Muskelsvindfonden

Nye tal slår fast: At se nøgne kroppe i forskellige størrelser og former gør en forskel for unge

Del

Muskelsvindfondens projekt Pærfekt Croquis lykkes i høj grad med at nuancere unges forhold til perfekthedskulturen, kropsdiversitet og egne kroppe. Det viser nye tal. Projektets ungdomstour arrangeres i samarbejde med Børns Vilkår. 

Pærfekt Croquis på ungdomstour.
Pærfekt Croquis på ungdomstour. Foto: Morten Rygaard/Muskelsvindfonden

Det at se nøgne kroppe uden filter udfordrer 56% af unges forståelse af, hvad skønhed og perfekthed kan være.  

Det slår en evaluering af Muskelsvindfondens arrangement Pærfekt Croquis fast.  

Arrangementet har siden foråret 2024 turneret rundt på mere end 45 ungdomsuddannelser for at starte samtaler om krop, skønhedsidealer og følelsen af ikke at være god nok. Turnéen på ungdomsuddannelserne er stablet på benene i samarbejde med Børns Vilkår. Turen er støttet af Nordea-fonden.

Muskelsvindfonden og Børns Vilkår sætter med turnéen fokus på, at det at føle sig usikker på sin krop og blive påvirket af uopnåelige kropsidealer også er en del af ungdomslivet. 

En øjenåbner 

I alt har mere end 11.000 unge deltaget i Pærfekt Croquis ungdomstouren. 

2/3 oplever, at de har fået en større forståelse for, hvordan kropsidealer og perfekthedskultur påvirker dem og andre unge. Blandt andet lyder det fra en elev, som udtaler sig anonymt til evalueringen: 

- Det har været en øjenåbner (…). Jeg er blevet bedre til at sætte spørgsmålstegn ved vores tankegang om, hvordan kroppen skal se ud.

Samtalerne fortsætter længe efter 

Overordnet viser den nye evaluering, at Pærfekt Croquis har påvirket de unge på flere forskellige måder: Mange oplever et ændret forhold til kropsidealer og perfekthedskultur samt et mere nuanceret blik på deres egne og andres kroppe. Eleverne får desuden en øget forståelse for kropsdiversitet.   

Anders Koefoed, ungefaglig konsulent hos Børns Vilkår, har et bud på, hvorfor projektet lykkes så godt: 

- Der er et stort behov for at tage et opgør med de snævre krops- og skønhedsidealer, som vi ved, fylder meget i unges liv. Med Pærfekt tilbyder vi et rum og et format, som er helt anderledes end det, de unge ellers oplever – og det gør det muligt at rykke ved deres forståelse af normer og idealer på en ny og engagerende måde, siger han og fortsætter: 

- De personlige fortællinger fra modellerne gør det muligt at tale om svære ting uden filter – og det flytter noget. Mange fortæller, at samtalerne fortsætter i klasserne og i frikvartererne, længe efter arrangementet er slut.

Nærvær i øjenhøjde 

Simon Toftgaard Jespersen er formand i Muskelsvindfonden og har selv ageret vært på flere af projektets events rundt i landet.  

Ifølge ham lykkes Pærfekt Croquis ungdomstouren, fordi man med den møder de unge, hvor de er: 

- Ungdomstouren er vigtig, fordi vi tager det her ud, hvor det batter. Ud der, hvor det gør ondt at være ung. Hvor man skal forholde sig til sig selv og sin krop, til sociale medier, fællesskaber, forventninger – og samtidig prøve at acceptere sig selv midt i det hele. Der møder vi dem med noget, som både er kunst, samtale og nærvær i øjenhøjde. Og det kan mærkes, siger Simon Toftgaard Jespersen og tilføjer: 

- Den koncentration og stilhed, der opstår i det øjeblik, hvor modellerne for første gang tager tøjet af, sætter sig i mig hver eneste gang. Ikke én af de unge kigger ned i deres telefoner. 

Pærfekt Croquis laver et event i Politikens telt under Folkemødet på Bornholm 12-14. juni. 

Kontakter

Billeder

Simon Toftgaard Jespersen, formand i Muskelsvindfonden.
Simon Toftgaard Jespersen, formand i Muskelsvindfonden.
Foto: Muskelsvindfonden
Download
Pærfekt Croquis Ungdomstour
Pærfekt Croquis Ungdomstour
Foto: Morten Rygaard/Muskelsvindfonden
Download
Foto: Liv M. Kastrup/Muskelsvindfonden
Download

Links

Hvad er Pærfekt Croquis?

Pærfekt Croquis ungdomstouren er et koncept, der udfordrer normerne for kroppe og skønhed, hvor eleverne ser og tegner kroppe i forskellige former og størrelser, som verden virkelig ser ud, og ikke som de fremstilles på sociale medier.

Udover at studere og tegne de unikke kroppe bliver de unge også inviteret ind i samtaler om sårbarhed, snævre kropsidealer og selvaccept sammen med et panel, som sammen med en vært moderer emnerne og debatten.  

Den lille stavefejl i ’Pærfekt’ er med vilje: For ingen er med perfekte med ’e’, men alle er pærfekte med ’æ’.  

Pærfekt Croquis er støttet af Nordea Fonden.   

Læs mere om Pærfekt Croquis her

En evaluering af Pærfekt Croquis bekræfter...

... at projektet skaber refleksion og bevidsthed hos eleverne på ungdomsuddannelserne.  

Evalueringen bygger på gruppeinterviews og et spørgeskema, som over 1000 unge har besvaret. 

  • 66 % af eleverne oplever at have fået større forståelse for, hvordan kropsidealer og perfekthedskultur påvirker unge. 
  • 63 % siger, at de har fået et mere nuanceret syn på både deres egen og andres kroppe. 
  • Mange nævner, at det har hjulpet dem med at acceptere deres egen krop og fokusere mindre på selvkritik. 

Kilde: ’Evaluering af Pærfekt Croquis’, Børns Vilkår, februar 2025 

Om Muskelsvindfonden

Muskelsvindfonden er en forening, et fællesskab og en bevægelse. Vi blev skabt af og for mennesker med muskelsvind, men er også en samling fantastiske pårørende, engagerede samarbejdspartnere, gode medarbejdere, og mere end 1000 frivillige.

Siden 1983 har Muskelsvindfonden sammen med Tuborg arrangeret Grøn Koncert – for vi samler danskerne, mens vi samler ind. Overskuddet går til vores arbejde for et bedre liv med muskelsvind og til forskning i muskelsvind.

Følg pressemeddelelser fra Muskelsvindfonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Muskelsvindfonden

Genvalg til formandskabet Muskelsvindfonden: Det vigtigste ansvar er at sætte mennesket før systemet24.5.2025 17:37:10 CEST | Pressemeddelelse

Klapsalverne talte deres tydelige sprog: Formandskabet blev genvalgt med stor opbakning til dette års generalforsamling i Muskelsvindfonden. Den genvalgte formand, Simon Toftgaard Jespersen, vil fortsat kæmpe for at sikre, at handicap bliver set som en del af mangfoldigheden – ikke som en undtagelse fra ”normalen". Janne Sander er genvalgt som næstformand.

Tocifret millionbeløb til forskning i muskelsvind: “Vi befinder os i begyndelsen af en ny epoke”12.12.2024 05:00:00 CET | Pressemeddelelse

Muskelsvindfonden lancerer et ambitiøst forskningsprogram, der skal støtte og styrke forskning i muskelsvind. På et forskningsfelt, hvor behovet for forskning stadig overstiger midlerne, markerer programmet et vigtigt skridt mod at skabe opmærksomhed og tiltrække flere ressourcer. De første uddelinger er allerede foretaget, og Muskelsvindfonden ser frem til at støtte endnu flere projekter, der kan skabe fremskridt for både patienter og forskere.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye