Fødevareminister klipper snoren til nyt kontor Nuuk
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) er rejst til Grønland for at deltage i den officielle åbning af Fødevarestyrelsens kontor i Nuuk. Besøget bød også på det første møde med Grønlands nye Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg (D).
Danmark og Grønland har i mange år arbejdet tæt sammen om fødevarer og fiskeri. Det samarbejde bliver nu styrket med åbningen af Fødevarestyrelsens kontor i Nuuk, der skal være et stærkt bindeled mellem Grønland og Danmark.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) er i Grønland den 6.- 9. maj 2025 for blandt andet at deltage i den officielle åbning af Fødevarestyrelsens kontor i Nuuk.
Derudover sætter Jacob Jensen og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg (D) underskrifter på en rammeaftale for udveksling af medarbejdere mellem Grønland og Danmark inden for fødevare- og veterinærområdet.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) siger:
”Jeg glæder mig over vores kontor i Nuuk. Det viser, at Danmark og Grønland rykker endnu tættere sammen i samarbejdet på fødevareområdet. Nu har vi også sat underskrifter på en aftale om udveksling af medarbejdere – eksempelvis dyrlæger inden for veterinærområdet. Det kan begge lande få nytte af. Også det vidner om det gode samarbejde.”
Ministrene mødes også for at drøfte den nye aftale om eksport af vildfanget fisk fra Danmark og Grønland til Kina. Det er en aftale, som minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) og repræsentanter fra Kina underskrev i slutningen af april 2025.
Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) siger:
”Jeg har set frem til at mødes med min nye kollega Peter Borg og blandt andet drøfte aftalen, der gør det nemmere for danske og grønlandske virksomheder at eksportere vildtfanget fisk til Kina, som er et kæmpe marked. Fisk og skaldyr har overhalet grisekød som den største eksportvare til Kina. Derfor er jeg ikke i tvivl om, at den kan få stor betydning for dansk og grønlandsk fødevareeksport.”
Fakta om kontoret:
- Kontoret er fra januar 2025 bemandet med fastansat og lokalt boende personale.
- Kontoret er organisatorisk en sektion under FødevareNord – én af tre fødevarekontrolenheder i Danmark.
- Udveksling af medarbejdere kan bidrage til kompetenceudvikling for den enkelte medarbejder og understøtte en endnu bedre dialog mellem grønlandske og danske myndigheder.
Fakta om aftalen om vildtfanget fisk:
- Aftalen om vildtfanget fisk er en væsentlig forbedring af markedsadgang for dansk og grønlandsk fisk.
- Historisk set har de kinesiske myndigheder krævet en omfattende ansøgningsprocedure for hver enkelt dyreart (dvs. én for torsk, én for laks osv.), inden eksporten af produkter til Kina kunne påbegyndes.
- Men den nye aftale skabes på én gang adgang for alle vildtfangne fisk fra Danmark og Grønland
Følg pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri
Landbruget har nedbragt sin gæld med 50. mia. kr.16.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtjeningen i landbruget har generelt været høj de seneste år, og landbruget har formået at nedbringe gælden. Minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) ser derfor god grund til optimisme på landbrugets vegne.
Stor interesse for udvikling af fremtidens fødevareproduktion10.4.2025 16:02:15 CEST | Pressemeddelelse
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) har i årets første ansøgningsrunde modtaget ansøgninger om tilskud til over 50 projekter fra forskere, fødevareproducenter, landmænd og folk med gode grønne idéer svarende til mere end 350 mio. kroner.
Tag med ud og fisk – men husk fisketegnet8.4.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Lystfiskersæsonen står for døren, og Danmark byder på rigtig mange gode fiskeoplevelser. Mange danskere holder af lystfiskeriet, men desværre er salget af fisketegn faldet det sidste år. Fiskeriministeren håber på, at flere vil pakke fiskestangen, købe fisketegnet og komme afsted.
Ny aftale åbner kæmpe marked for danske fødevarevirksomheder på økologiområdet5.4.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny handelsaftale mellem EU-Kommissionen og Japan betyder, at parterne anerkender hinandens økologistandarder for en række produkter. Det betyder, at eksempelvis danske økologiske mejeriprodukter snart kan markedsføres som økologiske i Japan.
Fødevareminister vil fjerne ni bekendtgørelser28.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fødevareminister Jacob Jensen (V) er nu klar til at ophæve ni bekendtgørelser og omkring 60 administrative forskrifter. Det sker på baggrund af en større gennemgang af regelgrundlaget på ministerområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum