DIF-formand: Giv de unge mere indflydelse
3.5.2025 09:55:58 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Der er brug for flere unge i idrættens bestyrelser og udvalg, og de unge skal anerkendes mere. Sådan lød et par af budskaberne, da formand Hans Natorp talte på Danmarks Idrætsforbunds årsmøde i Idrættens Hus.

Selv om det går den rigtige vej med flere frivillige i idrætsforeningerne, så er der også tendenser, der trækker i den modsatte retning. En af dem er, det ikke er blevet lettere at få unge med ombord i bestyrelser og udvalg.
En tendens, der ærgrer formanden for Danmarks Idrætsforbund (DIF), der lørdag afgav sin beretning på DIF’s årsmøde i Idrættens Hus, hvor repræsentanter fra DIF’s 62 specialforbund var samlet.
”Det er enormt ærgerligt, for det er faktisk mit indtryk, at de unge har mod på at tage ansvar. Vi skal blive bedre til at række hånden ud og spørge, om de vil hjælpe, for det er vigtigt, at vi får de unge med ind og stille spørgsmål til “plejer” i bestyrelsesarbejdet. Der skal være tale om reel indflydelse, og det er ikke gjort med en pizzaaften i klubben,” sagde Hans Natorp.
Styrket uddannelse af unge-ledere
Som led i indsatsen med at tiltrække flere unge har DIF i ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’ med støtte fra A.P. Møller Fonden iværksat et talentprojekt, der skal uddanne 800 nye unge ledere. En uddannelse, som de unge selv er med til at udvikle.
”Vi beder foreningerne om selv at pege på unge ledelsestalenter, som vi kan gøre klar til at sparke døren til foreningsdemokratiet ind. Det er for mange yngre vigtigt, at der er en mening og klart definerede opgaver, og måske også i højere grad, at de møder anerkendelse. Jeg synes, det er et kærkomment opråb,” sagde Hans Natorp.
I sin beretning kom DIF-formanden også ind på en række andre emner som fx børns brug af skærme og den kommende kommunalvalgsindsats, og så sagde han tak til Hans Majestæt Kongen for de pæne ord i nytårstalen.
Fakta om fremtidens Idræt for Børn og Unge:
- A.P. Møller Fonden har bevilget 85 mio. kr. til projektet ’Fremtidens idræt for børn og unge’, der er udviklet af og drives af Danmarks Idrætsforbund.
- ‘Fremtidens idræt for børn og unge’ er et ambitiøst og omfattende projekt, som løber frem til og med 2027.
- Danmarks Idrætsforbund er paraplyorganisation for 62 danske specialforbund.
- Under Danmarks Idrætsforbund er der i runde tal 6.000 børne- og ungdomsforeninger og 850.000 medlemmer under 18 år.
- Projektindsatserne er mange under følgende overskrifter: øge kapaciteten, trænerløfte og trivsel, involvering og rekruttering samt synlighed og videndeling.
- Se mere om programmet: www.dif.dk/bornogunge
Vedhæftet: (Formandens beretning)
Fotos: Lats Møller (til fri redaktionel brug)
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkBilleder
Vedhæftede filer
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
7.808 elever tager fællesskabet med hjem fra DIF Skole OL-finalen12.6.2026 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den børneolympiske ild er slukket, og årets DIF Skole OL-finale er slut. Tilbage står fire dage fyldt med idræt, holdånd og fællesskab for de tusindvis af elever, der har været samlet i København.
Folkemøde med murderball og skovrejsning11.6.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation
DIF inviterer til masser af action på Folkemødet, når bl.a. politikere, skadede veteraner og journalister mødes i kørestolsrugby. Men også et morgenløb, der sikrer skovrejsning, er på programmet.
DIF Skole OL-finalen er skudt i gang med 7.808 børn fra hele landet9.6.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den olympiske ild er tændt, fanerne er båret ind, og Sundby Idrætspark summer af liv. Med elever fra Thisted til Tønder er DIF Skole OL-finalen 2026 nu officielt åbnet.
Presseinvitation: Unge fra Sportucation forvandler Holbæks gokartbane til klasseværelse8.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 10. juni rykker undervisningen ud på gokartbanen i Holbæk. En gruppe unge fra Sportucation på FGU Nordvestsjælland har selv arrangeret, forberedt og afvikler en hel undervisningsdag for lokale ottendeklasser – og pressen er inviteret. Bag Sportucation står Danmarks Idrætsforbund og Bikubenfonden.
DIF: Idrætten har en markant plads i den nye regeringsperiode3.6.2026 13:19:19 CEST | Pressemeddelelse
Formand for DIF, Hans Natorp, kan ikke mindes et regeringsgrundlag med så stort fokus på idræt, foreningsliv og de oplevelser idrætten giver os alle. DIF hilser den nye regerings ambitioner velkommen og ser frem til samarbejdet om at styrke de vigtige fællesskaber i idrætten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

