Historiske træskibe indtager Næstved Havn i pinsen 2025
Næstved Havn bliver forvandlet til et maritimt centrum, når flere end 65 historiske træskibe lægger til kaj 6.-8. juni. Festivalen byder på et væld af aktiviteter for hele familien, og der er gratis entré for alle.

Der er gratis entré for alle, når Næstved Kommune, Næstved Havn og Træskibs Sammenslutningen inviterer til træskibsfestival på Næstved Havn i pinsen.
Udover flere end 65 flotte træskibe i havnebassinet kan borgere og turister glæde sig til alt fra paradesejlads, åbent skib og "Leg på Kaj" til streetfood, barer, markedsboder, kunst og masser af livemusik for store og små. Der vil også være hoppeborg, trampolin og sandkasse samt maritime udstillinger at spotte på kajen. Åbningsceremonien om lørdagen fuldendes med kanonaffyring og optræden fra Dronningekoret, som består af 130 sangere.
Borgmester Carsten Rasmussen ser frem til at opleve Næstved Havn fyldt med mennesker, musik og masser af historiske træskibe:
- Vi har sat alle sejl til for at gøre Næstved Træskibsfestival til en sand maritim folkefest. Jeg håber, at rigtig mange borgere og gæster vil tage del i oplevelsen. Det bliver noget helt særligt at se industrihavnen forvandlet til et levende havnemiljø fyldt med smukke skibe og glade mennesker, siger Carsten Rasmussen og tilføjer:
- I Næstved kan vi noget særligt: Vi forvandler idéer og visioner til oplevelser, der samler mennesker og skaber minder. Med træskibsfestivalen viser vi endnu en gang, at Næstved er stedet for store oplevelser, stærke fællesskaber og et rigt kulturliv. Næstved er byen, hvor tingene sker.
Træskibs Sammenslutningens årlige pinsetræf
Træskibs Sammenslutningen besøger hvert år en dansk havn i forbindelse med deres årlige pinsetræf. Medlemmerne af foreningen kommer sejlende til den udvalgte havn i deres imponerende gamle træskibe. Weekenden for medlemmerne står på socialt samvær, fremvisning af deres skibe og generalforsamling.
Formand i Træskibs Sammenslutningen Ole Vistrup ser frem til at lægge til kaj i Næstved Havn:
- Alle i Træskibs Sammenslutningen glæder sig til at besøge Næstved Havn til vores årlige træf. For os er det en fantastisk mulighed for at vise nogle smukke skibe frem, som alle har en høj historisk værdi, og som er en del af den danske kulturarv. Det giver god mening at afvikle arrangementet i netop Næstved Havn, som er velforbundet op imod centrum af kulturbyen Næstved. Det passer utrolig godt sammen, forklarer formand Ole Vistrup.
Under festivalen bliver erhvervshavnet lukket ned. Den genetableres, når den maritime folkefest er veloverstået.
HIGHLIGHTS FRA PROGRAMMET
Fredag den 6. juni 2025
Fartøjerne ankommer torsdag og fredag formiddag. Fra kl. 14 åbner madboder, markedsboder og børneaktiviteter. I løbet af eftermiddagen kan du opleve Næssi og Ulla Abdullas Cocobongoband og flere andre musikalske navne på scenen. Gå ikke glip af kanonaffyring kl. 21.46 i havnebassinet.
Lørdag den 7. juni 2025
Dagen startes med en officiel åbningsceremoni og kanonaffyring, efterfulgt af musikalske optrædener fra bl.a. 130 korsangere i Dronningekoret. Der vil være streetfood, markedsboder, paradesejlads, åbent skib på flere fartøjer og en lang række aktiviteter som hoppeborge, "Leg på Kaj" ved Gerlev Legepark og havnevandring. I løbet af dagen vil der være musik og aktiviteter på scenen. Oplev bl.a. The Boys og John Ringstrøm.
Søndag den 8. juni 2025
Søndag fortsættes alle aktiviteter, herunder salgsboder, street food, hoppeborge mv. Du kan opleve gadeteater med De Skøre Strømere. Den Blå Anemone Ensemble sætter stemningen til din frokost. Fartøjerne begynder at afgå fra havnen i løbet af dagen. Det er en attraktion i sig selv. Festivalen afsluttes om eftermiddagen.
Se hele programmet og læs mere om Næstved Træskibsfestival her.
Kontakter
Carsten RasmussenBorgmester i Næstved Kommune
Tlf:2545 0943caras@naestved.dkOle VistrupFormand for Træskibs Sammenslutningen
Tlf:2126 6230formand@ts-skib.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Kommune
Invitation til åbent møde: Hvordan skal Næstveds havnebydel se ud?23.4.2025 11:10:15 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at forme fremtidens havneområde i Næstved. Kom til åbent møde 5. maj og tag del i vigtige drøftelser, når kommunen præsenterer vision og anbefalinger for bydelens udvikling.
Visionære beslutninger skal sikre fremtidens vækst i Næstved Kommune2.4.2025 19:30:45 CEST | Pressemeddelelse
Byrådspolitikere og nøgleaktører inden for temaer som erhverv, uddannelse og turisme var onsdag eftermiddag samlet for at lægge fundamentet for vækst i Næstved de kommende 10 år. Målet er, at Næstved Kommune runder 100.000 indbyggere i 2035.
Antallet af henvendelser til borgerrådgiver steget med 10 procent26.3.2025 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved Kommunes borgerrådgiver Birgitte Vallø har i løbet af 2024 modtaget 419 henvendelser. Det er en stigning på 10 procent i forhold til 2023. Hovedparten af henvendelserne omhandler Center for Arbejdsmarked og Center for Børn og Unges områder.
Enigt byråd vedtager erhvervsområde ved Øverup Krog26.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Byrådet i Næstved Kommune vedtog på seneste byrådsmøde enstemmigt, at 42 hektar ved Øverup Krog skal udlægges til erhverv. Forventningerne er store til det meget attraktive område, der ligger placeret ved Ringvejssystemet og ikke mindst den kommende motorvej til Rønnede.
Første store nikotinforløb afprøves nu i fem kommuner25.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elever på udvalgte ungdomsuddannelser og skoler er i disse uger i gang med de første afprøvninger af det, der kan blive en del af fremtidens nikotinstoptilbud til unge i Danmark. Og mange unge vil gerne lægge nikotinen på hylden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum