Dansk Motorsport ApS

Festligt racershow ramte FDM Jyllandsringen

Del

En helt fortrinlig forårssøndag blev udnyttet til actionfyldt familieudflugt, da Danish Supercar League og FDM Jyllandsringen bød velkommen til Forårsløbet på den midtjyske racerbane.

Legend Car Cup stod for en god del af underholdningen ved Forårsløbet på FDM Jyllandsringen
Legend Car Cup stod for en god del af underholdningen ved Forårsløbet på FDM Jyllandsringen Stump Photo

Solen brød frem i takt med at publikum strømmede gennem indgangen, og der var en strøm gennem ryttergården af nysgerrige sjæle i alle aldre, som kiggede nærmere på racerbiler, arbejdende mekanikere og de udstillede biler. På langsiden, hvor Børnenes Trafikskole blandt andre var stillet op, blev der nydt racerløb på græsplænen, mens der var masser af aktiviteter for børnene.

Kort før klokken 14 blev lyden af racerbiler afløst af flyvemaskiner, som entrerede luftrummet over FDM Jyllandsringen og gav en imponerende opvisning i luftakrobatik. Det gav anledning til mange løftede hoveder blandt mængden af mennesker, som havde indtaget banen for at komme helt tæt på kørerne og samle autografer til Grid Show.

Stump Photo
Jan Magnussen var tilbage i TCR Denmark - og det krævede en del selfies og autografer Stump Photo

Hårdt comeback for Jan Magnussen i TCR Denmark

På banen var det tyske Mike Holder, som løb med to af tre sejre i TCR Denmark, hvor unge Malte Ebdrup ellers var stærkt kørende. Le Mans-legenden Jan Magnussen fik langt fra det comeback i dansk motorsport med DM Racing, han havde håbet på, da han endte to af søndagens løb udenfor banen efter påkørsler fra konkurrenter. 

I Super GT-feltet var der tæt kamp om topplaceringerne, hvor den lokale kører, Gustav Birch, sikrede finalesejren foran Viborg-køreren Martin Andersen, og i Legend Cars Cup fik European Le Mans Series-køreren Theodor Jensen sin første sejr i Legend Cars Cup foran en anden lokal kører, Kevin Verner. 

Der var tæt kamp om topplaceringerne i blandt andet TCR Denmark og Super GT Stump Photo

- Det er fantastisk at se så mange glade mennesker, der har taget turen til FDM Jyllandsringen og har fået én på opleveren med racerbiler og andre attraktioner. Vejret har været med os, og samtidig har underholdningen været helt i top både på racerbanen og på området rundt om, så jeg synes at vi med rette kan sige, at vores første løb på FDM Jyllandsringen har været en succes - ikke mindst takket være så mange mennesker, der har valgt at bruge dagen på racerbanen, siger Jens Kristoffersen, medarrangør af Danish Supercar League.

Næste løb på Danish Supercar League-kalenderen er Sommerløbet på Ring Djursland, Danmarks ældste racerbane beliggende på Jyllands næse, mellem Grenå og Ebeltoft. Løbet køres den 22. juni og er sidste løb inden sommerpausen.

Kontakter

Billeder

Legend Car Cup stod for en god del af underholdningen ved Forårsløbet på FDM Jyllandsringen
Legend Car Cup stod for en god del af underholdningen ved Forårsløbet på FDM Jyllandsringen
Stump Photo
Download
Der var tæt kamp om topplaceringerne i blandt andet TCR Denmark og Super GT
Der var tæt kamp om topplaceringerne i blandt andet TCR Denmark og Super GT
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download
Jan Magnussen var tilbage i TCR Denmark - og det krævede en del selfies og autografer
Jan Magnussen var tilbage i TCR Denmark - og det krævede en del selfies og autografer
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download
Stump Photo
Download

Dekra Danish Supercar League samler fra 2025 de mest populære danske motorsportsklasser og leverer løbsweekender med adrenalinfyldt racerløb fra højeste skuffe og underholdning for hele familien. Med et godt show udenfor banen og det højeste sportslige niveau på banen er der alle tænkelige grunde til at planlægge en familieudflugt til Padborg Park, FDM Jyllandsringen og Ring Djursland.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Motorsport ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Motorsport ApS

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye