78 procent af landets pollenallergikere er mere trætte i pollensæsonen
I en ny spørgeundersøgelse, lavet af Astma-Allergi Danmark, fremgår det, at 78 procent af de adspurgte danskere med allergi er mere trætte i pollensæsonen. For mange medfører den udtalte træthed både koncentrationsbesvær og lavere produktivitet.

På vegne af Astma-Allergi Danmark har analyseorganisationen YouGov gennemført en spørgeundersøgelse blandt danskere med pollenallergi. Den afslører, at 78 procent oplever, at de er mere trætte i pollensæsonen.
”Vi får mange henvendelser i pollensæsonen fra fortvivlede danskere med allergi, som ikke udelukkende lider af fysiske symptomer som sviende øjne, løbenæse, utallige nys og astmasymptomer som hoste og åndenød. De oplever, at de er trætte, ukoncentrerede og mindre produktive på grund af de mange symptomer, dårlig nattesøvn og en generel følelse af at være syg,” siger Christine Højer Eriksen fra Rådgivningen i Astma-Allergi Danmark.
Flere end 1 million danskere lider af pollenallergi, og antallet er støt stigende. Undersøgelsen viser altså, at omkring 800.000 borgere i Danmark lever med udtalt træthed, som i mange tilfælde kan betyde, at de ikke har overskud til sociale arrangementer og fysisk aktivitet.
"Det er en udbredt myte, at det altid er allergimedicinen, som sløver. Det meste allergimedicin er i dag, for langt de fleste, fri for den type bivirkning. Trætheden hænger typisk direkte sammen med de udmattende allergisymptomer,” forklarer Christine Højer Eriksen.
For 60-årige Sonja Markussen fra Frederiksværk, der har haft pollenallergi de sidste 30 år, er trætheden et uoverskueligt problem. Da hun er allergisk over for hassel og birk, fylder pollenallergien hendes dagligdag fra februar til juni, og i den periode er energiniveauet trods indtag af allergimedicin ekstremt lavt.
“Jeg har intet overskud. På arbejdet holder jeg bare ud, og når jeg er hjemme, må jeg lægge mig,” fortæller hun.
De fysiske symptomer som løbenæse og sviende øjne betyder, at Sonja opholder sig så meget som muligt indendørs, når der er pollen i luften. Sociale aktiviteter og løbeture, er der derfor sjældent overskud til, og det påvirker i den grad humøret.
“Jeg føler mig ganske enkelt mere trist og opgivende,” siger Sonja.
Spørgeundersøgelsen er foretaget blandt 453 registrerede pollenallergikere omkring deres gener i pollensæsonen. Undersøgelsen, der er repræsentativ, er foretaget i juni 2024.
Det kan du selv gøre:
● Tag din allergimedicin Snak med din læge, og få ordineret den allergimedicin, som passer til dig og dine symptomer. Fortæl også lægen, hvis medicinen ikke hjælper godt nok på dine symptomer.
● Undgå frisk luft midt på dagen Midt på dagen er mængden af pollen i luften størst. Måske er det nødvendigt, at du midt på dagen bliver inden døre de dage, hvor pollentallet er højt. Luft ud om morgenen og om aftenen.
● Vask håret før sovetid Har du været ude, er det en god idé at tage et brusebad inden sengetid for at skylle pollen ud af håret.
● Brug solbriller Tag solbriller på, når du færdes udenfor. Det mindsker pollen i øjnene, ligesom det skarpe lys ikke generer dine øjne yderligere.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt:
Andreas Westergaard, kommunikationschef, tlf.: 53 59 32 80
Astma-Allergi Danmark er en landsdækkende patientforening, som arbejder for, at alle der er berørt af allergi, høfeber, astma og eksem får en bedre hverdag.
Følg pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Nu er sæsonen for birkepollen i gang7.4.2025 08:03:47 CEST | Pressemeddelelse
Nu begynder en af årets værste pollenplager: birkepollensæsonen. Sæsonen starter tidligere og er blevet mere intens med årene. Den kommende tids vejr bliver afgørende for, hvor slem sæsonen bliver for landets 500.000 danskere med birkepollenallergi.
Nu er pollensæsonen for elm i gang20.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det lune vejr sætter skub i blomstringen af elmetræers blomster, og derfor skyder Astma-Allergi Danmark pollensæsonen for elm i gang og udsender fra i dag Dagens Pollental og Dagens Pollenvarsling for elm.
Ny test: 88 procent af håndcremer er allergifremkaldende13.3.2025 08:31:00 CET | Pressemeddelelse
Det er højsæson for tørre, smertende hænder og fede håndcremer. Men størstedelen af cremerne indeholder allergifremkaldende stoffer, der kan forværre hændernes tilstand og føre til livslang allergi.
Nu begynder årets pollensæson6.2.2025 08:03:57 CET | Pressemeddelelse
1 million danskere kan godt begynde at gøre sig klar, for Astma-Allergi Danmark skyder nu årets pollensæson i gang og begynder at udsende Dagens Pollental.
Pollen plager også i julen: Sådan skaber du en julemiddag fri for krydsreaktioner19.12.2024 07:50:00 CET | Pressemeddelelse
For mange mennesker med pollenallergi kan julemaden ende ud i kløe og hævelser rundt om eller i munden. Bare rolig, det er ikke i sig selv farligt. Det er en krydsreaktion. Og der er måder, du kan sørge for at skabe en julemiddag, der er fri for ubehag i munden for dig selv eller dine gæster. Se listen over fødevarer, som kan give krydsreaktioner her.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum