Fra gaden til hallen – badminton med mening
29.4.2025 07:30:00 CEST | Ombold | Pressemeddelelse
Når Frederiksberg Hallerne den 6. maj 2025 danner rammen om Ligafinalerne i badminton, bliver det med et særligt twist. For mens eliten af dansk badminton kæmper om guldet, deltager den yderste bredde i en tilstødende hal i histories første OMBOLD-badmintonstævne.

Siden 2003 har OMBOLD engageret udsatte mennesker i gadefodboldaktiviteter i hele Danmark. Den 6. maj bliver derfor en særlig dag, for her inviterer OMBOLD for første gang nogensinde mennesker i udsatte positioner til et badmintonstævne.
Det er et skridt, der er blevet muligt takket være en vigtig udvidelse af OMBOLDs indsatser. I 2024 blev organisationens aktiviteter nemlig udvidet med badminton, floorball og løb/gang med støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond.
Som til alle OMBOLD-aktiviteter vil fokus være på det positive fællesskab, som sporten skaber. I dette tilfælde sker det i tæt samarbejde med Badminton Danmark. Et partnerskab der markerer, at badmintonsporten er meget mere end smash og titler, men kan bruges som brobygger mellem den traditionelle foreningsidræt og de mennesker, der alt for ofte står udenfor civilsamfundets fællesskaber.
Eliten og bredden side om side
I omegnen af 50 udsatte badmintonspillere, hvis dagligdag er præget af hjemløshed, stofbrug og psykisk sårbarhed, vil tage ketsjeren i hånden og dyste på badmintonbanen, mens landets bedste badmintonspillere vil gøre sig klar til at kæmpe om titlen som Danmarks bedste badmintonklub.
- Man kan derfor sige, at eliten spiller side om side med den yderste bredde – og det er der noget smukt i. Det giver et stærkt billede af, at badmintonsporten er åben for alle, og alle kan få glæde af sporten og det fællesskab, den medbringer. At vi med dette stævne kan være med til at vise, at badminton også kan være et redskab til social inklusion og livsforandring, er enormt meningsfuldt, siger Martin S. Pedersen, direktør i OMBOLD.
Badminton med mening
Formålet med samarbejdet er klart. Badmintonsporten skal ud til mennesker, som ikke altid føler sig inviteret ind i idrættens fællesskaber. For badminton kan være langt mere end medaljer og placeringer.
- Vi tror på, at badminton har en særlig evne til at samle mennesker og skabe relationer på tværs af forskelle. Når OMBOLD og Badminton Danmark står sammen om dette stævne, er det netop for at vise, at sporten er for alle, og at den kan spille en rolle i kampen mod ensomhed, mistrivsel og marginalisering,” siger formanden for Badminton Danmark, Kristian Pihl
Et samarbejde med potentiale
Badminton har vist sig at være en populær aktivitet i OMBOLDs arbejde. Det er let at gå til og sporten kan hurtigt give spillerne succesoplevelser, hvad enten spillerne tidligere har spillet eller prøver kræfter med sporten for første gang. Og det er præcis det, der skal til for at engagere mennesker, der ofte bliver ”slået oven hovedet” med alt det, de ikke kan.
Siden OMBOLDs første badmintontræning i november 2024 er aktiviteten vokset støt, og NGO’en har nu ugentlige badmintontræninger i København, Aalborg, Holbæk og Sønderborg.
FAKTA
- OMBOLD har arbejdet med social inklusion gennem fodbold siden 2003, og står bag hjemløselandsholdet i gadefodbold.
- I 2024 udvidede OMBOLD med nye idrætsgrene, floorball, badminton og gang/løb, for at engagere endnu flere mennesker i udsatte positioner.
- Udvidelsen med nye idrætsgrene er et pilotprojekt, der er støttet af Den A.P. Møllerske Støttefond med 6. mio kr. De nye idrætsgrene er en del af OMBOLDs gratis tilbud i København, Aalborg, Holbæk og Sønderborg.
- Projektet er en del af OMBOLDs større indsats for at skabe trygge fællesskaber og livsforandringer gennem sport.
Nøgleord
Kontakter
Kasper SusaaKommunikationsansvarlig
Tlf:+45 51 35 91 60kasper@ombold.dkBilleder

Ombold
NGO’en OMBOLD er med hjemløselandsholdet i spidsen et forandringsskabende og inkluderende fodboldfællesskab for socialt udsatte mennesker. Fodboldfællesskabet danner grobund for positiv udvikling i forhold til fysisk og mental sundhed, og gennem fællesskabet skaber spillerne nye venskaber og forøget livskvalitet.
Under mottoet ‘Fodbold, Fællesskab og Forandring’ har OMBOLD siden 2003 engageret og aktiveret mere end 20.000 voksne, som ikke naturligt opsøger eller er en del af almindelige idrætsforeninger, via vores åbne lokale træninger, stævner og AsfaltLigaen.

Følg pressemeddelelser fra Ombold
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ombold
Tre organisationer går sammen om at åbne flere veje ind i idrætten21.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 200 mennesker i udsatte positioner fra hele landet samles tirsdag den 22. september i Hafniahallen i København, når Idræt for Sindet, Ombold og Landsforeningen af Væresteder inviterer til Idræt & fællesskab. Her kan deltagerne prøve alt fra fodbold og badminton til yoga, discgolf og dart. Dagen skal samtidig styrke samarbejdet på tværs af socialidrætten og give flere adgang til forskellige aktiviteter og tilbud. Thomas Bach, idrætschef i Københavns Kommune, åbner dagen.
200 mennesker i udsatte positioner samles til idrætsdag i København18.9.2026 09:37:01 CEST | Presseinvitation
Tirsdag den 22. september samles 200 mennesker i udsatte positioner fra hele landet i Hafniahallen i Valby, når Idræt for Sindet, Ombold og Landsforeningen af Væresteder for første gang inviterer til Idræt & fællesskab. Deltagerne kan prøve alt fra fodbold, badminton og floorball til yoga, discgolf, dart og petanque. Thomas Bach, idrætschef i Københavns Kommune, åbner dagen. Medier inviteres med.
Rasmus fra Haderslev hædres ved DM i gadefodbold for voksne i udsatte livssituationer4.9.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
38-årige Rasmus Eldevig havde svært ved at finde et fodboldfællesskab, der fungerede for ham, da han flyttede til Sønderjylland. I Ombold Haderslev blev det anderledes. I dag er han selv en af dem, der får fællesskabet til at hænge sammen. Fredag den 4. september modtog han Ombolds Klem, Kram & Kærlighedspris ved DM i Ombold gadefodbold i Aarhus.
250 fodboldspillere i udsatte positioner samles til DM i gadefodbold i Aarhus1.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Omkring 250 spillere fra hele landet samles den 4. og 5. september på Herman Sallings Plads til Danmarksmesterskaberne i Ombold gadefodbold. Mange lever eller har erfaring med hjemløshed, stofbrug, psykisk sårbarhed eller social isolation. Mesterskaberne afholdes i samarbejde med Aarhus Kommune og VSK Aarhus.
Kvindefodbolden vokser, men ikke alle kvinder er med: OMBOLD sætter kvinder i udsatte positioner på banen på Rådhuspladsen19.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 20. august sætter OMBOLD kvinder i udsatte positioner og deres adgang til fodboldens fællesskaber på dagsordenen, når Rådhuspladsen i København bliver fyldt med kvindefodbold. I alt er omkring 150 spillere fordelt på 20 hold klar til at gå på banen i løbet af dagen. Først mødes kvinder fra OMBOLDs fodboldfællesskaber fra hele landet til kvindestævne. Derefter går virksomheder, organisationer, kendte profiler og fodboldlegender på banen til OMBOLD SponsorCup for Kvindehold. Dagen skal vise, at fodboldens fællesskaber skal være for alle kvinder og samtidig samle støtte til OMBOLDs Hjemløselandshold for kvinder, som skal repræsentere Danmark ved VM i gadefodbold for hjemløse i Mexico til januar 2027.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum