Ærgerlige dyrepassere om parringsforsøg: Måtte stoppe mens stemningen var god
Pandaerne i ZOO er onsdag aften tilbage i hver deres anlæg efter parringsforsøg

Onsdag aften er pandaerne Mao Sun og Xing Er tilbage i hver deres anlæg i Zoologisk Have. Det er de efter ca. et døgn sammen, hvor der har været masser af god stemning mellem de to bjørne, men desværre ikke så meget, at det blev til en parring.
- Vi er selvfølgelig lidt skuffede, da vi har set så meget god pandadfærd fra dem begge to. Bedre end vi har set de andre år. Hun har været vildt interesseret i ham, og han har været interesseret i hende. Men det er desværre deres timing, der svigtede igen, lyder det fra dyrepasser Nadja Søndergaard.
Det er helt naturlig adfærd, at bjørnene bliver frustrerede, når de ikke kan læse hinandens signaler, hvilket kan medføre nogle voldsomme slåskampe. Derfor besluttede bjørneteamet, at det var bedre at slutte, mens stemningen stadig var god mellem pandaerne. Derfor åbnede de lågen igen mellem de to anlæg.
- Det var helt tydeligt, at Xing Er var klar til at komme hjem til selv. Pandaerne er jo solitære dyr, så det er en hård omgang for dem pludselig at være sammen så intenst. Det tærer på kræfterne, lyder det fra Nadja Søndergaard, der også glæder sig til en god nats søvn.
HÅBEFULD FOR FREMTIDEN
I modsætning til andre år, hvor Xing måske ikke har virket så aktiv og opsøgende, så har dyrepasserne i år set en meget positiv udvikling fra hanpandaen, hvilket giver stor optimisme for fremtiden.
- Vi tror stadig på, at det godt kan lykkes og champagnen skal åbnes, lyder det.
Det er sjette år, man forsøger sig med en pandaparring i ZOO, og det er altså ikke så ligetil, når man har med nogle meget selektive arter at gøre, der i naturen sagtens kan have flere partnere.
-Mange tror, at det er givet, at bare man har en han og en hun, der bliver sat sammen, så parrer dyrene sig partout sig med hinanden. Sådan er det også med mange arter – men det gælder altså ikke for pandaer. Det er også derfor, at vi prøver forskellige strategier af for at hjælpe dem med at finde hinanden på en naturlig måde. Det er meget vigtigt for os i alt, hvad vi gør her i ZOO, at det sker på dyrenes præmisser og så naturligt som muligt.
Kontakter
Camilla Cornelius SørensenPresse- og kommunikationschefZOO
Tlf:+4530167373cams@zoo.dkZOO er sat i verden for at fremme naturbevarelse. Det gør vi gennem inspiration og opdagelser for vores gæster i Zoologisk Have København. Vi bidrager aktivt i det internationale arbejde med at bevare dyrearter og naturområder. Vi øger interessen og forståelsen af naturen og dens mangfoldighed og bidrager med vigtig forskning. Alt, hvad vi gør, er natuligvis baseret på et videnskabeligt grundlag.
Følg pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Zoologisk Have i København
Spændingen stiger i ZOO: Onsdag aften blev pandaerne lukket sammen9.4.2025 20:31:11 CEST | Pressemeddelelse
Det korte vindue, hvor der er mulighed for en pandaparring i ZOO, er nu begyndt Video fra onsdag aften første møde. https://wetransfer.com/downloads/a7af7823ac42513fa39b47fd8497797d20250409181846/670ae23cc88846b488880ee7ef434d6020250409181846/ae5a56?t_exp=1744481926&t_lsid=74b46c29-4ab1-478c-a149-b7d5d819e9f4&t_network=email&t_rid=YXV0aDB8NjM0NmJmN2E4MjhkYjYwYTIxMzU0NjU3&t_s=download_link&t_ts=1744222726
Stolt direktør: Stort underskud vendt til overskud i ZOO2.4.2025 13:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter et udfordrende 2023 har Zoologisk Have i København genvundet fodfæstet. 2024 blev et år præget af fremgang i både besøgstal, økonomi og strategiske ambitioner, herunder et markant øget fokus på formidling om projekter inden for biodiversitet og naturbevarelse i Danmark og på tværs af seks kontinenter.
ÅRETS PANDAPARRING: Her er strategien2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
April måned er den vigtigste på året for pandaernes dyrepasserteam i ZOO. Det er nemlig på det tidspunkt, at hunpandaen Mao Sun går i brunst i en kort periode på 1-2 dage. Få dage, der kan gøre en årelang drøm om få pandaunger i ZOO til virkelighed VIDEO HER FRA TIDLIGERE BRUNSTFORSØG:https://we.tl/t-VkXfou63Zf
SIDSTE STIK I ZOO: NU ER OVER 400 fugle vaccineret for fugleinfluenza5.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Igennem de sidste to uger har dyrlæger og dyrepassere haft ekstra travlt med at beskytte Havens fugle mod frygtet virus Se video her: (Credit: Zoologisk Have København) https://we.tl/t-eSOWf2Mv8q
Kun for voksne: ZOO er Københavns vildeste datingspot12.2.2025 10:11:49 CET | Pressemeddelelse
ZOO fejrer kærligheden og Valentines Dag med kyssebænk og sjov kærlighedsrute
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum