Kræftens Bekæmpelse

Ejler Ejlersen, Vejle, valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse

Del

Cheflæge og speciallæge med personlig og faglig erfaring med kræft er valgt til hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse.

Ejler Ejlersen er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse.
Ejler Ejlersen er nyt medlem af hovedbestyrelsen i Kræftens Bekæmpelse.

Ejler Ejlersen, cheflæge og speciallæge i mave-, tarm- og leversygdomme, blev i weekenden valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse på foreningens repræsentantskabsmøde i Kolding.

Han har erfaring med kræft både som patient, pårørende og læge – og har tidligere brugt Kræftpatienternes Hus i Odense. Han har desuden siddet i lægefaglige og filantropiske bestyrelser. I hovedbestyrelsen vil han arbejde for bedre forebyggelse, mindre ulighed gennem partnerskaber og bedre støtte til kræftoverlevere.

Nøgleord

Kontakter

Om Kræftens Bekæmpelse

Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.

Besøg os på Cancer.dk.

Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye