Ejner Hessel A/S

Ejner Hessel A/S gør status efter første år med XPENG

15.4.2025 13:00:00 CEST | Ejner Hessel A/S | Pressemeddelelse

Del

Vi har ramt april måned 2025, og det er nu ét år siden, at Ejner Hessel A/S indgik et nyt og spændende samarbejde med XPENG – en aftale baseret på et agentkoncept, hvor bilerne sælges online, men stadig med stærk lokal tilstedeværelse i Tilst, Albertslund, Aalborg og Slagelse, hvorfra kunderne kan se og prøvekøre bilerne.

Og hvordan er det så gået?

 - Det har været spændende, interessant og lærerigt på mange punkter, fortæller Simon Justesen, salgschef for XPENG hos Ejner Hessel og fortætter:

- Der har selvfølgelig været mange nye ting at forholde sig til, nye it-systemer og nye produkter på hylderne. Og så har vi skulle sætte os ind i en helt ny måde at sælge biler på. Købsprocessen er anderledes – der er for eksempel ingen traditionel slutseddel. Kunden bestiller bilen online, og det stiller nogle krav til os om, at vi skal være endnu skarpere i vores rådgivning. Vi skal opbygge en stærk relation og skabe tryghed, når en kunde træder ind ad døren, fortæller Simon Justesen.

Fra skepsis til stærkere kundekontakt

En ting der særligt stod som en udfordring for både salgschefen og sælgerne var nye retningslinjer ved prøvekørsler. XPENG sætter nemlig krav til at en sælger skal køre med på prøveture med kunderne, og det har været noget helt nyt, som i starten blev mødt med en vis portion skepsis.

- Jeg var selv en af de største skeptikere, indrømmer Simon Justesen og fortsætter:

- Men jeg kan godt se nu, at det gør en forskel. Man får en anden relation til kunden. Man snakker om nogle andre ting, og man får en meget mere værdifuld kontakt, fordi man sidder side om side og får en fælles oplevelse, fortæller salgschefen, der også sætter ord på, hvor anderledes det har været at se biler blive solgt døgnet rundt.

 - Vi sælger biler 24 timer i døgnet – også juleaften og nytårsdag, kl. 01.34 om morgen og kl. 15.30 om eftermiddagen. Det er både spændende og sjovt. Det giver et særligt kick, når man møder ind om morgenen og ser, at kunden man talte med i går, har lagt en bestilling om aftenen. Så må vi jo have gjort et eller andet rigtigt, fortæller Simon Justesen med et smil.

Men selvom online-salget har taget fart, oplever Ejner Hessel stadig, at kunderne gerne vil ud og mærke på bilerne og afslutte købet med et klassisk håndtryk.

- Vi ser, at det for nogen stadig er en barriere at bilen bestilles online, men vi guider selvfølgelig kunderne på bedste vis, når de kommer til os og søger det traditionelle bilkøb – men det er en udfordring, men også en sjov udfordring, siger Simon Justesen.

Kvalitet, kundetilfredshed og Kina

Ifølge Simon Justesen er bilerne fra XPENG blevet taget godt imod hos Ejner Hessel. Kvaliteten er høj, køreegenskaberne er gode – og både salgschef, mekanikere, værkførere og sælgere er glade for bilerne under Hessel-brandet. Samtidig klarer Danmark det rigtig godt, specielt det lille marked taget i betragtning, og Danmark har været et foregangsmarked på mange punkter for XPENG.

- Vi har haft godt gang i salget på XPENG, og vi har haft travlt. Ejner Hessel står i dag for ca. 50% af alle XPENG-prøveture, der køres i Danmark, og 50% af ordrerne lægges efter, at kunderne har været i dialog med os i vores showrooms, fortæller Simon Justesen og fastslår samtidig det gode samarbejde, der har været mellem den danske XPENG-importør og Ejner Hessel:

 - Vi har et rigtig godt samarbejde med XPENG Danmark, og importøren arbejder benhårdt for at fremme vores interesser. Der kan af og til være lidt langt til Kina i praksis, men kineserne er omstillingsparate og vil gerne lytte til feedback fra det danske og europæiske marked. De investerer i at udbedre de småting, der har været undervejs, og kommer hurtigt med forbedringer og opdateringer, siger Simon Justesen.

Klar til næste kapitel

Når det kommer til fremtiden for XPENG hos Ejner Hessel glæder Simon Justesen sig til at se, hvordan modelprogrammet udvikler sig de kommende år.

- Nu så vi XPENG P7+ på ECar Expo sidste år, og vi har en forhåbning om, at den bil kommer til Danmark, men nu må vi se, intet er bekræftet endnu. Udfordringen i øjeblikket er, at vi gerne vil have flere modeller at spille med, så det ser vi meget frem til at følge både her i 2025, men særligt også i 2026, fortæller en forventningsfuld Simon Justesen.

Så når der gøres status over det første år med XPENG hos Ejner Hessel tegner der sig et klart billede: Den digitale købsmodel har åbnet døren til stærkere kunderelationer, fleksibelt salg og en biloplevelse, der følger med tiden. Der er desuden en stor tro på samarbejdet og på XPENGs potentiale i det danske marked.

- Vi glæder os til at sende endnu flere XPENG-biler ud på de danske veje og fortsætte rejsen med et brand, der hele tiden udvikler sig. Det har været en spændende begyndelse – og vi er kun lige startet,” afslutter Simon Justesen.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Om Ejner Hessel A/S

Det familieejede Ejner Hessel A/S, der har hovedkontor i Brande, er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, XPENG, Renault, Dacia, Ford og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i Jylland. I 2008 kom det sjællandske marked med, og Ejner Hessel har i dag i alt 32 afdelinger - heraf 18 i Jylland og 14 på Sjælland. Ejner Hessel-koncernen er også ejer af Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark, i Vejle. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.800 medarbejdere og omsatte i 2023 for 9 mia. kr.

Følg pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Ejner Hessel accelererer trailersalget – stærk vækst og ambitiøs start på 202614.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel A/S har i en årrække arbejdet med salg af trailere til transportbranchen, men indsatsen har fået et markant løft siden 2023, hvor Henrik Korsdal Pedersen kom til og satte yderligere fokus på området. Siden da har trailersalget udviklet sig til et forretningsområde i klar vækst – og i dag er det ikke længere en velbevaret hemmelighed i branchen. Udviklingen taler sit tydelige sprog. Fra 77 solgte trailere i 2023 til 86 i 2024 og hele 117 i 2025 har Ejner Hessel opbygget en stærk position i markedet. Og 2026 er allerede kommet flyvende fra start med omkring 150 trailere i ordre efter årets første tre måneder. Henrik Korsdal Pedersen bragte erfaring med sig som selvstændig forhandler, herunder samarbejdet med Pachton, som i dag er en del af Ejner Hessels portefølje. Sammen med en målrettet indsats har det været med til at styrke både fokus og retning i trailersalget. – Vi ser et stort potentiale i trailersalget, og de resultater vi skaber nu, er et resultat af et bevidst foku

To markante jubilæer i Randers: 90 års erfaring og et fælles arbejdsliv hos Ejner Hessel12.5.2026 11:01:45 CEST | Pressemeddelelse

Hos Ejner Hessel i Randers er der i foråret 2026 dobbelt anledning til fejring. To erfarne profiler med tilsammen 90 år i bil- og lastbilbranchen markerer nemlig hver deres imponerende jubilæum. 61-årige karrosseritekniker Michael Bendix Pape kunne den 1. april fejre 40-års jubilæum hos Ejner Hessel, mens 66-årige lastbilværkfører Torben Frederik Pedersen den 10. maj kunne markere hele 50 år med Mercedes-Benz lastbiler. De to jubilarer har mere til fælles end blot et langt arbejdsliv. Begge begyndte deres karriere i Viborg hos den daværende Mercedes-forhandler Villy Sølvsten, begge blev siden en del af Bohnstedt-Petersen og senere Merkurbiler, inden de i begyndelsen af 1990’erne blev en del af Ejner Hessel. I dag arbejder de side om side i Randers-afdelingen og deler samtidig et nært forhold til Peder Hessel, eller PH som de kalder ham. – PH er noget særligt, ikke på grund af sin titel, men fordi han er jordnær og oprigtigt interesseret i sine medarbejdere. Han er en leder, der både vi

Ejner Hessel styrker sin position på Sjælland med ny stor forretning i Køge11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ny lokation i Køge samler Renault, XPENG og Hessel Selected under ét tag og bliver et vigtigt knudepunkt for Ejner Hessel på Sjælland. Ejner Hessel, en af Danmarks største bilforhandlerkæder, styrker nu sin position på Sjælland med en ny forretning i Køge. Fra 1. juni overtager virksomheden forretningen på Tangmosevej 99, 4600 Køge, fra Selected Car Group. Fremover bliver adressen et samlet omdrejningspunkt for salg og service af XPENG, salg og service af Renault person- og varebiler samt en stor Hessel Selected-forretning med adgang til mere end 500 brugte biler. Etableringen er et vigtigt strategisk skridt for Ejner Hessel. Siden overgangen til det nye Renault-forhandlernetværk, som blev rullet ud i 2024, har det været en klar ambition at etablere en forretning i Køge. Med den nye lokation lykkes det nu at udvide Renault-netværket med en moderne og attraktiv butik i et område med stor regional betydning og et stærkt kundegrundlag. – Vi har i længere tid haft en klar ambition om at et

Ny eEconic 400 udviklet til danske affaldsopgaver får verdenspremiere på IFAT8.5.2026 09:19:48 CEST | Pressemeddelelse

På IFAT 2026 i München tiltrækker den nye eEconic 400 i disse dage stor opmærksomhed blandt messens besøgende. Den specialudviklede elektriske lastbil er skabt gennem et tæt samarbejde mellem ARC, Ejner Hessel – Trucks og Mercedes-Benz Special Trucks. Løsningen er udviklet med udgangspunkt i konkrete danske kundebehov til krævende affalds- og genbrugsopgaver og er et stærkt eksempel på, hvordan tæt samarbejde mellem kunde, forhandler og producent kan være med til at drive udviklingen af næste generation af elektriske speciallastbiler. Den nye eEconic 400 er baseret på Mercedes-Benz’ elektriske Econic-platform, men er videreudviklet med en ekstra batteripakke, der øger kapaciteten til 400 kWh og leverer op til 448 kW effekt. Løsningen er udviklet for at sikre ekstra rækkevidde og tilstrækkelig energi til drift af både kran og kroghejs ved krævende opgaver som tømning af nedgravede glascontainere og håndtering af haveaffald. Baggrunden for udviklingen er ARC’s daglige arbejde med affalds

Stærkt resultat for Ejner Hessel i en udfordret branche5.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel Holding A/S leverer i 2025 et stærkt og meget tilfredsstillende resultat i en bilbranche, der står midt i en enorm omstilling, som bærer præg af faldende indtjening i branchen, øget konkurrence og en accelererende omstilling mod elbiler. Omsætningen steg til 10,6 milliarder kroner (2024: 9,9 mia. kr.), mens resultatet før skat udgør 336 millioner kroner (2024: 335 mio. kr.). Årets resultat hos Ejner Hessel Holding A/S lander på 261 millioner kroner. Dermed fastholder familievirksomheden niveauet fra året før. - Vi leverer et meget tilfredsstillende resultat i en branche, hvor indtjeningen generelt er under pres, og hvor der sker store strukturelle ændringer på grund af elektrificering og øget konkurrence. Det vidner om en stærk forretning med dygtige medarbejdere og om en organisation, der formår at tilpasse sig, når udfordringerne dukker op, fortæller administrerende direktør i Ejner Hessel Holding A/S, Benjamin Mahr. Stabilt eftermarked og vækst i bilsalget styrker forre

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye