Rigsrevisionens undersøgelse kan afsløre årtiers svigt af grise
Rigsrevisionen igangsætter nu en længe efterspurgt undersøgelse af kontrollen med dyrevelfærden i danske svinebesætninger. Det kan blive begyndelsen på et opgør med et kontrolsystem, der i praksis ikke beskytter grisene, mener Dyrenes Beskyttelse.

Rigsrevisionen vil nu gennemgå, hvordan myndighederne kontrollerer og sanktionerer brud på reglerne for dyrevelfærd i svineproduktionen. Det fremgår af en nyhed på Rigsrevisionens hjemmeside.
Hos Dyrenes Beskyttelse betegnes undersøgelsen som et afgørende skridt i retning af større ansvarlighed.
"Vi byder revisionen meget velkommen. Vi håber, at Rigsrevisionen vil tage et kritisk blik på hele kæden af ansvar – fra departementet og ud til kontrollen på staldgangen. I årevis har vi dokumenteret, hvordan praksis i kontrollen svigter grisene og står i direkte modstrid med dyrevelfærdslovens ord og ånd," siger Ditte Erichsen, dyrlæge hos Dyrenes Beskyttelse, master i vurdering af husdyrvelfærd og selv tidligere embedsdyrlæge i Fødevarestyrelsen
Organisationen har de seneste par år afleveret omfattende materiale og anbefalinger til relevante myndigheder og politikere med henblik på at få kulegravet kontrollen med dyrevelfærden i den industrielle svineproduktion. Og nu sker der noget.
Et kontrolsystem i konflikt med loven
Dyrevelfærdsloven slår fast, at dyr skal behandles ordentligt, beskyttes mod unødig smerte og lidelse og have mulighed for at udøve deres naturlige adfærd. Men i praksis undermineres disse principper ifølge Dyrenes Beskyttelse af Fødevarestyrelsens egne kontrolvejledninger.
Vejledningerne instruerer embedsdyrlæger i at føre en kontrol baseret på fortolkninger og skøn, som skaber gråzoner og gør det muligt at se bort fra egentlige overtrædelser. Rodemateriale kan være en træpind, halekupering er normen, og manglende plads sanktioneres sjældent.
"Det er uacceptabelt og vi håber meget, at Rigsrevisionens undersøgelse og konklusioner vil føre til, at der kommer overensstemmelse mellem lovens ånd og bogstav og de faktiske forhold i den industrielle svineproduktion," siger Ditte Erichsen.
Tre centrale problemer
Dyrenes Beskyttelse peger på tre forhold, som bør være i fokus for Rigsrevisionens undersøgelse:
- Uoverensstemmelse mellem lovgivning og praksis
Halekupering er for eksempel kun lovligt i undtagelsestilfælde, men foretages rutinemæssigt. På samme vis udvandes krav om rodemateriale og indsatsen mod halebid i praksis. - For slap sanktionering af velfærdsbrud
Det sanktioneres ikke tilstrækkeligt hårdt og i overensstemmelse med loven. Og princippet om eskalerende myndighedsudøvelse fraviges for tit - Utilstrækkelige rammer for kontrollen
Embedsdyrlæger arbejder under pressede vilkår og med for få ressourcer til at foretage grundig og konsekvent kontrol i store besætninger.
Kontrol skal beskytte – ikke blot dokumentere
Dyrenes Beskyttelse opfordrer til, at undersøgelsen ikke blot fører til effektiviseringer, men til et paradigmeskifte i tilgangen til kontrolarbejdet.
"Kontrollen skal ikke blot dokumentere forhold – den skal beskytte dyrene. Lovgivningen er skabt, fordi vi som samfund har besluttet, at dyr ikke må behandles vilkårligt. Det er myndighedernes ansvar at sikre, at lovens grænser overholdes," understreger Ditte Erichsen.
Organisationen har tidligere indgivet en formel klage til Folketingets Ombudsmand over Fødevarestyrelsens vejledninger vedrørende kontrollen på slagterier og samlesteder.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse roser regeringen: Hævet strafferamme er vigtigt våben mod dyremishandling10.9.2025 06:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Der venter hårdere straffe og flere efterforskningsmuligheder i sager om dyremishandling. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, der håber, at den hævede strafferamme gælder alle de groveste sager.
Dyrenes Beskyttelse kræver politisk handling: Bekymrende mange flytter fra deres kæledyr26.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af katte og hunde bliver efterladt alene til en uvis skæbne, fordi deres ejere flytter fra dem. På ét år har Dyrenes Beskyttelse modtaget henvendelser om 773 dyr, der er blevet efterladt i en flytning, og det får nu organisationen til at kræve politisk handling.
90 på 3 dage: Internat drukner i kattekillinger22.8.2025 13:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Kattekillingerne vælter ind hos Dyrenes Beskyttelse i Århus som aldrig før. Nu skal killingerne have et nyt hjem
Det Dyreetiske Råds udtalelse peger på massivt svigt af dyrene i svineproduktionen21.8.2025 09:23:07 CEST | Pressemeddelelse
Skadelig avl, fikserede søer, minimal plads i staldene og halekupering som modsvar til de ringe forhold. Alle forhold bliver fremhævet som uacceptable for grisene af Det Dyreetiske Råd.
Rekordmange udrykninger til dyr i sommerknibe18.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren står på afslapning for de fleste danskere. Men for landets dyrereddere er ferieperioden den travleste. Denne sommer slog alle rekorder med 9014 udrykninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum