Invitation: Oplev elever fra ungdomsuddannelsers kreative idéer og mød fremtidens iværksættere til Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskab 2025
Fonden for Entreprenørskab afholder Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Company Programme for ungdomsuddannelser 2025 i Industriens Hus tirsdag den 29. april.

Entreprenørskabsprogrammet Company Programme er for elever på ungdomsuddannelserne. Eleverne har i en periode arbejdet med programmet, og det kulminerer i Danmarksmesterskaberne tirsdag. Man kan blandt andet opleve opfindsomme elever, der har udviklet innovative løsninger på udfordringer i dagens Danmark.
Finalisterne skal kæmpe om 1. pladsen og en tur til EM til sommer, som Danmark vandt sidste år både for ungdomsuddannelser og for de videregående uddannelser. Der er dermed mulighed for at kunne møde de kommende Europamestre til DM i morgen, tirsdag.
Skoler fra alle regioner i Danmark har deltaget i Company Programme, og finalisterne kommer fra hele landet.
Mesterskabet i Industriens Hus sker i partnerskab med DI og med Danske Bank som eventsponsorer. Det foregår den 29. april fra klokken 9:00-13:30. Om aftenen er der middag, hvor vinderne kåres og prisoverrækkelse fra 17:45-21:00 (ca.). Pressen er meget velkommen. Kontakt kommunikations- og pressechef Sigurd Schou Madsen, sigurd@ffefonden.dk.
Nøgleord
Kontakter
Sigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91 37 31 10sigurd@ffefonden.dkLinks
Om Company Programme
Programmet er er et virkelighedsnært entreprenørskabsforløb for ungdomsuddannelserne, der udfordrer og styrker elevernes innovative og entreprenørielle kompetencer. Forløbet træner eleverne i at udvikle deres gode idéer og omsætte dem til realiserbare virksomheder eller sociale projekter.
Programmet sætter fagligheden og kreativiteten i spil og booster elevernes omverdensforståelse og troen på, at de kan selv.
Elevholdene har haft mulighed for at deltage i regionale konkurrencer, som kulminerer i den nationale konkurrence, hvor de præsenterer deres idéer overfor erhvervsfolk, som optræder som dommere. Vinderne herfra vinder penge til deres idé og kommer videre til Europamesterskaberne.
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab: Teknologi fra unge iværksættere skal forbedre medicinhåndtering for ældre og lette sundhedspersonalets arbejdspres25.4.2025 18:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Next Level for grundskoler 2025 i Koldinghus fredag den 25. april. Mere end 3000 elever i 7. – 10. klasse har landet over i ugerne op til konkurreret om at blive et af de bedste 28 hold, der gik videre til finalen i Kolding.
Ny analyse: Trods politisk efterspørgsel kender få lærere til undervisning i innovation og entreprenørskab25.4.2025 09:09:19 CEST | Pressemeddelelse
Selvom erhvervslivet og et stort flertal i Folketinget ønsker sig mere entreprenørskabsundervisning i grundskolen, så kan der være et stykke vej endnu, før det bliver en realitet.
Invitation: Oplev skoleelevers kreative idéer og mød fremtidens iværksættere til Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskab for grundskoler 202524.4.2025 09:12:16 CEST | Presseinvitation
Fonden for Entreprenørskab afholder Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet Next Level for grundskoler 2025 i Koldinghus på fredag den 25. april.
Partnerskab om stor festival skal skabe handlekraftige skoleelever10.4.2025 12:21:42 CEST | Pressemeddelelse
Vejle Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår partnerskab om at samle elever, lærere, iværksættere, rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, læring og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival målrettet grundskolen, som afholdes i DGI Huset i Vejle den 13. november 2025.
USAID stopper samarbejdet med Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat4.2.2025 09:57:11 CET | Pressemeddelelse
Fra bestyrelsesformand Jacob Nitter Sørensen, Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum