De første bøger fra folkeskolens kvalitetsprogram er klar til udlån
Sidste år blev der afsat 540 millioner kroner til flere fysiske bøger i folkeskolen over de næste ti år. Nu lander de første 11 titler hos Center for Undervisningsmidler (CFU) i junimåned.
Regeringen og resten af folkeskoleforligskredsen indgik i marts 2024 en Aftale om folkeskolens kvalitetsprogram, der blandt andet inkluderer 540 millioner kroner til indkøb af flere fysiske bøger. Beløbet skal understøtte anbefalinger om brug af mindre skærm i skolen ved at forbedre adgangen til bøger trykt på papir. Nu er de første konkrete indkøb klar: 11 nye fysiske bogtitler er ankommet til CFU og er allerede nu klar til udlån for lærere og skoler over hele landet.
Målet med indkøbet er at sikre en bedre balance mellem skærmbaseret undervisning og den fysiske bog, der spiller en vigtig rolle i elevernes faglige udvikling og koncentrationsevne.
“Skærmene skal ud af klasselokalet, og bøgerne skal ind. Med boggaven på 540 millioner vil vi sikre, at eleverne igen får rigtige bøger med hjem i skoletasken. Der skal indkøbes tusindvis af bøger de kommende måneder og år. Og jeg er meget glad for at vi nu får de første klassesæt. Det er et vigtigt skridt i retning af mere fordybelse og bedre undervisning,” siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.
De 11 nye titler er indkøbt til danskfaget og spænder over bøger, der kan bruges fra 1. - 9. klasse. Titlerne er udvalgt med fokus på høj faglighed, aktualitet og relevans for undervisningen.
“Hos CFU ser vi det som en stor styrke, at lærere nu får adgang til et endnu større udvalg af fysiske bøger, som kan bringes i spil direkte i klasseværelset. Der er stor efterspørgsel på vores undervisningsmaterialer, så bogbevillingen kan være med til at fylde vores hylder op med både eksisterende og nye titler af bøger”, siger Ann-Birthe Overholt Nicolaisen, forperson CFU Danmark.
CFU har allerede nu de nye titler tilgængelige for udlån på mitcfu.dk, så lærere og skoler kan reservere materialerne. Bøgene leveres herefter i klassesæt direkte på skolerne via de seks regionale CFU-centre. Flere bogtitler vil følge de næste ti år, hvor bøger løbende indkøbes som led i den samlede udrulning af bevillingen i kvalitetsprogrammet.
11 nye bogtitler
De 11 nye bogtitler på hylderne hos CFU er:
-
`Til Ungdommen´ af Linn Skåber
-
`Happy happy´ af Mette Vedsø
-
`Porcelænspigen´ af Søren Jessen
-
`Kunsten at kysse i en campingvogn´ af Annie Bahnson
-
`Felix og Åmanden´ af Kenneth Bøgh Andersen
-
`YouTube-detektiverne – smaragder og subscribers´ af Maria Rørbæk
-
`Team Vildmark´ af Mette Vedsø
-
`Lucas O’Kult og Satans VHS´ af Kim Ace
-
`Drengen i træet´ af Marianne Iben Hansen
-
`Hele herligheden´ af Marianne Iben Hansen
-
`Bogen om Blom´ af Tina Sakura Bestle
Kontakter
Børne- og Undervisningsministeriets presseafdeling (modtager ikke sms)
Tlf:+45 22 40 09 30presse@uvm.dkFølg pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børne- og Undervisningsministeriet
Nu er skoler udtrukket til landsdækkende forsøg med skolemad i 2025-202827.5.2025 13:11:20 CEST | Pressemeddelelse
Disse skoler skal afprøve og udvikle konkrete metoder og organiseringer med frokostordninger som led i den nationale forsøgsordning for skolemad.
National undersøgelse viser utilstrækkelig kvalitet i flere børnehaver23.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange børnehaver understøtter kun i en vis grad børnenes trivsel, læring, udvikling og dannelse, viser en ny landsdækkende undersøgelse. Regeringen og KL er enige om, at det kalder på handling.
Hundredvis af skoler vil være med i forsøget med skolemad – nu venter lodtrækningen21.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for forsøg med skolemad er stor. Her er listen over frie grundskoler og folkeskoler, der har tilmeldt sig. Nu begynder en lodtrækningsproces for at finde de endelige deltagere i forsøget.
Nyt lærerpanel skal hjælpe med at udvikle epx19.5.2025 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Børne- og undervisningsministeriet nedsætter nu et lærerpanel, der skal hjælpe med at udvikle den nye erhvervs- og professionsrettede gymnasieuddannelse, epx.
Kommunerne investerer massivt i bedre faglokaler til folkeskolerne9.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som følge af folkeskolens kvalitetsprogram planlægger kommunerne forbedringer af folkeskolernes faglokaler for over 1,4 milliarder kroner frem mod 2026, viser en ny undersøgelse fra KL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum