Storebæltsbroen skal lukkes for udenlandske bøderyttere
Transportministeren har netop sendt nye regler i høring, så udenlandske lastbiler, der ikke betaler vejafgiftsbøder, fremover kan nægtes passage over Storebæltsbroen.
To tredjedele af de bødeforelæg der udstedes til lastbiler for ikke at betale vejafgift går til udenlandske biler. Hvis ikke et bødeforelæg bliver betalt, kan der af domstolene blive idømt bøder, og med en ny bekendtgørelse vil transportminister Thomas Danielsen sørge for, at bommen bogstaveligt talt går ned på Storebælt, hvis den idømte bøde ikke bliver betalt.
- Vejafgiften gælder alle, og hvis de udenlandske biler ikke betaler, så er det både et problem for retssikkerheden og de danske vognmænds konkurrenceevne. Derfor er jeg klar til at sætte hårdt ind mod snyd, og her er Storebæltsbroen en mulighed for meget håndfast at sætte ind. Hvis der er ubetalte idømte bøder på en udenlandsk lastbil, vil det fra 1. juli blive sådan, at man enten kan betale bøden eller vende om, siger transportminister Thomas Danielsen.
Den kilometerbaserede vejafgift trådte i kraft 1. januar 2025, hvor lastbiler skal betale for det antal kilometer, de kører på en del af det danske vejnet. Dermed kommer udenlandske lastbiler også til at betale deres del af udgifterne, til for eksempel slid på vejene.
Med bekendtgørelsen, som netop er sendt i høring, er der lagt op til, at Sund & Bælt Holding A/S skal lade udenlandske køretøjer med forskyldte idømte bøder genoptage passage, når føreren viser et betalingsbevis i form af for eksempel en straksoverførsel.
Der er på nuværende tidspunkt ikke nogen bøder at opkræve, men det er forventningen, at dette kan komme i løbet af efteråret.
Ifølge de seneste tal fra Sund & Bælt Holding A/S bliver der betalt vejafgift for 99,56 % af vejafgiftsbrugerne.
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Nye regler giver mulighed for at fjerne droner18.7.2025 08:37:09 CEST | Pressemeddelelse
Transportminister Thomas Danielsen vil ændre luftfartsloven, så det bliver muligt for visse offentlige myndigheder og infrastrukturforvaltere bl.a. i lufthavne og havne at neutralisere droner, der udgør en trussel. Over de seneste år har der været en øget droneaktivitet i dansk luftrum. Det kan give problemer f.eks. i områder med kritisk infrastruktur. Derfor vil transportminister Thomas Danielsen opdatere reglerne på droneområdet, så det bliver lovligt at neutralisere såkaldte ikke-samarbejdsvillige droner i områder i Danmark, der er udpeget som geografiske dronezoner.
25 timers parkeringsbegrænsning på statslige rastepladser ophæves7.7.2025 13:01:58 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2018 har der været tidsbegrænset parkering for lastbiler på danske motorvejsrastepladser. Fra 1. januar 2026 ophæves tidsbegrænsningen, da reglen medfører ulige konkurrenceforhold for danske vognmænd og er administrativt tung at håndhæve.
Ny måling viser post til tiden7.7.2025 09:10:43 CEST | Pressemeddelelse
Kvalitetsmåling af brevmarkedet fra maj viser, at de landsdækkende postvirksomheder får posten frem. Især Dao klarer sig godt i målingen.
Anlægslove om Midtjyske Motorvej sendt i høring7.7.2025 08:04:34 CEST | Pressemeddelelse
Anlægsloven for Midtjysk motorvej (Give - Billund Vest og Klode Mølle - Løvel) er netop sendt i offentlig høring.
EU støtter udrulning af nyt signalsystem på Fyn med 176 millioner kroner4.7.2025 11:01:23 CEST | Pressemeddelelse
Europa-Kommissionen har besluttet at støtte det nye signalsystem mellem Middelfart og Korsør med penge fra EU’s infrastrukturfond. Udover signalprogrammet kommer der også støtte til blandt andet Vejdirektoratet. Danmark modtager støtte for i alt 191 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum