Digitalisering på rekordtid: Netcompany sætter ny standard med AI-værktøj til legacymodernisering
Netcompany lancerer som den første større IT-virksomhed et AI-værktøj, der kan revolutionere måden, offentlige og private aktører i Europa moderniserer deres kritiske it-systemer på. Det, der tidligere tog år, kan nu gennemføres på måneder. Løsningen har allerede vist lovende resultater i Danmark og estimeres at kunne skabe besparelser for op mod 30 procent af it-udgifter.

Hele Europa står over for en monumental opgave med moderniseringen af tusindvis af forældede, kritiske it-systemer. Både i den offentlige og private sektor er de såkaldte legacysystemer ofte så komplekse og teknisk forældede, at en udskiftning hidtil har været forbundet med enorme omkostninger og stor risiko.
Ved at fastholde disse forældede systemer hæmmes innovation, effektivitet og sikkerhed, eftersom cirka 80% af IT-budgetter i dag bruges på vedligehold og drift af ældre systemer.
Med Feniks AI introducerer Netcompany et produkt, hvor analyse, kravspecificering, udvikling og implementering, som tidligere kunne tage flere år, nu kan gennemføres på få måneder.
Med kunstig intelligens som motor analyserer og dokumenterer værktøjet eksisterende systemer og genererer herefter design og opbygning af en ny færdig løsning. Processen forkorter den ellers langstrakte og komplekse overgang fra forældede systemer til moderne IT – og gør det muligt at gennemføre moderniseringer hurtigere, billigere og uden driftsforstyrrelser.
Feniks AI er allerede blevet anvendt til tre store transformationsprojekter i den offentlige sektor i Danmark med lovende resultater. De foreløbige resultater viser en estimeret tidsbesparelse på mellem 30-60 procent for legacymoderniseringssprojekter og en estimeret 30% besparelse på udgifter til drift og vedligehold af forældet IT.
”Alt for mange europæiske myndigheder og virksomheder er fanget i it-fængsler, der er for dyre og svære at slippe ud af. Feniks AI tager fremtidens teknologi og blander det med over 25 års erfaringer fra store kritiske it-projekter. Den er skabt til at bryde med årtiers digital gæld - og det er helt afgørende hvis vi vil sikre konkurrencekraft, innovation og moderne velfærdsstater i hele Europa,” siger André Rogaczewski, CEO og co-founder, Netcompany.
Første version er afprøvet på klassiske mainframe-systemer, Java-kode og udvalgte sagsplatforme. Løsningen vil løbende blive udvidet til også at kunne erstatte store SaaS-platforme og andre systemlandskaber.
Dermed sætter Netcompany en helt ny standard for, hvordan moderne teknologi kan anvendes til at løse en af Europas største digitale udfordringer – hurtigt, intelligent og med lavere risiko.
Faktaboks – sådan fungerer Feniks AI Feniks AI er udviklet på ryggen af Netcompanys metode, som er opbygget gennem 25 års erfaring med store forretningskritiske projekter i både den offentlige og private sektor i Europa.
|
|||
For at beskytte vores frihed, demokrati og suverænitet har vi brug for europæiske løsninger – skabt af europæiske virksomheder og ansvarlige over for europæiske borgere. Vi tror på en digital fremtid, hvor Europa ejer sit eget fundament, beskytter sine borgere og leder med integritet. Det er tid til at stå sammen i den digitale tidsalder. Stand Tall Europe.
Kontakter
Jacob TherkelsenHead of Group PR & Public Affairs
Tlf:3112 6708jathe@netcompany.comFølg pressemeddelelser fra Netcompany
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Netcompany
Netcompany skal udvikle nyt migrationssystem i Holland, der lever op til ny EU-migrationspagt15.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Netcompany er blevet valgt til at udvikle et nyt identifikations- og registreringssystem for den hollandske immigrationsmyndighed (IND). Det nye system er et vigtigt skridt mod, at Holland bliver blandt de første i EU til at efterleve den nye pagt om migration og asyl inden deadline i 2026.
Netcompany forstærker ledelsen med ny dansk topdirektør24.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jens Aaløse, der tidligere har haft ledende topposter i SAS, TDC og Topdanmark, får pr. 1. april ansvaret som ny landechef for den danske del af Netcompanys forretning. Gustaf Löfberg rykkes fra stillingen som Country Managing Partner Denmark op i en ny tværgående rolle i Group Leadership som Chief Delivery Officer (CDO). Ulrik Vestergaard Knudsen er ligeledes trådt ind i Group Leadership.
Netcompany skaber fremtidens bankplatform sammen med SDC10.2.2025 08:28:46 CET | Pressemeddelelse
SDC, som er en datacentral for banker og sparekasser, fusionerer med Netcompany i en ny konstellation, der skal tilbyde førende løsninger til både bankrådgivere og bankkunder. Som en del af fusionen ændrer SDC navn til Netcompany Banking Services.
Angående sag om tyveri af data28.2.2024 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Netcompany har været udsat for et simpelt datatyveri af kildekode og manualer, hvilket er blevet beskrevet i flere medier i løbet af de seneste dage. Den 26. februar blev en 34-årig mand anholdt. Netcompany overlader nu sagen til myndighederne og anser virksomhedens rolle for afsluttet, men bistår fremadrettet politiet i efterforskningen.
Sygeforsikringen ”danmark” vælger mit.dk til sine 2,7 millioner medlemmer22.2.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sygeforsikringen ”danmark” har valgt mit.dk som kommunikationsplatform til medlemmerne. Med sine 2,7 millioner medlemmer bliver Sygeforsikringen ”danmark” mit.dks største kunde til dato. Mit.dk tages i brug omkring maj 2024.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum