Danskerne glemmer vigtig ting på ferien
Påsken er lige rundt om hjørnet, og det betyder at rigtig mange danskere pakker bilen og kører udenlands på ferie. Hver fjerde dansker kender dog ikke til reglerne for det digitale kørekort i udlandet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.

I 2020 fik danskerne mulighed for at gøre brug af det frivillige supplement til det fysiske kørekort, nemlig det digitale kørekort på telefonen. Det har gjort det nemmere for mange danskere, når de skal ud at køre i Danmark. Der gælder dog helt særlige regler for det digitale kørekort i udlandet.
En ny undersøgelse fortaget af YouGov for Gjensidige, viser, at 27 procent af danskere med kørekort ikke ved, hvorvidt det digitale kørekort er gyldigt i udlandet. Det er problematisk, hvis du på ferien har glemt dit fysiske kørekort og bliver bedt om at fremvise det, forklarer Louise Hertzum Andersen, fagchef i Gouda Rejseforsikring.
“Det digitale kørekort er kun gyldigt i Danmark, og det er derfor vigtigt at skrive det fysiske kørekort på pakkelisten, når man skal ud og rejse. Det er et EU-krav, og hvis man bliver stoppet i udlandet, og skal fremvise kørekort, er det ikke nok at vise det digitale på telefonen,” fortæller hun.
Risiko for bøde
Louise Hertzum Andersen minder om, at et glemt fysisk kørekort kan have økonomiske konsekvenser i udlandet.
“Hvis du har glemt dit fysiske kørekort, kan du risikere at få en bøde i udlandet. I nogle lande kan du endda også risikere et forbud mod at køre videre, hvis ikke du kan fremvise dit fysiske kørekort. Endelig kan du blive bedt om at fremvise det fysiske kørekort i skranken ved biludlejning, og her vil det være rigtig ærgerligt at have glemt det hjemme i Danmark,” afslutter hun.
Det er planen at alle borgere i EU får adgang til et nyt digitalt kørekort, der bliver en integreret del af en fælles europæisk digital identitet. Det nye EU-kørekort skal efter planen være implementeret inden udgangen af 2030.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 931 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år med kørekort.
Har du downloadet dit digitale kørekort til din mobiltelefon? |
|
Ja |
59% |
Nej |
41% |
Ved ikke |
0% |
Hvordan mener du det digitale kørekort er gyldigt i udlandet? |
|
Det er gyldigt som herhjemme - på samme måde som et fysisk kørekort |
11% |
Det er gyldigt som herhjemme, men man skal også kunne fremvise det fysiske kørekort. |
18% |
Det er ikke gyldigt uden for Danmarks grænser |
44% |
Ved ikke |
27% |
Nøgleord
Kontakter
Lise MadsenKommunikationskonsulent Gjensidige
Tlf:20111842lise.madsen@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark og Sverige. I Norge tilbydes også pension og opsparing.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Flertal af danskerne glemmer vigtigt eltjek: Kan få alvorlige konsekvenser2.4.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er de færreste danskere, der husker at teste deres fejlstrømsafbryder, selvom det kan forhindre brand og livsfarlige stød. En ny undersøgelse fra YouGov, foretaget for Gjensidige og NRGi, viser, at over halvdelen af danskerne ikke ved, hvordan de tester deres HPFI-relæ.
Tusindvis af danskeres ferie bliver påvirket af nye regler fra 2. april31.3.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra på onsdag d. 2. april 2025 skal du have en forhåndsgodkendelse, også kaldet Electronic Travel Authorisation (ETA), hvis du skal rejse til Storbritannien eller Nordirland. En ny undersøgelse viser, at lige knap 70 procent af danskerne ikke kender til de nye regler.
Trods sundhedsfare og miljøbelastning: Så mange brændeovnsejere fyrer ulovligt op28.3.2025 07:37:00 CET | Pressemeddelelse
Der er mange materialer, det er forbudt at fyre op med i brændeovnen. Alligevel fyrer cirka hver femte brændeovnsejer op med ulovlige materialer, når hjemmet skal opvarmes. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Når stormfloden raser: 245 boliger har været ramt mere end én gang26.3.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Indenfor den seneste årrække har gentagne stormfloder ramt Danmark, og hver gang påvirker vandets hærgen boliger i klimaudsatte områder. Nye tal fra Naturskaderådet viser, at 245 boliger har været ramt af stormflod mere end én gang.
Risiko for hudkræft: Så unge er danskerne, når de tager sol første gang.19.3.2025 07:39:00 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at danskerne er meget unge, når de første gang besøger et solarie. Det er stik imod Sundhedsstyrelsens nyeste anbefalinger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum