H.M. Dronning Margrethe deltog i fejringen af 25-året for Bjørn Nørgaards gobeliner på Christiansborg Slot
29.4.2025 15:22:38 CEST | Den Kongelige Samling | Pressemeddelelse
Tirsdag 29. april var H.M. Dronning Margrethe til stede på Christiansborg Slot for at være en del af afslutningen af Gobelinfestivalen, der 26.-27. april markerede 25-året for Bjørn Nørgaards gobeliner i Riddersalen.

Under besøget på Christiansborg Slot fik Dronning Margrethe indblik i flere af de aktiviteter, som besøgende på Gobelinfestivalen har kunnet opleve i løbet af weekenden. Dette inkluderede bl.a. et besøg i de åbne værksteder, hvor franske vævere fra Mobilier national demonstrerede, hvordan gobeliner væves, og konservatorer fra Den Kongelige Samling viste, hvordan tekstiler og kulturhistoriske genstande bevares.
Formiddagen bød også på et sceneprogram med museumsdirektør Thomas C. Thulstrup fra Den Kongelige Samling som moderator. Der var samtaler om kunst, håndværk og historie – med bidrag fra blandt andre Bjørn Nørgaard, direktør for Mobilier national, Hervé Lemoine og Kirstine Roepstorff om dansk-fransk samarbejde med særligt fokus på samarbejdet om Koldinghus’ fremtidige gobeliner.
Ved arrangementet blev resultatet af det kollektive kunstværk "Vi husker sammen", hvor besøgende på Gobelinfestivalen har bidraget til en ny gobelin, skabt i samarbejde med kunstig intelligens, også præsenteret. Ph.d. og sognepræst Kathrine Lilleør og fremtidsforsker Anne Skare Nielsen blev i den forbindelse interviewet om, hvordan vores kollektive historie har formet sig gennem de sidste 25 år og hvad fremtiden byder på.
Derudover var der et musikalsk indslag af Hannah Schneider, som har komponeret et nyt værk "En tråd vævet ind i tiden" til ære for gobelinerne i anledning af 25-året. Udover Hannah Schneider deltog GOSS og korensemblet Vigdis også.
FAKTA OM GOBELINERNE PÅ CHRISTIANSBORG SLOT
- Gobelinerne forestiller Danmarks historie fra vikingetid til nutid og fremtid fordelt på 11 store gobeliner og seks mindre gobeliner, der kaldes mellemstykker.
- De var en gave til H.M. Dronning Margrethes 50-års fødselsdag i 1990 fra en række danske erhvervsvirksomheder, organisationer og fonde. Efter mere end 10 års arbejde var de færdiggjort til ophængning i forbindelse med Dronning Margrethes 60-års fødselsdag i 2000.
- Ideen til nye gobeliner på Christiansborg opstod nærmest ved en tilfældighed en aften i januar 1988 ved et privat middagsselskab i København. Her var bl.a. direktøren for Rosenborg Slot Mogens Bencard til stede og samtalen faldt på, hvornår de gamle gobeliner skulle tilbage dertil, og hvad der så skulle op i Riddersalen på Christiansborg Slot i stedet for.
- De gamle gobeliner med motiver fra Skånske Krig 1657-79 var blevet vævet for Christian 5. i 1680’erne og hængt op i Riddersalen på Rosenborg Slot. Her havde de været ved at gå til i starten af 1900-tallet på grund af de dårlige opbevaringsforhold og kunne meget belejligt overføres til det nye Christiansborg Slot med alle de bare vægge. Efter etablering af centralvarme på Rosenborg Slot blev det dog forsvarligt at flytte dem tilbage til deres oprindelige plads.
- Bjørn Nørgaard blev valgt som kunstner til opgaven, og han accepterede på den betingelse, at han fik fuldstændig frie hænder til opgaven. Han kunne dog bruge en række af initiativtagerne som rådgivere inden for historie og kunsthistorie, samt naturligvis Dronning Margrethe selv.
- Det var Prins Henriks ide, at det var de franske gobelinmanufakturer, Manufactures nationales des Gobelins og La Manufacture de Beauvais, der skulle fremstille gobelinerne.
Kontakter
Nanna EbertKommunikationschef, Den Kongelige Samling
Tlf:51336644ne@kosa.dkBilleder





















Om Den Kongelige Samling
Den Kongelige Samling er organisationen bag Amalienborgmuseet, Christiansborg Slot, Eremitageslottet, Koldinghus og Rosenborg Slot. Vi formidler monarkiets historie på vores fem slotte gennem udstillinger, events og vores enestående samling af malerier, møbler, klædedragter, kroner, kronjuveler og andre kulturskatte, som har tilknytning til den danske kongefamilie fra Christian 4.s regeringstid til i dag.
Følg pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Kongelige Samling
Sådan bevares historiske tekstiler – oplev det live på Koldinghus29.5.2026 14:52:15 CEST | Pressemeddelelse
30. og 31. maj inviterer Koldinghus publikum indenfor i et arbejdsrum, som normalt er lukket for offentligheden. I Det Historiske Værksted kan gæster komme helt tæt på konserveringen af historiske tekstiler og møde fagfolkene bag arbejdet.
Koldinghus inviterer til gratis aftenfestival 4. juni29.5.2026 08:59:11 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag 4. juni kan gæster komme gratis til Koldinghus by Night og opleve det historiske slot fra et nyt perspektiv. Denne aften sættes der i forbindelse med særudstillingen Vævede mesterværker fokus på gobelinen som kunstform, og aftenen byder blandt andet på koncert, danseperformance, talk, DJ og drinks i de historiske rammer.
Kongelig historie foldet i papir19.5.2026 10:37:02 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling og Livingly præsenterer en ny serie eventyrlige papirornamenter og -figurer, der omsætter fortællinger om dansk historie og kulturarv til nutidig papirkunst. Serien er inspireret af de historiske genstande og slotte, som Den Kongelige Samling har ansvaret for at formidle – herunder Rosenborg Slot, Christiansborg Slot, Amalienborgmuseet og Koldinghus.
Børn indtager Koldinghus: Prisnomineret udstilling og bestsellerbog i centrum7.5.2026 15:57:14 CEST | Pressemeddelelse
Mandag 11. maj kl. 10–12 fyldes Koldinghus af liv, når 120 lokale skoleelever deltager i en børnereception i anledning af udgivelsen af Kongebørnene og den magiske karet. Arrangementet markerer mødet mellem en prisnomineret udstilling og en bestsellerbog, som begge formidler danmarkshistorien i børnehøjde. Pressen er inviteret med.
Sæsonstart på Eremitageslottet med kongelig jagt, magt og natur17.4.2026 08:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Samling åbner sæsonen på Eremitageslottet i denne weekend 18.–19. april med to arrangementer, der sætter fokus på den kongelige jagt som historisk, politisk og kulturelt fænomen. Gennem foredrag og naturvandring udfoldes parforcejagtens betydning for landskabet, ved hoffet og sættes i kontekst til nutidens natursyn i samarbejde med Museum Nordsjælland. Gennem hele sæsonen vil gæster kunne opleve både koncerter, vandringer og foredrag med fokus på natur, arkitektur og barokken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum