Invitation til borgerkonference om ensomhed
Billund Kommune inviterer til borgerkonference i MAGION i Grindsted den 27. maj kl. 16.30-20.30. Her skal vi gennem oplæg og debat sætte ensomhed på dagsordenen.

Ensomhed er en voksende udfordring i vores samfund. Ca. 600.000 danskere føler sig svært ensomme. Alle kan blive ramt - uanset alder og livssituation. Og langvarig ensomhed kan have alvorlige konsekvenser både for den mentale og fysiske sundhed.
”Ensomhed er udbredt og kan være en stor belastning for den enkelte. Det vil vi gerne sætte fokus på ved årets borgerkonference. Vi skal tale om ensomhed, og hvordan vi sammen kan knække kurven og skabe stærke fællesskaber. Det glæder vi os til at arbejde med, og jeg håber, mange har lyst til at deltage og bidrage på konferencen,” siger Ann Charlotte Gaardsvig, udvalgsformand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
Vi har inviteret to spændende oplægsholdere. Blandt andet vil professor i psykologi, Svend Brinkmann, tale om hvordan vi kommet til, at ensomhed ser ud til at vokse, og hvordan vi ender et bedre sted, hvor vi ikke bare er sammen, men hvor vi også er sammen om noget. David Vincent Nielsen, forperson for Folkebevægelsen mod Ensomhed, vil tale om ensomhed som en trussel for trivslen.
Program
Programmet byder blandt andet på
- Velkomst ved udvalgsformand for Voksenudvalget, Ann Charlotte Gaardsvig
- Oplæg ved Svend Brinkmann, professor i psykologi, om værdien af at være sammen med nogen om noget
- Oplæg ved David Vincent Nielsen, forperson for Folkebevægelsen mod Ensomhed, om ensomhed som den store trivselsrøver
- Debat ved bordene
Ronnie Flyvbjerg Olesen sikrer desuden den gode stemning med musik og fællessang.
Tilmelding
Konferencen henvender sig til alle borgere i Billund Kommune, pårørende, civilsamfundsaktører, frivillige, lokale foreninger, organisationer m.fl.
Konferencen foregår tirsdag den 27. maj kl. 16.30-20.30 i MAGION i Grindsted. Deltagelse er gratis og inkluderer let aftensmad.
Tilmelding skal ske senest den 18. maj. Tilmeld dig her: billund.dk/konference2025
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune henter ny direktør internt18.9.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Klaus H. Nielsen tiltræder d. 1. oktober 2025 som direktør for området Børn, Unge og Arbejdsmarked i Billund Kommune.
Nu tages første spadestik til en ny skole i Hejnsvig18.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. september tages første spadestik til en ny stjerneformet skole i Hejnsvig. I udformningen af den nye skole er der fokus på, at byggeriet skal understøtte Playful Learning, samtidig med at bygningen bliver et samlingspunkt for foreningslivet og bidrager til udviklingen af Billund Kommunes stærke byer.
Søg støtte til fællesskabende aktiviteter for voksne16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for ansøgninger til Midlertidig pulje for fællesskabende aktiviteter for voksne 2025. Puljen støtter nye initiativer, der giver voksne mulighed for at mødes om aktiviteter, der rækker ud over det sociale samvær.
Nu er de nominerede til ’Den Sociale Virksomhedspris 2025’ fundet15.9.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre virksomheder er nu udvalgt blandt de indstillede for deres bemærkelsesværdige indsats inden for beskæftigelse, uddannelse og støtte til borgere med forskellige udfordringer.
Afspærringer i Billund, lørdag den 20. september 202510.9.2025 13:11:19 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Hero Run vil dele af Billund bymidte samt omkringliggende gader i en periode være afspærret uden nogen mulighed for kørsel i området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum