Kaniner egner sig ikke som kæledyr til børn
Hos Dyreværnet er der i øjeblikket ekstra fyldt i stalden med kaniner. I maj og juni har Dyreværnet nemlig modtaget i alt 34 kaniner, som ikke fik den nødvendige pleje og omsorg, der hvor de var.

Kaniner er ikke nemme kæledyr, som børn kan tage sig af alene. De har relativt komplekse pleje- og pasningsbehov, og det kalder på, at de voksne tager ansvar.
”Kaniner er nuttede. Mange af dem ligner små pelstotter, og derfor appellerer de meget til børn, som gerne vil kæle og kramme dem. Det er de færreste kaniner, der er interesserede i det, og derfor kan børn hurtigt miste interessen. Derudover skal man være opmærksom på kaninens behov i forhold til foder, pelspleje og stimulering, så der er faktisk meget, man skal sætte sig ind i for at kunne passe en kanin ordentligt,” udtaler internatschef Maria Rønde Jakobsen.
22 kaniner hentet fra byggelegeplads
I samarbejde med politiet hentede Dyreværnet mandag den 2. juni i alt 22 kaniner fra en byggelegeplads i Københavnsområdet. Et stort antal kaniner var i så dårlig stand, at de måtte aflives på stedet, men vi fik heldigvis 22 kaniner og kaninunger med, som nu kan se frem til nye, gode hjem.
Ved ankomst til Dyreværnets internat i Rødovre er alle kaniner blevet sundhedstjekket, behørigt behandlet, og dem, der er gamle nok, er blevet neutraliseret, så de gradvis kan komme til adoption via Dyreværnets hjemmeside.
12 kaniner ind fra dyreværnssag
I maj kørte vi ud på en anmeldelse modtaget via vores hjemmeside. På en adresse i Jylland blev kaninerne holdt som slagtekaniner i bittesmå bure, og vi endte med, i samråd med ejeren, at få 12 kaniner med hjem. De kan nu også se frem til en tilværelse som kæledyr hos en familie, der passer godt på dem.
Hvad kræver det at have en kanin?
For det første skal man gøre sig nøje overvejelser, om man er klar og har (økonomisk) overskud til et eller flere ekstra familiemedlemmer, for de kræver pleje og pasning flere gange om dagen, ligesom de skal tilses regelmæssigt af en dyrlæge.
Herudover skal man tænke over, om man ønsker en inde- eller udekanin, for det er enten det ene eller det andet. Kaniner er nemlig temperaturfølsomme og kan ikke umiddelbart veksle mellem at være inde og ude. Og så er der spørgsmålet om plads til, at kaninerne kan løbe frit rundt og/eller plads til bur og løbegård. Men der er flere overvejelser endnu. Læs Dyreværnets generelle guide til kanin.
Det allervigtigste er, at kaninerne ikke bliver børnenes ansvar, for det kan de ikke bære. Det er for stor, svær og vigtig opgave at overlade til børn.
Nøgleord
Kontakter
Tina J. HindsboKommunikationschefDyreværnet
Tlf:50603550tina@dyrevaernet.dkBilleder


Links
Dyreværnet blev stiftet i 1898 og er en af verdens ældste dyreværnsorganisationer
Vores formål er at fremme dyrevelfærd i Danmark samt vinde og udbrede forståelse for dyrebeskyttelsens hovedopgaver, herunder at stoppe dyrplageri og aflivning af sunde og raske dyr.
Vi mener, at alle kæledyr i Danmark fortjener gode vilkår og et godt hjem, og det arbejder vi aktivt for ved at holde os tæt på såvel de lovgivende som udøvende magter – og gennem vores mange aktiviteter:
Hver dag modtager Dyreværnet op mod 10 anmeldelser om misrøgtede dyr. Dem tager vi alvorligt, og vi redder ca. 500 dyr om året i hele Danmark. Herudover tager vi imod et stort antal dyr fra familier, som ikke længere kan tage sig af deres kæledyr. Endelig har vi mobile dyrlægeklinikker, der kører rundt i hele Danmark og tilbyder hjælp til socialt udsatte og deres dyr, der hvor de er.
Fra vores internater i Rødovre og Kolding formidler vi årligt ca. 1.500 hunde, katte, kaniner, gnavere og andre smådyr til nye, kærlige hjem.
I 2025 har Dyreværnet samarbejder med Københavns Politi samt Københavns Vestegns og Nordsjællands Politikredse, som kan indlevere herreløse dyr og notitsdyr til vores akutafdeling døgnet rundt.
Dyreværnet beskæftiger ca. 50 medarbejdere i udryknings- og internattjeneste samt administration. Hertil kommer et korps på over 100 frivillige, som hver dag hjælper med at passe og pleje vores mange internatdyr – og går til hånde efter behov.

Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Dyreværnet holder Åbent Hus 30. august14.7.2025 08:00:00 CEST | Nyhed
Traditionen tro åbner Dyreværnet dørene for offentligheden lørdag den 30. august fra kl. 12.30-15.30. Alle er meget velkomne til at lægge vejen forbi i Rødovre og få indblik i Dyreværnets arbejde med at redde kæledyr i nød.
Dyreværnets Frynseklinik er på Ferie Camp 20253.7.2025 07:30:00 CEST | Nyhed
Igen i år besøger Dyreværnets mobile dyreklinik, Frynseklinikken, Ferie Camp 2025, som er et gratis ferietilbud for værestedsbrugere i Danmark. Frynseklinikken vil være til stede både den 9. og 10. juli og tilbyde dyrlægehjælp til de udsattes dyr, hvis de har behov for det.
Dyreværnet indgår aftale med Københavns Politi30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med start i juni 2025 har Dyreværnet og Københavns Politi indgået en ny fireårig rammeaftale om håndtering, afhentning og husning af dyr fra politisager. Aftalen bygger på et eksisterende, langvarigt samarbejde.
14 krybdyr overdraget til Dyreværnet i trist sag23.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I samarbejde med politiet fik Dyreværnet den 17. juni overdraget i alt 14 krybdyr, herunder slanger, edderkopper og firben.
22 racekatte hentet fra uautoriseret opdrætter9.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed hentede Dyreværnet i april måned i alt 22 racekatte hos en uautoriseret opdrætter på Midt- og Vestsjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum