Dansk Fjernvarme

Forslag udskyder uafhængighed af russisk gas og grønne ambitioner

Del

Usikkerhed om udfasning af gas risikerer at koste kommunerne store millionbeløb og smide flere års arbejde med at konvertere gasboliger til varmepumper og grøn fjernvarme i graven, mener Dansk Fjernvarme.

Forslag udskyder uafhængighed af russisk gas og grønne ambitioner
Forslag udskyder uafhængighed af russisk gas og grønne ambitioner Jesper Voldgaard

Venstre foreslår at droppe krav om udfasning af gasfyr i 2035. Det er dog helt afgørende, at fjernvarmeprojekter der bringer gasforbruget ned til et niveau, der matcher produktionen af grøn gas, ikke bringes i fare lyder det fra Dansk Fjernvarmes direktør Kim Mortensen.

- Fjernvarmesektoren og kommunerne har påtaget sig en stor og vigtig opgave fra regeringen med at lave fjernvarmeprojekter, så vi kan udfase gassen til varme i Danmark, hvilket vi kan se, virker hver eneste dag, hvor flere og flere boliger kommer over på fjernvarmen. Hvis der sås tvivl om de projekter så bliver de ikke til noget og så får vi aldrig forbruget af gas ned i Danmark. Heller ikke på et niveau, hvor der på den anden side 2030 kun er grøn gas i rørene, siger Kim Mortensen, direktør for fjernvarmeselskabernes brancheforening.

I den seneste klimaaftale er det aftalt, at der i 2026 skal være forhandlinger om, hvordan vi når i mål med grøn omstilling af boligopvarmningen. De forhandlinger vil Dansk Fjernvarme nu have fremrykket.

- Nu hvor der for alvor er skabt usikkerhed om regeringens politik og vi hører meldinger i alle retninger, så er der brug for klarhed, så de selskaber og kommuner der skal gøre de grønne ambitioner til virkelighed for boligejere, ved hvad de økonomiske vilkår og den energipolitiske retning er. Den usikkerhed, der nu skabes er meget farlig for den grønne omstilling og vores forsyningssikkerhed, siger Kim Mortensen.

I øjeblikket arbejdes der intensivt på at udfase naturgas og udrulle fjernvarme over hele landet, herunder i Tårnby, Dragør, Holbæk, på Vestegnen og andre steder. Hvis ikke disse projekter bliver til noget, så kommer forbruget af gas ikke ned på et niveau, hvor andel af grøn gas matcher forbruget.

- Der er ingen tvivl om, at vi får mere biogas i rørene, og at vi skal have langt mere biogas i rørene. Men den værdifulde og stadig begrænsede biogas, skal ikke bruges i den individuelle opvarmning, i de områder, hvor der er så rigeligt med alternativer, der også er til at betale. Den skal bruges, hvor der er få eller slet ingen alternativer, hvilket blandt andet er i industrien og til at understøtte elsystmet når vinden ikke blæser og solen ikke skinner, påpeger Kim Mortensen.

Nøgleord

Kontakter

Direktør Kim Mortensen, tlf. +45 4021 2220
Pressechef Rune Birk Nielsen, tlf. +45 2490 4197 el. rbn@danskfjernvarme.dk

Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye