og engagere flere børn, unge og voksne i hele landet.
Vil du være med? Sådan gør du:
Større grupper, skoler og institutioner kan låne kittet ved at kontakte:
Anette Juul, direktør i Ren Natur – ajj@holddanmarkrent.dk
Læs mere om projektet på: www.rennatur.org
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkFølg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter28.8.2026 07:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er populære sommervalg.
Kolding-butik får solceller som en del af en national satsning på vedvarende energi24.8.2026 08:52:08 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Det betyder også, at Cash & Carry-butikken i Kolding har fået installeret et nyt solcelleanlæg, som forventes at producere ca. 25% af butikkens strømforbrug.
Danske Slotshoteller skruer op for de kulinariske ambitioner og indgår nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice18.8.2026 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Danske Slotshoteller vil gøre gastronomien til en endnu større del af gæsteoplevelsen på virksomhedens seks slotshoteller. Som led i den strategiske satsning har Danske Slotshoteller indgået et nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice om levering af råvarer og kulinarisk rådgivning.
Skolestart sætter fokus på skolemaden: Kun hver niende peger på prisen som det vigtigste14.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge er børn over hele landet vendt tilbage til klasselokalerne. Samtidig er Danmark i gang med en historisk satsning på skolemad. En ny undersøgelse viser, at danskerne især peger på mæthed, fællesskab og læring, når de bliver spurgt til værdien af skolemad – mens kun 11 procent fremhæver, at ordningen skal være billig for kommunen.
Ny undersøgelse: Travlhed presser frokostpausen – fire ud af ti forbinder den med trivsel på jobbet14.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fire fuldtidsbeskæftigede oplever hver uge én eller flere ekstra travle arbejdsdage, som kan gå ud over frokostpausen. Samtidig mener næsten fire ud af ti, at frokostpausen er vigtig for trivslen på arbejdspladsen, og næsten hver tiende springer frokosten over, når tempoet bliver for højt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum