Selskab får tilladelse til at undersøge muligheden for CO2-lagring ved Thorning
Selskabet Norne Thorning Storage ApS har fået tilladelse til at efterforske, om undergrunden i et område omkring Thorning i Midtjylland kan bruges til at lagre CO2. Hvis området er egnet, kan selskabet senere søge om tilladelse til at påbegynde lagringen.
Lagring af CO2 er en vigtig brik i arbejdet for, at Danmark kan nå sine klimamål frem mod 2050. Nu har selskabet Norne Thorning Storage Aps fået tilladelse til at efterforske, om undergrunden i et område omkring Thorning i Midtjylland er egnet til at lagre CO2.
”Danmark har vist sig at have gode geologiske forhold til at lagre CO2 i undergrunden, og det giver os et stærkt kort på hånden i arbejdet med at reducere vores udledninger og nå de danske klimamål. Jo bedre mulighed for lagring, jo mere attraktivt bliver det at gennemføre projekter, der fanger CO2, så den ikke udledes til atmosfæren,” siger vicedirektør i Energistyrelsen, Peter Christian Baggesgaard Hansen.
Fem danske områder på land er blevet identificeret som potentielt velegnede til sikker CO2-lagring langt nede under jordens overflade. Thorning er et af disse områder, og den aktuelle tilladelse er den seneste af i alt syv tilladelser, som er givet til at undersøge muligheden for lagring af CO2 i Danmark.
”Nu starter et grundigt arbejde for selskabet med at efterforske området nærmere. Det tager tid, og det må og skal det også. Energistyrelsen kommer kun til at tillade projekter, hvor det er sikkert og miljømæssigt forsvarligt at lagre CO2 i undergrunden”, siger vicedirektør i Energistyrelsen, Peter Christian Baggesgaard Hansen.
I første omgang er der givet tilladelse til efterforskning i op til seks år med mulighed for forlængelse til i alt ti år. Hvis området lever op til alle miljømæssige krav og bliver konstateret egnet, har Norne Thorning Storage Aps fortrinsret til at ansøge om en tilladelse til at lagre CO2.
Norne Thorning Storage Aps har fået tilladelsen sammen med det statsejede selskab Nordsøfonden, der i alle CO2-lagringslicenser får en andel på 20 pct. af tilladelsen.
FAKTA: Lagring af CO2 på land
- Tilladelsen gælder et område ved Thorning. Området er et blandt flere, der er udpeget af De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS), da de geologiske forhold i netop de områder er særligt velegnede til lagring af CO2 i undergrunden.
- Der er allerede nu gennemført en strategisk miljøvurdering af området med henblik på at sikre, at lagring foregår miljømæssigt forsvarligt. Konkrete projekter og aktiviteter i forbindelse med efterforskning og lagring af CO2, herunder f.eks. boringer, skal desuden miljøvurderes særskilt efter gældende regler.
- Ifølge Aftale om styrkede rammevilkår for CCS i Danmark af 20. september 2023 deltager staten gennem Nordsøfonden med et ejerskab på 20 procent i alle undersøgelses- og lagringstilladelser.
- Der er allerede tildelt tre tilladelser til undersøgelser med henblik på CO2-lagring i den danske del af Nordsøen samt tre tilladelser på land. Se information herom i pressemeddelelser fra 6. februar 2023 samt 20. juni 2024
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:+45 33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Kristoffer Böttzauw stopper som direktør i Energistyrelsen5.9.2025 10:14:02 CEST | Pressemeddelelse
Kristoffer Böttzauw stopper med udgangen af september måned som direktør i Energistyrelsen, hvor han har været en del af direktionen i samlet set 10 år – de seneste 7 år som direktør.
Stor interesse for at søge støtte til innovative energiprojekter3.9.2025 11:50:44 CEST | Pressemeddelelse
Der er fortsat stor efterspørgsel på finansiering til udvikling og demonstration af fremtidens energiteknologier i Danmark. Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har modtaget ansøgninger om støtte for 891 millioner kroner til i alt 92 projekter.
Energistyrelsen har truffet afgørelser i sager under åben dør-ordningen1.9.2025 14:10:32 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har givet afslag på ansøgninger om forundersøgelsestilladelser under åben dør-ordningen. Vurderingen er, at udstedelse af forundersøgelsestilladelser til nye kommercielle åben dør-projekter vil indebære ulovlig statsstøtte. Den statsstøtteretlige vurdering, der ligger til grund for Energistyrelsens afgørelser, er foretaget i dialog med styrelsens juridiske rådgivere.
Milliardudbud til fangst og lagring af CO₂ går ind i sin næste fase27.8.2025 14:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for at afgive indledende bud i forbindelse med puljen til fangst og lagring af CO2 er udløbet. Energistyrelsen går nu i dialog med budgiverne frem mod fristen for at afgive endelige bud til puljens 28,7 milliarder kroner.
Havvindmølleparkerne Nysted og Middelgrunden kan fortsætte med at producere grøn strøm27.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har meddelt de to ejerkredse af Nysted Havmøllepark syd for Lolland og Middelgrunden Havvindmøllepark i Øresund, at de får forlænget deres tilladelse til elproduktion. Dermed er der mulighed for, at de to havvindmølleparker kan producere strøm i henholdsvis ti år og 25 år frem i tiden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum