Industriens Fond afsætter tocifret millionbeløb til Digital Energy Hub 2.0 og den grønne omstilling
19,7 millioner kroner fra Industriens Fond skal gå til fortsættelsen af Digital Energy Hub – en innovationshub, der samler virksomheder og videnspartnere om digital innovation i energi- og forsyningssektoren. Hubben introducerer en række nye initiativer såsom nyt sprintdesign, netværksaktiviteter og forbedret datainfrastruktur, der skal styrke det danske energisystem og understøtte den grønne omstilling.

”Energi- og forsyningssektoren er stadig udfordret i sin grønne omstilling, og behovet for fleksibilitet, vedvarende energikilder og effektive energisystemer er stort. Omstillingen rummer heldigvis også attraktive forretningsmuligheder for dansk erhvervsliv. Innovative energiløsninger efterspørges nemlig i hele verden, og derfor skal vi fortsætte arbejdet med at udvikle grønne, digitale energiløsninger her i Danmark.”
Sådan indledte Thomas Hofman-Bang, adm. direktør ved Industriens Fond, det første oplæg ved Digital Energy Hubs konference d. 29. april 2025 i Middelfart. Her løftede han også sløret for fortsættelsen af innovationshubben Digital Energy Hub i en fase 2.0, som Industriens Fond bevilger for 19,7 mio. kr. Projektet løber frem til 2028 og er faciliteret af Center Denmark, Energy Cluster Denmark og DigitalLead.
Datadrevne løsninger til energi- og forsyningssektoren
Digital Energy Hub 2.0 bygger videre på erfaringerne fra Digital Energy Hub 1.0 og præsenterer nye aktiviteter som fx nyt design af innovationsforløb, der kan resultere i nye teknologiske muligheder for energibranchen, og udvidet datainfrastruktur, så det bliver lettere at anvende og dele data i innovation. Målet er at skabe varige økonomiske og klimamæssige gevinster, der styrker erhvervslivets konkurrenceevne og bidrager til en bæredygtig energi- og forsyningssektor.
”Vi er utrolig glade for at kunne løfte arbejdet i Digital Energy Hub til næste niveau. Vi har allerede demonstreret, at data kan understøtte SMV’er i at finde konkrete løsninger på en række væsentlige udfordringer i energi- og forsyningssektoren. Med DEH 2.0 skærper vi indsatsen yderligere sammen med vores medfaciliterende partnere DigitalLead og Energy Cluster Denmark. Vi lancerer et nyt sprintdesign og en markant forbedret datainfrastruktur, som vil engagere endnu flere virksomheder og startups i at udvikle innovative, digitale løsninger med skalerbart potentiale,” siger Søren Skov, CEO hos Center Denmark.
Økosystem for et digitalt energisystem i verdensklasse
Digital Energy Hub arbejder tæt sammen med strategiske partnere fra industrien og videnspartnere fra førende forsknings- og vidensinstitutioner for at fremme digital energiteknologisk innovation. I et sprint med Energinet samlede hubben f.eks. 25 eksperter, der fik udviklet anbefalinger og handlingsplaner for, hvordan man sikrer balance i elsystemet, og hvordan små enheder kan inkluderes. Energinet ser frem til at fortsætte som strategisk partner og skabe lignende resultater.
”I takt med den grønne omstilling af energisystemet er der behov for løbende innovation, digitalisering og nysgerrighed for, at vi sammen finder kreative løsninger på de udfordringer, vi står overfor. Digital Energy Hubs formål er netop at lave en ramme, der kan være med til at støtte op om vækstlaget og udviklingen af nye, digitale energiløsninger. Derfor deltager Energinet naturligt i den videre udvikling af hubben,” siger Nicolaj Nørgaard Peulicke, IT-direktør/CIO i Energinet.
Fakta om Digital Energy Hub 2.0
Digital Energy Hub 2.0 er en innovationshub, der er finansieret af Industriens Fond fra 2025-2028 med 19,7 mio. kr. Projektet involverer en strategisk partnergruppe bestående af EWII og Energinet samt en faciliterende partnergruppe bestående af Center Denmark, DigitalLead og Energy Cluster Denmark.
Læs mere på www.digitalenergyhub.dk
Har du spørgsmål til projektet, eller skal du være en del af hubben? Kontakt Michael Sørensen, Head of Innovation, Center Denmark på mail mics@centerdenmark.com eller tlf.: +45 2345 8362
Nøgleord
Kontakter
Michelle Amby DegnCommunication ManagerEnergy Cluster Denmark
Tlf:+45 22278599mad@energycluster.dkBilleder
Links
Om Energy Cluster Denmark:
Energy Cluster Denmark er Danmarks klyngeorganisation og innovationsplatform for den samlede energisektor. Vi hjælper med at facilitere og fundraise
innovationsprojekter, der altid involverer partnerskaber mellem små og mellemstore virksomheder, markedsledende virksomheder og førende forsknings- og videninstitutioner.
Energy Cluster Denmark har ca. 500 medlemmer blandt virksomheder og videninstitutioner. Sammen har vi en samlet portefølje af spændende innovationsprojekter på over 3 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energy Cluster Denmark
Ny grøn teknologi klar til skalering: Reversibel brændselscelle går fra laboratorie til 35 kW prototype7.7.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Shiptown skal i et nyt innovationsprojekt bringe deres banebrydende H-Battery fra laboratiorietest til prototype. Teknologien, som bygger videre på NASA's alkaliske brændselscelle, er fri for sjældne metaller og kan både producere brint og gendanne grøn strøm.
143 millioner kroner fra EUDP til innovation i energiklyngen3.7.2025 11:23:43 CEST | Pressemeddelelse
Geotermi, fleksibel energistyring, billigere brintproduktion og offshore-inspektion med autonome fartøjer. Fire nye innovationsprojekter i den danske energiklynge har netop fået tilsagn fra Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP).
Mød de nye stemmer i Energy Cluster Denmarks bestyrelse25.6.2025 06:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre stærke profiler med vidt forskellige baggrunde er trådt ind i bestyrelsen hos Energy Cluster Denmark.
Ny elektrolyseteknologi baner vej for decentral brintproduktion29.5.2025 06:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordic Hydrogen har udviklet en ny elektrolyseprototype, der gør det muligt at producere grøn brint lokalt – der hvor strømmen er. Den kompakte teknologi kan få stor betydning for fremtidens fleksible energisystem.
Green innovation at full scale: Glass fibres get a second life in Taiwan27.5.2025 06:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Siemens Gamesa has 40 tons of high-quality recycled glass fibre, which they are now using to manufacture our 115-metre blades for Ørsted’s offshore wind project Greater Changhua 2b and 4 in Taiwan.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum