Danskerne vil have foreningsliv og håndbold på UNESCOs verdensarvsliste
Næsten 60.000 danskere har stemt på, hvad de mener er vores vigtigste levende kultur. Både foreningsliv og håndbold er blandt de fem ting, der er udvalgt og nu skal igennem godkendelsesproces hos UNESCO. Et stort rygstød til de frivillige fællesskaber, mener DIF-formand.

Når danskerne samles hver dag i landets idrætsforeninger, så er der meget mere på spil end blot aktiviteten. Det er netop blevet bekræftet af danskerne, der i en afstemning har peget på både foreningsliv og håndbold som to af de fem bud, der er udvalgt som særlig ”levende dansk kulturarv”.
Det vækker glæde hos DIF, der organiserer over to millioner medlemmer i landets idrætsforeninger:
"Jeg er enormt stolt af, at foreningslivet har fået en plads i så stærkt et felt. Det er et udtryk for, at fællesskaberne har en markant plads hos rigtig mange danskere gennem hele livet, uanset om det er som udøver, som forælder eller som træner. Jeg vil gerne sende en stor tak til alle de frivillige, der er med til at skabe rammerne og samle danskerne. Det er en fuldt fortjent anerkendelse af deres helt uvurderlige arbejde," siger formand Hans Natorp.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt fremhæver i en pressemeddelelse netop fællesskaberne som en stærk fællesnævner blandt de udvalgte favoritter:
”Danskerne har – blandt virkelig mange gode bud – valgt højskoler, pølsevogne, håndbold, foreningsliv og tillidssamfundet. Nogle fremragende valg, som siger meget om os danskere. Det er her, vi mødes høj som lav og danner fællesskaber. Så måske er konklusionen, at det mest danske egentlig er at omgås hinanden og dele gode oplevelser?”
Idræt bevæger danskerne
Mens foreningsliv i sin helhed fandt vej til listen, er der også blevet plads til håndbold som selvstændig idræt. Og det overrasker heller ikke DIF-formanden:
"Der skal også lyde et stort tillykke til håndbolden, der om noget er blevet et symbol på, hvordan foreningslivet og idrætten både bevæger os på - og uden for banen. DanskHåndbold gør et fantastisk arbejde med at udvikle og tilpasse både spillet og fællesskaberne til alle niveauer og aldersgrupper. Samtidig udvikler vi spillere i absolut verdensklasse, og der er dømt folkefest, når der bliver afholdt store slutrunder herhjemme," siger Hans Natorp.
De fem vindere vil nu blive optaget på Danmarks nationale fortegnelse over levende kultur, som er første indledende skridt mod at blive optaget på UNESCOS liste over immateriel kulturarv.
Næste skridt er at udvælge de ansøgere, der skal lave en ansøgning, som herefter skal sendes til UNESCO.
Her er danskernes top 5:
- Højskoler: 7176 stemmer
- Pølsevogne: 6952 stemmer
- Håndbold: 5762 stemmer
- Foreningsliv: 5613 stemmer
- Tillidssamfundet: 4345 stemmer
Nøgleord
Kontakter
Jonas HjortdalPolitisk kommunikationskonsulent
Tlf:60559849johj@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Danmarks bedste holdkammerat er fra Horsens, Toreby-Sundby eller Aalborg31.10.2025 09:22:23 CET | Pressemeddelelse
Blandt 180 stærke indstillinger er der udvalgt 3 finalister, der skal kæmpe om hæderen og den velfortjente hyldest til Sport 2025 i Herning i januar måned.
Danske atleter jagter OL-deltagelse29.10.2025 06:46:53 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 29. oktober er der 100 dage til vinter-OL i Milano Cortina 26. I løbet af vinteren begynder den danske vinter-OL-trup for alvor at tage form.
Boldklubben Røde Stjerne er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Høje Taastrup Bokseklub er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
Lyngby Svømmeklubs Breddestab er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lyngby Svømmeklubs Breddestab, Høje Taastrup Bokseklub og Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
Høje Taastrup Bokseklub er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Høje Taastrup Bokseklub, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum