Dagrofa giver 8 millioner kroner til nye butikker på landet og understreger samfundsløfte
Dagrofa fortsætter sin donation til landsbypulje. Sidste års pulje blev tømt, og fødevarekoncernen understreger viljen til at arbejde for butikker på landet

Dagligvarebutikkernes betydning i landdistrikterne er enorm. Derfor fortsætter Dagrofa sit samfundsløfte og skyder nye otte millioner kroner i en landsbypulje. Borgerforeningerne kan søge penge i puljen - op til 600.000 kroner - når de arbejder for at etablere eller genetablere en butik i deres landsby.
”Der er behov for det. Vi mærker en meget stor interesse for butikker på landet. Sidste år blev vores landsbypulje udtømt. Borgere fra mange forskellige egne af Danmark kommer til os med gode og gennemarbejdede forslag, som de gerne vil have hjælp til at styre i mål. Næsten alle bliver til virkelighed, og vores konsulenter har mange møder med interesserede borgergrupper,” siger Tomas Pietrangeli, koncernchef i Dagrofa.
Han forventer også, at puljen bliver tømt i år.
”Butikkerne på landet er vigtige for sammenhængskraften. Vi ved, at liggetiderne stiger og huspriserne falder, når en landsby mister sin dagligvarebutik. Det var derfor, at vi i 2021 gav et samfundsløfte om at åbne dagligvarebutikker i byer med mindst 600 indbyggere, hvor der er tilstrækkeligt lokalt engagement. Det løfte har vi indfriet. I fællesskab med borgerne investerer vi i vækst og udvikling af en by. Det gør vi gennem dagligvarebutikken,” fortsætter Tomas Pietrangeli.
I årets første fem måneder er fem nye butikker åbnet, senest på Røsnæs ved Kalundborg, og flere er på vej i løbet af 2025. Siden 2016 er det blevet til mere end 115 borgerstøttede butikker på landet.
Dagrofa hjælper med finansiering, når lokalsamfundet har indhentet dele af den fornødne startkapital, typisk 1 million kroner via fonde og salg af anparter til private og virksomheder i lokalområdet. I de fleste tilfælde overtager borgerforeningen bygningen, som en selvstændig købmand lejer sig ind i og driver sin butik fra.
En vigtig ingrediens i succesen for butikkerne på landet er, at købmanden engagerer sig i lokalområdet og bliver et samlingspunkt for byens borgere.
Politisk er der kommet fokus på butikker på landet. Særligt er der kommet fokus på muligheden for, at borgerne kan låne penge til finansieringen af dagligvarebutikkerne. Det har nemlig vist sig alt for svært i en årrække.
”Vi har nævnt disse finansieringsudfordringer i lang tid, og nu er der kommet fokus på det. Det er glædeligt, og hvis politikerne vælger at gøre noget ved det, kan det hjælpe flere landsbyer med at få en dagligvarebutik,” siger Brian Videbæk, direktør for Landdistriktsudvikling og Butiksprojekter i Dagrofa.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkBilleder

Om Dagrofa
Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik og Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner.
Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
SuperBrugsen i Roslev skifter til MENY11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Roslevs store supermarked ønsker man at prøve noget nyt. Brugsforeningen sadler om og skifter til MENY. På den måde får Roslev på Skivekanten sit helt eget topmoderne supermarked. Butikken holder åbent under ombygning og bliver til MENY senest i januar 2026.
Dagrofa Foodservice får ny HR-direktør med en stærk strategisk og kommerciel baggrund3.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 2. juni tiltrådte Julie Simone Boesen som ny HR-direktør hos Dagrofa Foodservice, der er en af Danmarks største totalleverandører til professionelle køkkener.
Dagrofa investerer trecifret millionbeløb i logistik20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofa investerer nu stort i de automatiseringer og forbedringer, som yderligere skal øge konkurrencedygtigheden og fremtidssikre koncernens logistik - et vigtigt skridt på fødevarekoncernens vækstrejse.
Dagrofa høster international hæder for knækbrød19.5.2025 15:04:04 CEST | Pressemeddelelse
Dagrofas eget knækbrød fra produktserien OMHU, henter førstepladsen i kategorien ”crackers & crispbreads” ved den store Private Label-konference ”Salute to Excellence i Amsterdam. Det er fjerde år i træk, at Dagrofa har mindst ét produkt, der hædres blandt verdens bedste.
Lagkagehuset indgår omfattende partnerskab med Dagrofa: trecifret millionaftale med Dagrofa Foodservice og 10 nye butikker i MENY8.5.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Lagkagehuset har underskrevet deres hidtil største samarbejdsaftale. Valget er faldet på fødevarekoncernen Dagrofa. Fremover skal Dagrofa Foodservice levere fødevarer til bagerkædens 108 danske butikker, og bagerkæden udbygger MENY-samarbejdet med yderligere 10 shop-in-shop-butikker og en fælles ambition om at løfte den danske madscene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum