Dagrofa ApS

SPAR-købmand vinder stor branchehæder: Først og fremmest er jeg bare lokal

Del

Købmand Michael Sangill modtog fredag sin branches største hæder, da han vandt Danish Retail Award ved en stor ceremoni på Axelborg i København. SPAR-købmanden hyldes for en sund vækst, lokale værdier og ledelse med mennesket i centrum.

Michael Sangill, købmand, SPAR Hvide Sande, blev fredag hædret med Danish Retail Award, detailbranchens største hæder.
Michael Sangill, købmand, SPAR Hvide Sande, blev fredag hædret med Danish Retail Award, detailbranchens største hæder.

SPAR-købmand Michael Sangill har nu fået statuette og papir på, at hans butikker er noget helt særligt.

Han blev nemlig hyldet som vinder ved Danish Retail Award, kåret af Dansk Erhverv og ZBC.

”Jeg er virkelig utroligt stolt over den her pris. Det er en kæmpe anerkendelse af vores daglige arbejde, og det foreløbige højdepunkt på en rejse, hvor vi snart har været selvstændige i 10 år,” siger Michael Sangill om sit samarbejde med vennen og kompagnonen Thomas Dalsgaard Pedersen.

Der er nok at tage fat på, når man skal pege på grundene til, at den xx-årige købmand står med den store hæder i år.  

Michael Sangill og makkeren står bag tre butikker i Vestjylland, som har vækstet år for år og samlet omsætter for et trecifret millionbeløb årligt. De investerer i at udvikle deres butikker, så de er topmoderne, de investerer i grøn energi og ikke mindst så investerer de i lokalmiljøet og i medarbejderne. De er kendt for at skabe et inkluderende og udviklende arbejdsmiljø, hvor alle omtrent 70 medarbejdere får mulighed for at vokse i butikkerne, som ligger i Hvide Sande og Bjerregaard i Vestjylland.

I nomineringen af Michael Sangill er der en hel indkøbsvogn fuld af gode argumenter for, at hans butikker er blevet til noget særligt. Men på spørgsmålet om, hvilke af de mange årsager, han er mest stolt af, har han et par bud.

”Først og fremmest er jeg bare lokal. Det er det lokale, der er vigtigt for mig, og jeg er stolt af, at mens vi vokser og investerer i udvikling, så giver vi penge tilbage til lokalområdet, for vi bruger lokale håndværkere og køber ind lokalt. Vi har også mange lokale varer i butikkerne, så vi kan hjælpe lokale producenter frem,” siger Michael Sangill, der også kastede lidt penge ind i et sponsorat af krimiserien ”Hvide Sande” for et par år siden. Også det gjorde han fordi det lokale er hans vigtigste prioritet.

”Jeg er også stolt af, at vi er vækstet så meget som vi er på en sund og bæredygtig måde, hvor alle kan følge med, og hvor vi har formået af se fremad i god tid hele tiden.”

 Michael Sangill er også stolt af de mange medarbejdere i de tre butikker. Han roser dem blandt andet for at være omstillingsparate.

”Vi kom ind som to unge købmænd med masser af ideer, så det har også været en rejse for medarbejderne. De har været med på vores skæve ideer. Det samme er kæden. Jeg mener, at SPAR er Danmarks bedste kæde, fordi der er så meget frihed under ansvar. Som købmand har du plads til at tænke selv. Det hele er ikke så stramt og topstyret. Der er plads til skæve tanker og idéer,” siger han.

Et eksempel på det er også butikkernes AI-baserede vinassistent, hvor kunderne via QR-koder i butikken får personlige anbefalinger og præcis hyldeplacering. Det fungerer godt i et turistområde som Hvide Sande, hvor kunder på den måde kan få rådgivning i ydertimerne, hvor der måske ikke er en faguddannet vinekspert på arbejde.

Danish Retail Awards er i år blevet uddelt for 15. gang. Prisen uddeles af Dansk Erhverv og ZBC. Vinderne skal blandt andet på en studietur til New York City i foråret 2026.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Kompagnon Thomas Dalsgaard Pedersen, SPAR og Min Købmands kædedirektør Esben Keller og andre fra SPAR-kæden var med til at hylde Michael Sangill ved overrækkelsen på Axelborg i København.
Kompagnon Thomas Dalsgaard Pedersen, SPAR og Min Købmands kædedirektør Esben Keller og andre fra SPAR-kæden var med til at hylde Michael Sangill ved overrækkelsen på Axelborg i København.
Download
SPAR-Købmand Michael Sangill fra Hvide Sande, blev fredag hædret med Danish Retail Award, branchens største hæder.
SPAR-Købmand Michael Sangill fra Hvide Sande, blev fredag hædret med Danish Retail Award, branchens største hæder.
Download

Om Dagrofa

Med mere end 530 dagligvarebutikker fordelt over hele Danmark er Dagrofa en af landets førende virksomheder på det danske fødevaremarked. Dagrofa står bag dagligvarebutikkerne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb og ejer også Dagrofa Logistik, Dagrofa Foodservice, som er ledende leverandør til restauranter, hoteller og kantiner, samt Aarstiderne, pioner indenfor økologisk frugt og grønt og måltidskasser til danskerne. 

Følg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye