CCS-pulje: Stor sejr for CO2-fangst i fjernvarmesektoren
16.5.2025 10:16:43 CEST | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse
De 10 prækvalificerede ansøgere til den statslige CCS-pulje er blevet udvalgt. Ni selskaber i fjernvarmesektoren er blandt kandidaterne. Det understreger potentialet og CCS-ønsket i sektoren, hylder Dansk Fjernvarme.

Næste skridt i CCS-udviklingen er landet med annonceringen af de 10 prækvalificerede ansøgere til statens CCS-pulje på 28,7 mia. kroner. Ni selskaber inden for fjernvarmesektoren er blandt kandidaterne og har opnået den vigtige prækvalifikation, der er nødvendig for at deltage i konkurrencen om puljens støttekroner. Det er en kæmpe sejr for sektoren, hvor ønsket er stort for at bidrage med CO2-fangst.
- CO2-fangst i energiproduktionen er nødvendig for at nå klimamålene, og mere end halvdelen af det danske klimapotentiale fra CO2-fangst findes i fjernvarmesektoren. Derfor er vi meget glade for at se så stor en andel fra sektoren, som har opnået prækvalifikation. Sektoren er ambitiøs og viser, at den har et ønske om at bidrage positivt til reduktion af CO2-udledningen i Danmark, siger Jannick H. Buhl, områdechef for CCUS.
- Der skal lyde et kæmpe tillykke til alle de prækvalificerede kandidater. Bag hver ansøgning ligger der et stort arbejde og mange millioner for at nå hertil. Og det vidner også om ønsket og potentialet for CO2-fangst i Danmark. Det er et klimainstrument, der kan bidrage til væsentlige CO2-reduktioner og negative emissioner og samtidig bidrage til at fastholde den store forsyningssikkerhed i den danske energiproduktion, siger Jannick H. Buhl.
Kandidaterne til CCS-puljen fordeler sig over hele Danmark og spænder fra industri til fjernvarmeproduktion. Nu kan ansøgerne indlevere indledende bud på CO2-fangst og lagring frem til den 26. august 2025, mens deadline for endelige og bindende bud forventes at være i december 2025. Ved at søge CCS-puljen forpligter kandidaterne sig til at bidrage med CO2-fangst og lagring fra 2030.
Vigtigt at understøtte arbejdet med CO2-fangst
Tilbage i marts offentliggjorde Energistyrelsen, at styrelsen havde modtaget 16 ansøgninger til CCS-puljen, hvor kun 10 er blevet prækvalificerede. Der ligger således 6 ansøgninger, som ikke har modtaget prækvalifikation, som stadig er potentielt gode og vigtige CCS-projekter, der har til formål at fange CO2 fra de danske punktkilder, og dermed bidrage positivt til klimamål og klimaneutralitet.
Opfordringen fra Dansk Fjernvarme er, at disse projekter samles hurtigt op politisk, for at de kan bidrage yderligere til klimaambitionerne.
- Det er en gylden politisk mulighed allerede nu at tegne vejen for det næste skridt i CCS-rejsen, der kan sikre, at mange gode CO2-fangstprojekter vil kunne føres ud i livet og føre til flere reelle CO2 -reduktioner. Det vil samtidig sikre Danmark at være et skridt tættere på de fremtidige klimamål.
- Politisk bør vi sørge for, at gode CO2-fangstprojekter, som dem til CCS-puljen, får de bedst mulige vilkår til at fortsætte CCS-udviklingen i Danmark, så de kan være med til at indfri klimaambitionerne og bidrage til klimamålet for 2035, der skal besluttes her i 2025, slutter Jannick H. Buhl, områdechef for CCUS i Dansk Fjernvarme.
De 10 prækvalificerede selskaber er:
- AffaldPlus Affaldsenergi A/S (Næstved Affaldsenergi A/S)
- ARGO CCS A/S
- E.ON Carbon Capture Solutions Copenhagen ApS
- Energnist CaptureCo A/S
- Fjernvarme Fyn Fangst A/S
- Gaia ProjectCo P/S
- HOFOR DSS SPV A/S
- Kredsløb Holding A/S
- Ørsted Bioenergy & Thermal Power A/S
- Aalborg Portland A/S
Kontakter
Rune Birk NielsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:+45 24 90 41 97rbn@danskfjernvarme.dkDansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Akutpakke: Fornuftigt med prioritering i elnettet29.6.2026 11:20:01 CEST | Pressemeddelelse
Det er både fornuftigt og rigtigt prioriteret, når klimaministeren med en bred forligskreds sikrer nettilslutning af fjernvarmen i ny politisk aftale. Det er meldingen fra Dansk Fjernvarme, der roser en ansvarlig aftale om prioritering af elnettet.
Flot, grøn håndsrækning til boligejerne19.6.2026 09:43:11 CEST | Pressemeddelelse
Med en solid saltvandsindsprøjtning til de danske boligejere, der vil udskifte gasfyret med grøn fjernvarme, kan fjernvarmeselskaberne nu fortsætte sin indsats. Bravo, lyder det fra Dansk Fjernvarme.
Tillykke til regeringen – og vores nye klima- energi- og forsyningsminister3.6.2026 11:00:50 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Fjernvarme ønsker det nye ministerhold tillykke, og i særdeleshed til ny klima- energi- og forsyningsminister Samira Nawa, som kommer med et indgående kendskab til energisektoren og ikke mindst til fjernvarmen.
Dansk Fjernvarme: Velkommen til et flot og grønt regeringsgrundlag2.6.2026 16:03:44 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har endelig fået en ny regering, der har sat en ny grøn retning. Dansk Fjernvarme glæder sig over de grønne ambitioner, enigheden om at udfase fossil energi og fokus på at håndtere udfordringerne i elnettet
Manglende kapacitet i elnettet kræver politisk handling27.5.2026 15:21:14 CEST | Pressemeddelelse
Knapheden i elnettet er blevet skærpet, og det får Energinet til at indføre en forlænget pause for tilslutninger til transmissionsnettet. Fjernvarmesektoren er en af de største elforbrugende sektorer, og ambitionerne om øget elektrificering afhænger af, at der bliver sat en ny politisk retning for det danske elnet, mener Dansk Fjernvarme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum