Furesø Kommune

Furesø indfører faste teams for ældre i eget hjem

Del

Fra midt i maj vil ældre borgere, der modtager hjemmehjælp, i højere grad møde det samme team af medarbejdere i den daglige pleje. Det skyldes, at hjælp og pleje til kommunens ældre borgere fremover organiseres i faste, tværfaglige teams. Målet er at skabe større kontinuitet og tryghed for både borgere og medarbejdere.

Nye faste teams i hjemmeplejen i Furesø vil betyde mere tværfagligt arbejde og mere sammenhængende og helhedsorienteret pleje for borgerne.
Nye faste teams i hjemmeplejen i Furesø vil betyde mere tværfagligt arbejde og mere sammenhængende og helhedsorienteret pleje for borgerne. Colourbox

Nye faste teams i hjemmeplejen skal sikre, at der arbejdes mere tværfagligt, så man som borger får en mere sammenhængende og helhedsorienteret pleje. De forskellige faggrupper skal i endnu højere grad støtte hinanden med deres ekspertise og dermed levere den bedst mulige samlede pleje.

“Faste teams i hjemmeplejen giver større tryghed for den enkelte borger. Der er færre nye ansigter og bedre kendskab til den enkelte borger. Det bliver rigtig godt for modtagerne af hjemmepleje,“ siger Lars Carstensen (C), formand for det politiske udvalg Ældre og Sundhed.

”Med faste teams vil borgerne komme til at opleve mere nærvær og stabilitet fra de medarbejdere, der besøger dem, og at de forskellige medarbejdere vil arbejde tættere sammen for at understøtte borgernes individuelle behov,” siger Lene Bang (A), næstformand i Ældre og Sundhed.”

En del af ny ældrelov

De faste teams er første skridt i Furesøs Kommunes implementeringen af ældreloven, som træder i kraft den 1. juli 2025. Men hvor ældreloven i første omgang kun træder i kraft for nye borgere, vil effekterne og gevinsten ved de tværfaglige teams have betydning for alle Furesøs borgere.

De fleste borgere vil ikke opleve store ændringer i de medarbejdere, der kommer i deres hjem, da hjemmeplejen allerede har været organiseret i faste tværfaglige teams. Men omstillingen kan betyde, at nogle borgere for eksempel får en ny kontaktperson, når de henvender sig til kommunen for at få nye hjælpemidler eller ændret deres pleje.

Større arbejdsglæde

”De mindre teams betyder også noget for vores medarbejdere. De vil betyde, at vores medarbejdere får mere ansvar og mere frihed til at planlægge deres arbejde. Det ved vi fra andre kommune betyder endnu mere arbejdsglæde og færre sygedage,” siger Helle Winther Dahl, der er centerchef for Center for Sundhed og Ældre.

De faste teams vil bestå af medarbejdere fra hjemmeplejen, genoptræning, sygepleje og visitation, som skal arbejde sammen om de samme borgere. Ændringen vil falde på plads i løbet af sommeren 2025.

Kontakter

Katrine BirkVelfærdsdirektør

Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale indsatser, Center for Dagtilbud og Skole, Center for Sundhed og Ældre

Tlf:2285 2040kpd1@furesoe.dk

Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune

Styrelsen for Patientsikkerhed ophæver påbud på Bofællesskabet Svanepunktet20.5.2025 15:41:04 CEST | Pressemeddelelse

En fokuseret indsats på Bofællesskabet Svanepunktet har haft en positiv effekt på patientsikkerheden. Dette blev bekræftet, da Styrelsen for Patientsikkerhed gennemførte et opfølgende tilsyn på bofællesskabet i april 2025. I deres afgørelse fremhæver styrelsen, at Bofællesskabet Svanepunktet har arbejdet målrettet med at bringe de sundhedsfaglige forhold i orden, og at alle målepunkter var opfyldte.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye