Tony Hadley kommer til København
Tony Hadley lægger til sommer vejen forbi den nye FOREVER festival i Viborg, men nu kan fans i København også opleve ham live, når han den 3. november gæster Amager Bio.

Britiske Tony Hadley stod i en årrække i front for 80’er New Romantic-bandet Spandau Ballet, hvor han høstede sit ry som en af Storbritanniens bedste popvokalister. Bandet udgav en række storhittende singler og album, herunder den episke “Through the Barricades” og kæmehits som “True” og det uofficielle OL-soundtrack “Gold”.
Op igennem 80’erne opnåede Spandau Ballet status af verdensstjerner, men efter uoverensstemmelser i bandet, gik de i 1990 hver til sit. Og på trods af, at to genforenings-turnéer nåede at se dagens lys, står Tony Hadley i dag på egne ben med sit succesfulde soloprojekt.
I eget navn har Tony Hadley udgivet en række album, senest sidste års swing-plade The Mood I’m In, og der er meget mere på vej. I 2025 forventes Hadley nemlig at udgive endnu et swing-album efterfulgt af endnu en udgivelse allerede til næste år.
Når Tony Hadley den 3. november gæster Amager Bio, er det en meget erfaren live-performer, der venter publikum. Hadley har spillet utallige koncerter verden over både med sit band, sine swing-bands og med orkester.
I 2022, søsatte han sin omfattende 40-års jublilæumsturné, som talte 40 shows på tværs af Storbritannien, efterfulgt af koncerter i både Australien, New Zealand, Filippinerne, Japan og Italien. Og mange flere shows har fulgt efter.
Til sommer står Tony Hadley på plakaten på en række festivaler – inklusivt Viborgs nye festival FOREVER – så han er mere end varm, når han til efteråret igen tager på tour og rammer Amager Bio i København.
Billetsalget til koncerten starter torsdag den 17. april klokken 10.00 via United Tickets.
Nøgleord
Kontakter
Presse
presse@dtdconcerts.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra DTD Concerts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTD Concerts
TooManyLeftHands & Magicbox indtager Royal Arena med historisk stort elektronisk show16.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. april 2026 bliver en milepæl i dansk elektronisk musikhistorie. For første gang nogensinde rykker TooManyLeftHands og Magicbox-festen ind i Royal Arena med et historisk stort elektronisk show – og det bliver samtidig det største DJ-show af en dansk artist på dansk grund nogensinde.
Popsensationen Benson Boone kommer til Danmark30.5.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den grammy-nominerede verdensstjerne giver koncert i Royal Arena lørdag den 15. november 2025.
Den brasilianske succestrio Gilsons annoncerer dansk koncert28.5.2025 10:00:25 CEST | Pressemeddelelse
For første gang i deres karriere lægger den brasilianske trio Gilsons vejen forbi Danmark, når de giver koncert i DR Koncerthusets Studie 2 den 28. september 2025.
White Lies annoncerer europaturné og udgiver ny musik21.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den britiske trio gæster Tobakken i Esbjerg og VEGA i København i februar 2026.
Jesse Welles kommer til København13.5.2025 15:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Den amerikanske folk-trubadur giver koncert i Amager Bio den 13. december 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum