home a/s

home Boligbrief for april

Del

Økonomisk usikkerhed og påsken fyldte på boligmarkedet i april - se ogsåp regionale tal

Boligbrief: Lidt færre var på boligfremvisning i april end sammenlignet med marts.
Boligbrief: Lidt færre var på boligfremvisning i april end sammenlignet med marts. Foto: Palle Skov

Boligmarkedet i april kunne ikke helt følge op på de gode takter fra marts.

Det viser Home Boligbrief for april, som udarbejdes og udsendes i samarbejde med Danske Bank på baggrund af Home-kædens handler.

Både fremvisninger og priser stod lidt i stampe i forhold til den vækst, man ellers vil forvente fra marts til april.
Til gengæld var der fremgang i handlerne, viser boligbriefet, som både er sæsonkorrigeret og beregnet som tre måneders glidende gennemsnit.

”Sammenligner vi med april for et år siden er der ’grøn bølge’ for bolighandlerne – dvs tydelig fremgang over hele linjen,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.

Fx steg antallet af solgte huse på landsplan med beskedne 0,7 % fra marts til april, mens stigningen er på 8,3 % sammenlignet med april sidste år., viser Boligbrieftet for april. (se vedhæftede)

Han peger på gode forklaringer på, hvorfor en yderligere fremgang i april til dels udeblev.

”Først og fremmest er der opstået lidt tøven blandt både boligkøbere og -sælgere på grund af de mange storpolitiske udmeldinger og tiltag, som påvirker verdensøkonomien – og privatøkonomi og forbrugertillid – og helt forståeligt også humøret på boligmarkedet,” siger Homes analytiker.

”Ro og stabilitet er godt for boligsalget, mens usikkerhed straks får både forbrugere til at tøve,” slår han fast.

Senest er de korte renter, der ligger bag flexlånene, dog begyndt at falde, hvilket er et plus for både nuværende og nye boligejere, påpeger han.

Påsken spille puds
Påsken, som ellers har ry for at være startskuddet til boligsalgets højsæson, lå i år i april og spiller faktisk salget et puds, fortæller Henrik Hauthorn Jensen:

”Det sker hvert år. Op til påsken bliver der sat mange boliger til salg, fordi sælgerne vil være klar til de gode salgsmåneder. I ugerne op til påske, så vi samtidig en stigning i salget, som til gengæld faldt i påskeugen og dagene umiddelbart derefter, fordi mange danskere holder ferie og prioriterer venner og familie og har mindre fokus på boligkøb og -salg.”

For sommerhusene gælder det særlige forhold, at de enten benyttes af ejer selv eller i stor stil er udlejet i påsken, hvilket gør det vanskeligt at have fremvisninger.

Nogle uger efter påske sker der så til gengæld ofte en stigning i boligsalget.

”Vi forventer, at maj giver et mere reelt billede af, hvor boligmarkedet står lige nu,” slutter Homes analytiker.

Nøgleord

Kontakter

Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse. Senior kommunikationskonsulent

Tlf:2043 3514hehj@home.dk

Billeder

Boligbrief: Lidt færre var på boligfremvisning i april end sammenlignet med marts.
Boligbrief: Lidt færre var på boligfremvisning i april end sammenlignet med marts.
Foto: Palle Skov
Download

Vedhæftede filer

Om home

home-kæden - kort fortalt

home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.

Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.

  • home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
  • home blev stiftet den 1. august 1989
  • home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.**
  • home har ca. 900 ansatte
  • home er en franchise-kæde
  • home har ca. 120 franchisetagere
  • home har 184 home-butikker fordelt over hele landet**
  • homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
  • home har særligt uddannede køberrådgivere
  • home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen

Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.


Kom godt hjem!

*  Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** 2023.

Følg pressemeddelelser fra home a/s

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra home a/s

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye