Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium samler penge ind til skovrejsning i Outrup.

Del

Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium har med stor succes samlet penge ind til skovrejsning i Outrup med biodiversitets fremme som fokus… på jord hos de private lodsejere Gert og Pia Linnau. Gennem to forskellige grønne initiativer på deres skoler, har de haft fokus på klima, skovrejsning og Biodiversitet. Den 7. maj skal eleverne håndplante træerne i Biodiversitetsskoven i Outrup, og deltage i en fejring af deres flotte indsamlinger.

Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium samler penge ind til skovrejsning i Outrup.
Elever fra Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium samler penge ind til skovrejsning i Outrup. Det Blå Gymnasium og Varde Gymnasium

Succesfuld fundraisingsdag på Det Blå Gymnasium:

Den 16. januar 2025 blev Det Blå Gymnasium i Varde forvandlet til et centrum for engagement, innovation og grøn omstilling. Eleverne fra studieretningen Innovation kastede sig ud i en inspirerende fundraisingsdag, hvor de i tæt dialog med lokale virksomheder, arbejdede for at støtte organisationen ”Growing Trees Network”. Målet var at rejse midler til skovrejsning i Biodiversitetsskoven i Outrup.

Dagen bød på spændende oplæg og intensivt gruppearbejde, hvor eleverne udviklede ansøgninger og kreative fundraisingsidéer. De fik støtte fra undervisere, fundraising-eksperten ”Rasmus Munch”, samt repræsentanter fra Varde Kommune og tre lokale virksomheder:

  • Toftegaard Økologi – en virksomhed med fokus på bæredygtig fødevareproduktion og økologi.
  • Din Revisor – en økonomisk rådgivningsvirksomhed, som understøtter den grønne omstilling.
  • Møllers Mikrobageri – et lokalt forankret bageri, med en stærk bæredygtighedsprofil.

Hver af de tre virksomheder støttede projektet med en donation, og i alt blev der indsamlet 16.250,00 kr.

Forstander for Det Blå Gymnasium, Bettina Mogensen, glæder sig over dagens succes: "Det har været fantastisk, at opleve elevernes engagement i en virkelig problemstilling, og se dem arbejde målrettet med fundraising til et vigtigt formål. Samarbejdet med virksomhederne, Growing Trees og Varde Kommune, har været utrolig givende. Vi ser frem til – sammen med Varde Gymnasium – at plante træerne i Outrup."

 

Indsamlingskampagne ” Reducer Co2 – lad træer GRO” på Varde Gymnasium

På Varde Gymnasium har eleverne iværksat en indsamlings- og oplysningskampagne, med fokus på træplantningens betydning for klimaet og biodiversiteten. De har haft fokus på, hvordan træer kan bidrage til CO2-reduktion, sunde økosystemer, og rent grundvand.

Eleverne har lagt en stor indsats i at skabe opmærksomhed omkring disse vigtige emner, og har brugt deres kreativitet og viden, til at udvikle informative plakater og materialer om emnet.

Der er blevet arbejdet med FN's verdensmål 13 (klimaindsats) og 15 (livet på land), og eleverne har fokuseret på emner som biodiversitet, drivhuseffekten og bæredygtighed, samt de rekreative synergier, en skov giver til mennesker. Indsamlingen til skovrejsning og kampagnen har kørt i marts måned. Mange har givet et bidrag til kampagnen, og der blev indsamlet 10.640,00 kr.

Vicerektor for Varde Gymnasium, Maja Mailund, udtaler: "Eleverne har med stort engagement anvendt deres faglige viden og store kreativitet til gavn for projektet, og er således gået forrest i Varde Gymnasiums kampagne for at rejse penge til træplantningsprojektet. Vi stræber altid efter at koble elevernes høje faglige teoretiske niveau med konkrete virkelighedsnære problemstillinger, og det er i høj grad lykkes i forbindelse med dette projekt. Vi er meget stolte over den dedikation, eleverne har vist projektet, og ser frem til, at se resultatet af deres arbejde i Outrup."

Stifterne af skovrejsnings NGO’en Growing Trees Network, Kim Nielsen og Lars Heiselberg Vang Jensen, udtaler: ”Vi er enormt stolte af samarbejdet og indsatsen til fordel for ny skovnatur med hjælp til biodiversiteten. Iværksat af eleverne på Varde Gymnasium og Det Blå Gymnasium sammen med deres lærere. De er en slags firstmovers som vil inspirere andre skoler i Danmark til at gøre lignende tiltag. Vi vil samtidigt gerne takke deres sponsorer og lodsejerne Gert og Pia Linnau for et godt samarbejde. De supplerer: Ønsker andre virksomheder at donere træer til skoven er der stadigt 2.488 stk. at donere af skovens i alt 13.200 træer”.

 

Information:

Eleverne skal samles ude ved Biodiversitetsskoven i Outrup, den 7. maj 2025, hvor de skal håndplante 1000 træer.

Program:

10:15 – 10:30: Velkomst og taler.

Pia og Gert Linnau Lund, Lodsejere for Outrup Biodiversitetsskov

Karoline Klaksvig, Direktør for Plan og Teknik i Varde Kommune

Jens Frederik Justsen, Rektor Varde Gymnasium

Helene Kaas Nielsen og Camilla Messer Rasmussen, Lærer Det Blå Gymnasium

Lars Heiselberg Vang Jensen, Formand Growing Trees Network

10:30 – 10:35: Fællessang.

10:35 – 11:30: Håndplantning af træer.

11:30 – 12.00: Fælles hygge for eleverne.

Kontakter:

Lars Heiselberg Vang Jensen Tlf.: 40 15 35 94 lars@growingtrees.dk

Om Biodiversitetsskoven og Varde Kommunes samarbejde med Growing Trees Network.

Biodiversitetsskoven i Outrup er ejet af Gert og Pia Linnau, der lægger jord til og passer på skoven. Gert og Pia udtaler ”dette er vores bidrag til at genskabe naturen”

Selve skovrejsningen finansieres gennem en skovrejsningsmodel, som Varde Kommune har udviklet sammen med skovrejsnings NGO'en "Growing Trees Network." Modellen går i sin enkelthed ud på, at jordejere, der ønsker at rejse skov på deres mark, kobles til personer, skoler, foreninger eller virksomheder, som ønsker mere skov etableret i Varde Kommunes geografi, og derfor gerne vil donere træer. Jordejerne Gert og Pia Linnau har en selvbetaling til hegning af arealet og har bistået skovens tilblivelse med en stor ildsjæle indsats.

Varde Kommune har i klimahandlingsplanen en ambition om, at der rejses mere skov, dette som et led i at sikre klimaneutralitet i 2050.

Nøgleord

Kontakter

Growing Trees Network Global ApS
Formand, Lars Heiselberg Vang Jensen

Mobil: 4015 3594
Mail: lars@growingtrees.dk
Hjemmeside: www.growingtrees.dk

Privat Lodsejer
Gert Linnau Lund
Outrup
Mobil: 60561970

Links

Om Growing Trees Network

Growing Trees Network har siden 2013 via koncept Folkeskoven.dk arbejdet for, at danskerne kan plante mere skov for klimaet, bevarelse af rent drikkevand, samt hjælp til biodiversiteten med nye levesteder for dyr og planter på offentlige og private jorde i DK. Pt. er plantet 160 Folkeskove i Danmark, og arbejdet bidrager også til rejsning af skove i udlandet, hvor træplantningen ydermere bistår lokalbefolkningens livsbetingelser, i Afrika, Bolivia og i Amazonas regnskoven i Ecuador.

Den nye Folkeskov I Outrup med Biodiversitet som tema bliver plantet med stor artsrighed af træer og buske af især hjemmehørende arter. Med tiden vil vinden og dyr sprede frø fra omgivelserne og bidrage til, at artsvariationen bliver endnu større. På jorden er også et vandhul.

Følg pressemeddelelser fra Growing Trees Network

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Growing Trees Network

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye