Regeringen strammer reglerne for reklamer for usunde føde- og drikkevarer målrettet børn
Det skal være slut med, at børn udsættes for reklamer for sodavand, chips og fastfood. Som en del af Kræftplan V vil regeringen nu ændre markedsføringsloven og forbyde reklamer for usunde føde- og drikkevarer rettet mod børn under 15 år.
Trods branchens egne løfter bliver børn dagligt eksponeret for reklamer for sodavand, chips og burgere – ofte via influencere, som børn ser op til. Derfor vil regeringen som led i Kræftplan V stramme markedsføringsloven og indføre et forbud mod markedsføring af usunde føde- drikkevarer henvendt til børn.
Stramningen af reglerne betyder, at erhvervsdrivende, herunder influencere, ikke må målrette reklamer for usunde mad- og drikkevarer til børn.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Vi skal beskytte vores børn mod sundhedsskadelige reklamer. Det er ikke i orden, når virksomheder målretter reklamer for usunde fødevarer til børn, og bruger influencere, som børn ser op til og lytter til som markedsføringskanal. Der er alt for mange eksempler på, at det sker i strid med deres eget branchekodeks om god skik for markedsføring til aldersgruppen. De er ikke i stand til at overholde egne regler, og derfor er vi nødt til at stramme lovgivningen. Vi ved, at reklamerne påvirker børn til at købe usunde fødevarer, og at det kan have negative konsekvenser for deres helbred. Med et forbud sikrer vi en bedre beskyttelse af vores børn.”
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde siger:
”Børn bliver bombarderet med reklamer for usunde mad- og drikkevarer, og det er med til at skubbe på en uheldig udvikling, hvor det bliver sværere at træffe de sunde valg i hverdagen. Det er især på de digitale platforme, at børn mange gange dagligt blandt andet gennem influencere, spil og konkurrencer bliver eksponeret for reklamer for eksempelvis chips, sodavand og fastfood. Den slags markedsføring skal vi have lukket ned for, så vi kan give børnene sundere madvaner og dermed også forebygge overvægt og tilhørende følgesygdomme.”
Regeringens forslag kommer bl.a. på baggrund af, at fødevarevirksomheder har overtrådt fødevarebranchens eget kodeks om ikke at målrette reklamer for usunde fødevarer til børn under 13 år. Virksomhederne havde i deres reklamekampagner anvendt influencere, der havde mange børn under 13 år blandt deres følgere.
Ifølge verdenssundhedsorganisationen, WHO, er der stærke tegn på at markedsføring af usunde fødevarer påvirker børns præferencer, valg, indkøb og indtag.
Fakta
Et stort forbrug af usunde føde- og drikkevarer kan føre til, at man udvikler svær overvægt, som øger risikoen for at udvikle mindst 13 forskellige former for kræft, eksempelvis brystkræft og tyktarmskræft.
Stadig flere danskere får overvægt. Fremskrivninger viser, at 2 ud af 3 blandt den voksne befolkning vil have overvægt i 2045, hvis den nuværende udvikling fortsætter, og hver tredje vil have svær overvægt.
Overvægt i skolealderen er forbundet med betydelig øget risiko for fortsat overvægt i voksenalderen og følgesygdomme i voksenlivet.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu kan kommuner søge om millionboost til udvikling af bymidter19.5.2025 14:46:03 CEST | Pressemeddelelse
Interesserede kommuner kan nu ansøge om at få del i 92 mio. kr., som resterer i en pulje til udvikling af bymidter rundt omkring i landet.
Trecifret millionbeløb skal åbne døre til afrikanske markeder16.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at skabe flere muligheder for danske virksomheder på afrikanske markeder etablerer regeringen en ny Afrika-facilitet med en kapacitet på 500 mio. kr.
Erhvervsministeren besøger Berlin12.5.2025 07:45:48 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov er i dag i Berlin, hvor han bl.a. skal mødes med tyske politikere fra SPD og CDU. De skal bl.a. drøfte, hvordan landenes samarbejde kan komme erhvervslivet til gode i en forandret verden.
Nu kan iværksættere få mere hjælp til at beskytte deres ideer8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere og små virksomheder har behov for støtte, så de hurtigt kan komme i gang med at beskytte deres forretning mod plagiat. En ny IP fast track-ordning skal sikre hjælp til varemærke- og designregistrering.
Lovforslag skal sætte fart på udviklingen af produktionsdanmark7.5.2025 14:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Bliver lovforslaget vedtaget, vil det blive hurtigere og nemmere at etablere eller udvide produktionsfaciliteter i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum