Alvorlig tørke på vej?
Mange husker nok den alvorligste tørke i nyere tid, der ramte Danmark i 2018. Tørkeindekset i år ligger allerede højt for årstiden, og tallet er stigende. Ser vi frem mod en sommer med udbredt tørke, og vil den kunne blive lige så alvorlig som i 2018? Få DMI’s bedste bud her!

Kimen til alvorlig tørke lægges typisk i løbet af foråret, hvor lange perioder uden regn vil tære på jordens vandmagasiner. Det opbyggede vandunderskud føres over i sommermånederne, og så skal der ikke så meget til, for at der kan udvikle sig egentlig tørke.
Sidste år satte april en ny nedbørsrekord, da der faldt over 100 mm i løbet af måneden – det står i skarp kontrast til det meget tørre forår, vi har været vidne til i 2025.
De seneste tre måneder har været usædvanligt nedbørsfattige. Samlet er der faldet under 63 mm. Siden 1874 er det kun sket 7 gange, at perioden februar-april har haft mindre nedbør. Til gengæld har der været mange flere solskinstimer end normalt, og temperaturen har også ligget et godt stykke over det normale. Alt sammen ingredienser, der indgår i tørke!
DMI’s tørkeindeks lige nu
DMI’s tørkeindeks giver et overblik over tørkeforholdene i de øvre jordlag i Danmark. Tørkeindekset går fra 0 til 10, hvor 0 betyder, at det øverste lag af jorder er mættet med vand, og 10 betyder, at det er tømt for vand.
Når man sammenholder det aktuelle tørkeniveau med meteorologernes vejrprognoser, giver det et billede af, hvordan tørken kan udvikle sig, og om der kan opstå risiko for tørke.
6. maj viser tørkeindekset i det meste af landet tørkeindeksværdier mellem 5 og 8 med de laveste værdier i Jylland og de højeste værdier mod sydøst – Bornholm, Lolland-Falster og Sydsjælland. Den gennemsnitlige indeksværdi er på 7,0 for Danmark som helhed, hvilket er hele 2,5 tørkeindekspoint over det normale for årstiden.
Vandmanglen i jorden i forhold til det normale svarer til over en halv måneds nedbør eller 25 liter pr. kvadratmeter.
Tørkeindekset i maj
Lige nu peger dagens opdaterede månedsprognose på, at der er risiko for landsdækkende tørkedøgn, svarende til at landstallet for tørkeindeks er mindst 9, allerede i slutningen af maj.
Det er ikke set så tidligt på året i de 21 år, DMI har data fra.
På Lolland-Falster har der de seneste dage lokalt været tørkeindeksværdier på 9, og den tendens vil hurtigt brede sig til Sjælland og Bornholm.
– Hvis vi skeler til sæsonprognosen fra 23. april for de kommende to måneder (https://www.dmi.dk/danmark/seasonprognose-dk/), der samlet set siger nedbør under det normale, samtidig med at det kan blive både varmt og solrigt i perioder, forventer vi generelt et højt tørkeniveau i perioden, vurderer Mikael Scharling, der er klimatolog i DMI.
– Det er dog endnu for tidligt at udtale sig om, hvorvidt tørken kan udvikle sig lige så ekstremt som i 2018, da tørken dengang først for alvor slog igennem i juli. Umiddelbart er der noget nedbør at finde i sæsonprognose for både juni og juli, så jeg tvivler på, at vi kommer til at se en gentagelse af 2018-tørken, siger Mikael Scharling.
DMI følger udviklingen i tørkesituationen tæt, og man kan man altid se det aktuelle tørkeindeks på: https://www.dmi.dk/torkeindeks eller https://www.dmi.dk/vejrarkiv
Fakta | Tørkeindeks
Tørkeindeks bygger på en vandbalancemodel, der hver dag estimerer mængden af vand i det jordvandsmagasin, som planterne har til rådighed.
Planternes roddybde og jordtypen bestemmer i praksis størrelsen af jordvandsmagasinet, som kan variere meget selv inden for et mindre område.
Ved beregning af DMI’s Tørkeindeks er jordvandsmagasinstørrelsen sat til 100 millimeter som et middeltal for hele Danmark.
Den aktuelle vandmængde justeres dagligt i modellen som følge af nedbør, fordampning og nedsivning.
Data fra Tørkeindeks hentes oftest som en visuel fremstilling fra dmi.dk/torkeindeks, men data kan også hentes i rå form fra DMI’s Vejrarkiv eller fra Frie Data.
Fakta | Tørke og landbrug
Tørke kan få store konsekvenser for landbruget, der kan miste udbyttet af afgrøderne.
Afgrøder er mest sårbare i vækstsæson, hvor deres rodnet endnu ikke er fuldt udviklet, og derfor kan et tørt forår være afgørende for, hvor skadelig en potentiel tørke bliver.
En længerevarende tørke kan påvirke vandstanden i søer og åer, give skader på naturområder og forøge risikoen for naturbrande.
Kilde: Seges Innovation

Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkOm Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Eksperimentelle langtidsprognoser skal forudsige klimakatastrofer21.9.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
DMI deltager i et nyt europæisk varslingsnetværk ANTICIPATE, der vil bruge eksperimentelle langtidsprognoser på op til 46 dage til at forudsige komplekse ekstremhændelser med flere farer på spil samtidig.
DMI: Ozonlaget slår rekord – men faren er ikke forbi16.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Målinger fra DMI viser, at ozonlaget over Arktis i 2024 nåede det højeste niveau i mange år. Alligevel advarer forskere mod at tro, at ozonkrisen er løst.
DMI-fyrtårn skal sikre dansk fokus på ’tipping points’11.9.2025 15:10:29 CEST | Pressemeddelelse
11 danske eksperter skal hjælpe med at lægge det videnskabelige fundament til forståelsen af verdens fremtidige klima – herunder stigninger i havniveau og kollaps af havstrømme. Næste hovedrapporter fra FN’s Klimapanel skal være klar i 2028 og 2029
Sommeren 2025: Våd og varm3.9.2025 13:48:02 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har lagt en sommer bag sig, der både skal huskes for varmebølger og våde dage. Kalendersommeren juni–august endte lidt varmere, lidt vådere og mere solrig end normalt, men med store forskelle fra måned til måned. Her er sommeren 2025 i tørre tal.
Nyt varsel skal beskytte borgere og samfundet mod oversvømmelser1.9.2025 14:59:22 CEST | Pressemeddelelse
DMI lancerer i dag et nyt varsel, der gør det muligt at advare borgere og beredskaber op til et døgn, før oversvømmelser fra åer og søer rammer. Varselssystemet bygger på hydrologiske prognoser og skal give mere tid til at beskytte hjem, værdier og lokalsamfund - og dermed reducere konsekvenserne af ekstremt vejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum