Tre konkrete tiltag: Sådan sameksisterer vi med ulven
23.4.2025 06:00:00 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Paintballkugler, vogterhunde og en langt større anvendelse af ulvesikkert hegn skal være med til at sikre sameksistensen med ulve, lyder opfordringen fra Dyrenes Beskyttelse.

Debatten om ulvens tilstedeværelse i Danmark tager mere og mere til i disse år. Det er ubehageligt at se billederne af lemlæstede får, og det er forståeligt, at fåreavlere bliver påvirkede af at komme ud til sådan en oplevelse efter et ulveangreb. Alle er bedst tjent med, at ulvene får deres føde blandt vilde dyr og ikke blandt husdyr. Sandheden er da også, at der er rigeligt med vilde dyr i Danmark til at understøtte ulvebestanden, og at kun en forsvindende lille del af ulvens føde består af får. En tysk undersøgelse viser, at kun 0,6 procent af ulvens fødegrundlag udgøres af husdyr, mens ulven grundlæggende ikke er til fare for mennesker. Til gengæld er den til gavn for naturen.
Ét angreb bag ulvesikkert hegn på otte år
Der findes flere løsninger i værktøjskassen, der gør det muligt at sameksistere med ulven. Derfor mener Dyrenes Beskyttelse, at det vil være en falliterklæring for den hårdt pressede natur i Danmark, hvis vi tyer til at skyde ulven. I stedet bør Styrelsen for Grøn Trepart hjælpe de pressede fåreavlere med at implementere løsninger, der kan beskytte deres dyr.
”Vi bør i endnu højere grad få husdyrholdere med på at anvende det ulvesikre hegn, da det har vist sig meget effektivt med kun ét angreb bag sig i de otte år, det har været anvendt. Vi stopper heller ikke med at opfordre folk til at bruge cykelhjelm, for den redder også liv, selvom den ikke er 100 procent effektiv”, siger Michael Carlsen, der er biolog hos Dyrenes Beskyttelse.
I forvaltningsplanen for ulve var der i 2024 sat 4,5 millioner kroner af, men til trods for dette blev der kun brugt knap tre millioner i tilskud til ulvesikre hegn og erstatninger for nedlagte får.
Der er med andre ord luft i budgettet til at øge indsatsen på dette område, især fordi budgettet stiger til 5,4 millioner i 2026. Samtidig vil får og fåreavlere kunne beskyttes endnu bedre, hvis man supplerer med flere præventive foranstaltninger.
Europa bruger vogterhunde med succes
”Vogterhunde er på størrelse med eller endda større end ulven og bliver brugt med stor succes i flere europæiske lande, herunder Tyskland, der har en forholdsvis stor ulvebestand. Derfor bør vi også kunne anvende dem i Danmark. Da det samtidig kan være en bekostelig affære for den enkelte fåreavler, så peger vi dog på, at der bør medfølge en støtteordning. Det skal der være råd til”, siger Michael Carlsen.
En europæisk undersøgelse har tidligere peget på hegn som det mest effektive værn mod ulveangreb på husdyr, særligt hvis det anvendes sammen med vogterhunde. Det vil være både besværligt og risikofyldt for ulven at forcere indhegninger med vogterhunde, især set i konteksten af, at der i Jylland, som nævnt, er et stort fødegrundlag i form af råvildt og kronvildt, som i Danmark er ulvens foretrukne bytte.
Paintballkugler skal hjælpe på frygten for mennesket
Det er ikke kun frygten for at miste et husdyr, der er et varmt emne i de områder, hvor ulven holder til. I 200 år har ulven ikke været i Danmark, indtil den genindvandrede i 2012, og derfor kræver det tilvænning at skulle lære at sameksistere med ulven.
Ulven er sky overfor mennesker, og derfor vil dens instinkt være at flygte, hvis den møder et menneske. Hvis det alligevel skulle ske, at ulven begynder at vise tegn på at miste noget af sin skyhed, så opfordrer Dyrenes Beskyttelse til at oprette midlertidige, myndighedskontrollerede vagtværn udstyret med våben, der skyder paintballkugler. Det kunne for eksempel have været relevant i Oksbøl, da en gruppe ulve vandrede gennem byen om natten.
”Oplever ulven at blive skudt med en paintballkugle affyret af et menneske, så vil det gøre ondt og have en afskrækkende effekt. Hvis ulven har mistet noget af sin skyhed over for mennesker, så vil den blive genetableret, for den vil forbinde mennesker med fare”, siger Michael Carlsen.
Han understreger samtidig, at dette tiltag formentligt ingen effekt vil have i forhold til beskyttelse af husdyr, da ulven vil koble paintballkuglerne til mennesker og ikke til indhegninger, uagtet at den bliver ramt i nærheden af en fold med for eksempel får.
Ulven er en gave til den hårdt pressede natur
Det er ingen hemmelighed, at den danske natur er stærkt presset i disse år, særligt grundet menneskelige aktiviteter. Faktisk er det et lyspunkt og en potentiel håndsrækning til naturen, at ulven er tilbage i Danmark og tilmed virker til at trives så meget, at bestanden vokser i disse år.
”Ulve, eller andre dyr for den sags skyld, behøver ikke at retfærdiggøre deres tilstedeværelse. Når det er sagt, så er det en hjemmehørende nøgleart, der udfylder en vigtig rolle i økosystemet. Når ulven nedlægger et bytte, så efterlader den – modsat den menneskelige jæger - rester til andre arter. Og så går den efter de svage og syge dyr”, siger Michael Carlsen og tilføjer:
”Det er ikke nødvendigvis lige til at sameksistere leve side om side med rovdyr, men jeg tror, at de fleste af os forventer, at andre lande finder løsninger i stedet for bare at skyde dyrene. Derfor bør vi gøre det samme”.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Alt for mange fortryder deres kanin: Internaterne drukner i dyr20.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kaniner er blandt de dyr, der venter længst på adoption, og presset på Dyrenes Beskyttelses internater er vokset de senere år. Ifølge organisationen skyldes det især uplanlagte kuld og børn, der hurtigt mister interessen for deres kanin.
Hold af kaniner er det vilde vesten – der er brug for lovgivning nu11.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Misforståelser og manglende regler har i årevis betydet, at kaniner lider under forhold, der er milevidt fra deres behov. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri til at handle på dét, politikerne allerede er enige om: Nemlig at velfærden for kaniner skal forbedres.
Godt nyt fra internater: Færre kæledyr kom i klemme i 202510.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til 7.000 dyr i 2025. Det er knap ti procent færre end i året før, og måske et tegn på mere ansvarligt dyreejerskab, håber organisationen.
Laveste antal dumpede dyr siden 2020 – men problemet er langt fra løst6.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af dumpede dyr faldt i 2025 til det laveste niveau i fem år. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, men 1.041 dyr blev stadig efterladt til en uvis skæbne – det svarer til knap tre dyr om dagen.
Falsk alarm: Harekillinger er ikke i nød4.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse har modtaget de første bekymrede henvendelser om harekillinger, der ligger alene i kulden. Harekillingens største trussel er dog hverken kulde eller ensomhed, men menneskehænder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum