Forskningens Døgn fejrer sit 20. år med et tætpakket jubilæumsprogram
Uddannelses- og Forskningsministeriets videnskabsfestival Forskningens Døgn fejrer i år sit 20-års jubilæum med et program, der er spækket med events rundt om i Danmark. Festivalen løber fra den 22.-27. april.
På 20 år er Forskningens Døgn vokset fra et en-dagsarrangement til et ugeprogram med 700 gratis events og foredrag over hele landet og mere end 50.000 besøgende. Formålet har hele tiden været det samme: Gør forskning mere tilgængelig for borgerne.
I år er ingen undtagelse, og en perlerække af dygtige forskere, som repræsenterer stort set alle afkroge af dansk forskning, stiller op til foredrag og events landet over. Jubilæumsårets ugeprogram byder blandt andet på et børneshow om det første menneske, en middag med temaet fra affald til gourmet og en workshop om håbet i nutidens popmusik.
Alle events har det til fælles, at de benytter lejligheden til at flytte forskning ud af laboratorier og universiteter og ind på blandt andet biblioteker og i private hjem og forsamlingshuse, så borgere kan komme tættere på nogle af videnskabens store kendsgerninger, spørgsmål og mysterier.
Jubilæumsaftenen ser et årtusind frem
Et af højdepunkterne for Forskningens Døgn i år er et stort jubilæumsarrangement, som afholdes onsdag den 23. april på Nørrebro Teater i København, hvor H.M. Dronningen og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund deltager. Aftenen byder på en videnskabelig rejse 1.020 år frem i tiden, hvor en række af landets fremtrædende forskere og bedste fortællere giver deres bud på, hvad fremtiden bringer på en række højaktuelle områder.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund siger:
- I en tid, hvor grænserne mellem videnskab og holdning udviskes mere og mere, er det vigtigt at formidle forskning på en engagerende og nærværende måde. God forskningsformidling skaber forståelse og øger relevansen af den viden, som vores forskere skaber. Forskningens Døgn har de sidste 20 år været et stærkt initiativ til at opnå det formål. Festivalen har gjort afstanden mellem forskere og borgere kortere. Jeg håber derfor, at mange også i år vil benytte sig af muligheden for at komme ud og opleve nogle af de mange spændende tilbud, som Forskningens Døgn tilbyder.
Fakta
- Forskningens Døgn er en årlig landsdækkende videnskabsfestival, som Uddannelses- og Forskningsministeriet står bag.
- Festivalen skaber mødesteder og samtaler mellem forskere og borgere og sætter fokus på, hvordan forskning og innovation er med til at løse samfundets udfordringer.
- Festivalen har typisk cirka 700 events og foredrag rundt om i landet samt mere end 50.000 besøgende.
- Arrangørerne er primært universiteter, uddannelses- og kulturinstitutioner, virksomheder, formidlings- og forskningscentre, offentlige institutioner og organisationer.
Læs mere om programmet for årets festival: Eventprogram 2025 — Forskningens Døgn
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Uddannelses- og Forskningsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Fyn får ny tandlæge- og tandplejeruddannelse18.6.2025 15:05:11 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt politisk flertal har fordelt overskydende midler fra den politiske aftale om Flere og bedre uddannelsesmuligheder i hele Danmark. Resultatet er blandt andet nye tandlæge- og tandplejeruddannelser på Syddansk Universitet
Nyt initiativ skal få flere afrikanske studerende til Danmark og styrke samarbejdet med afrikanske universiteter13.6.2025 07:36:13 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet og Uddannelses- og Forskningsministeriet lancerer et nyt program på 430 mio. kr., der skal fremme partnerskaber mellem danske og afrikanske universiteter og få flere afrikanske studerende på studieophold i Danmark.
Minister lancerer nye priser: Hylder enestående, europæiske forskere og innovatører23.5.2025 10:15:29 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsministeren vil fejre europæisk forskning og dansk innovation. Prisen ’Into Change Award’ hylder europæiske forskere, der har udmærket sig gennem excellent forskning på højeste internationale niveau.
Minister er i Bruxelles for at præsentere planen for forskning, innovation og rum under dansk formandskab23.5.2025 07:31:30 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund er i Bruxelles for at deltage i møde i Konkurrenceevnerådet. Her skal hun blandt andet præsentere sine ministerkollegaer for planerne for forskning, innovation og rum under det kommende danske EU-formandskab.
Sagsbehandlingstiden på ansøgninger om SU-handicaptillæg skal nedbringes21.5.2025 13:47:49 CEST | Pressemeddelelse
Folketinget har vedtaget en lovændring, der skal nedbringe sagsbehandlingstiden for ansøgninger om SU-handicaptillæg. Lovændringen omfatter blandt andet tydeligere krav til den dokumentation, som studerende skal indsende, så deres ansøgning kan blive behandlet hurtigere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum