CEPOS: Politikerne bør bruge det øgede råderum på reformer, der styrker dansk økonomi
Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS, har følgende kommentarer til den nye opjustering af det økonomiske råderum

De økonomiske nøgletal overrasker positivt, og det økonomiske råderum er fordoblet. Men ifølge CEPOS bør politikerne holde igen med nye udgifter og i stedet bruge råderummet på reformer, der styrker væksten på længere sigt.
"Den positive udvikling i økonomien skyldes især to ting: at flere ældre bliver længere på arbejdsmarkedet, og at Danmark har formået at tiltrække international arbejdskraft. Det er gåsens guldæg. Politikerne bør ikke tage kvælertag på netop det, der driver fremgangen," siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
CEPOS advarer mod politiske forslag om at gøre det sværere at rekruttere international arbejdskraft og om at tilbagerulle tilbagetrækningsaftaler. Sådanne tiltag risikerer at bremse den fremgang, Danmark oplever netop nu.
"Samtidig bør opjusteringen af råderummet lægge låg på idéen om en krigsskat. Det er en løsning på et problem, der ikke eksisterer. Udfordringen er snarere, at de offentlige udgifter løber løbsk, og at strukturreformerne bliver underløbet," siger Otto Brøns-Petersen.
CEPOS efterlyser en ny reformdagsorden med fokus på at øge arbejdsudbuddet og styrke produktiviteten.
"Der er brug for lavere selskabsskat, mere ensartet og lavere beskatning af kapital og en løsning på pensionsudfordringerne for dem med lav opsparing. Det er her, vi skal sætte ind, hvis vi vil sikre langsigtet velstand," siger Otto Brøns-Petersen, analysechef i CEPOS.
Otto Brøns-Petersen kan kontaktes på 20 92 84 40 for uddybende kommentarer.
Kontakter
Otto Brøns-PetersenAnalysechefCEPOS
Tlf:20928440otto@cepos.dkJens HolmbergPresse- og kommunikationschefCEPOS
Tlf:53533261holmberg@cepos.dkFølg pressemeddelelser fra Cepos
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cepos
CEPOS lancerer ny pensionsreform: Danskerne skal tage ansvar for egen alderdom18.6.2025 10:25:21 CEST | Pressemeddelelse
CEPOS vil styrke det individuelle ansvar i pensionssystemet med lovpligtig opsparing og sikre den største skattelettelse i moderne tid
Ny CEPOS-analyse: Danmark risikerer at hæfte for andres gæld i ny EU-finansiering11.6.2025 15:11:45 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens åbning for fælles gæld i EU kan undergrave den økonomiske stabilitet og bane vejen for økonomisk og politisk centralisering, viser ny analyse fra CEPOS
Ny CEPOS-analyse: Høje og uens skatter på kapital er de samfundsøkonomiske mest skadelige i det danske skattesystem6.6.2025 08:55:55 CEST | Pressemeddelelse
Den danske aktieskat er den mest skadelige skat i det danske skattesystem. Det konkluderer ny analyse fra CEPOS, som viser, at den høje beskatning forvrider opsparingen, hæmmer iværksætteri og skader samfundsøkonomien mere end både topskat og toptopskat på arbejde
Kan dit barns skole hæve det faglige niveau uden at få tilført flere penge? Se listen her5.6.2025 08:55:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny CEPOS-analyse viser et massivt potentiale for forbedringer i de danske skoler uden tilførsel af flere ressourcer
Ny CEPOS-analyse: Se hvor meget top 1 pct. betaler i skat i din kommune4.6.2025 10:36:29 CEST | Pressemeddelelse
Ny CEPOS-analyse kortlægger for første gang skattebetalingen på tværs af både kommuner og indkomstgrupper
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum