H.M. Kongen har startet motionsfesten: Royal Run '25 er i gang
Fra Danmarks ældste by, Ribe, har H.M. Kongen netop sendt tusindvis af deltagere ud på ruterne i middelalderbyen og dermed sat gang i årets store folkefest i kondisko.

Under blå himmel, foran et stort publikum og med ankomst ned ad Ribe Å i et historisk vikingeskib, tog Kongen for få øjeblikke siden hul på Royal Run '25 og dagens første distance.
Over hele landet står mere end 97.786 deltagere klar til at motionere sammen i løbet af dagen – det højeste antal i Royal Runs syvårige historie. Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg er værtsbyerne, der danner rammen om dagens royale motionsbegivenhed, hvor både deltagere og tilskuere samles om fællesskab og bevægelse.
”Royal Run er for mange danskere blevet en ny mærkedag. Det er sjældent, vi ser nye traditioner vokse frem og samle så mange på så kort tid, og det styrker sammenhængskraften i Danmark – for dem, der deltager, hepper eller ser med i fjernsynet. Kombinationen af Kongehusets tilstedeværelse og den uhøjtidelige stemning gør Royal Run til noget helt særligt. Det er vi meget stolte af,” siger Morten Mølholm Hansen, administrerende direktør i Danmarks Idrætsforbund og medlem af Royal Runs styregruppe.
Også Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI og medlem af Royal Runs styregruppe, glæder sig over den store opbakning:
”Royal Run er en folkefest, hvor fællesskabet fylder mere end formen, og hvor mange oplever glæden ved at bevæge sig sammen med andre. Samtidig skylder vi en stor tak til de knap 3.000 frivillige, som dagen igennem hjælper os og værtsbyerne med at skabe en god oplevelse for både deltagere og tilskuere.”
Kongefamilien er med over hele landet
Traditionen tro er Kongefamilien aktivt engageret i Royal Run. Efter åbningen i Ribe går turen nu videre til Horsens for H.M. Kongen, der senere afslutter dagen i København/Frederiksberg.
H.M. Dronningen deltager i dagens 5 km-rute i Korsør, mens H.K.H. Kronprinsen for andet år i træk er med på egen hånd. I år gælder det Viborg, hvor han motionerer sammen med 17.500 andre deltagere.
- H.M. Kongen har netop løbet One mile i Ribe
- H.K.H. Kronprinsen løber 5 km. i Viborg
- H.M. Kongen løber senere 5 km. i Horsens
- H.M. Dronningen løber 5 km. i Korsør
- H.M. Kongen slutter dagen af med 10 km. i København/Frederiksberg
Om Royal Run
- Royal Run fandt sted første gang i 2018 i anledning af H.M. Kongens 50-års fødselsdag.
- Royal Run ‘25 bliver med 97.786 tilmeldte det højeste antal deltagere nogensinde. Samtidig har 31,25 procent af de tilmeldte aldrig deltaget i et motionsløb før.
- 38 procent af de tilmeldte har ved tilmelding angivet, at de har deltaget i Royal Run før.
- Royal Run arrangeres af idrætsvisionen Bevæg dig for livet, som Danmarks Idrætsforbund og DGI står bag. Derudover er Dansk Atletik også medarrangør af Royal Run.
Nøgleord
Kontakter
Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI: 53 73 33 00
Morten Mølholm Hansen, administrende direktør i DIF: 21 66 37 74
Jonas KildegaardKommunikationskonsulent
Tlf:27853642jkra@dif.dkSigne Sjølund TorpKommunikationskonsulent
Tlf:30704477ssjt@dif.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Royal Run ’25 i mål med rekordstor opbakning9.6.2025 21:27:26 CEST | Pressemeddelelse
Efter fantastisk folkelig opbakning og historisk høj deltagelse i Ribe, Horsens, Viborg, Korsør og København/Frederiksberg er Royal Run ’25 nu officielt afsluttet.
Panten fra Royal Run i København går til særligt løbehold for børn og unge14.5.2025 09:05:45 CEST | Pressemeddelelse
Når 45.000 deltagere samles til Royal Run i København og på Frederiksberg 2. pinsedag, bliver det ikke kun fødderne, der sætter aftryk. Det gør pantflaskerne fra Kildevæld også.
Presseinvitation: Royal Run ’2512.5.2025 14:05:37 CEST | Presseinvitation
Søg om presseakkreditering nu og oplev verdens største royale motionsfest 2. pinsedag.
10 år med ’Bevæg dig for livet’: Samarbejde og nye idrætskoncepter er vejen til flere aktive29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarkshistoriens største idrætsvision har fået markant flere voksne til at dyrke idræt og motion. Det er blandt andet sket ved, at DIF og DGI har indgået kommunale partnerskaber, styrket samarbejdet på tværs af organisationerne og udviklet nye, lettilgængelige idrætskoncepter.
Royal Run-ruterne er klar: Historie, natur og ikoniske vartegn venter de 97.500 deltagere9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Royal Run ’25 afvikles 2. pinsedag, bliver de fem værtsbyers gader og vartegn forvandlet til en royal motionsfest. 97.500 deltagere får en enestående mulighed for at opleve Ribe, Viborg, Horsens, Korsør og København/Frederiksberg på en helt nye måde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum