Reform af beskæftigelsesindsatsen er dårligt nyt for ledige
9.4.2025 12:37:10 CEST | Dansk Metal | Pressemeddelelse
Store besparelser på beskæftigelsesområdet går ud over de ledige og risikerer at udfordre den danske model. Det mener Dansk Metal.

I alt skal udgifterne til beskæftigelsesområdet reduceres med 2,7 milliarder kroner hvert år. Det er rigtig mange penge, og det sætter store præg på indholdet i aftalen.
Det siger John Larsen, der er hovedkasserer i Dansk Metal:
- Når man gennemfører en reform, der har som primært formål at spare penge, så er det jo svært at forestille sig, at indsatsen bliver bedre. De ledige fratages mange af deres rettigheder, mens kommunerne samtidig frisættes fra forpligtigelser. Derfor kommer kommunenavnet nu til at blive afgørende for, hvilken indsats du kan forvente, når du mister dit job. Med den her reform efterlader vi flere ledige på perronen med ansvar for selv at finde hjem, siger John Larsen.
Den danske model kræver, et stærkt forhold mellem fleksibilitet, lediges sikkerhed og den aktive beskæftigelsesindsats. Med denne reform saver politikerne hårdt i det tredje punkt. Det er en decideret svækkelse af den danske model.
I dag har a-kasserne ansvar for kontakten med de ledige i de første tre måneder. Det havde været oplagt at udvide a-kassernes ansvar permanent, men det er kun blevet til et forsøg, hvor a-kasserne overtager en måned mere af kontakten for udvalgte dagpengemodtagere. Det er selvfølgelig et skridt i den rigtige retning, men det er slet ikke nok, siger John Larsen:
- Det er positivt, at flere fremover kan nøjes med at være i kontakt med a-kassen, men det er skuffende, at regeringen og aftalepartierne ikke har grebet muligheden for at give a-kasserne et større og mere permanent ansvar. Der er uden tvivl et stort uudnyttet potentiale, og derfor skal der heller ikke herske tvivl om, at vi er klar til at tage et endnu større ansvar end blot fire måneder, siger John Larsen.
Positivt er det dog, at dagpengemodtagere også fremadrettet har ret til uddannelse. Dansk Metal har tidligere advaret mod at følge Ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats anbefalinger om at skære i uddannelse. Det er nu droppet. Det er sammen med en mindre udvidelse af uddannelsesløftet på 110 procent virkelig gode nyheder.
- Jeg er glad for, at regeringen og aftalepartierne har lyttet på vores bekymringer og har fjernet besparelserne på uddannelse for ledige. Vi ved, at uddannelse er et af de bedste værktøjer til at få ledige i job, og det kan godt være det koster lidt på den korte bane, men det kommer igen mange gange, siger John Larsen.
Kontakter
John LarsenHovedkasserer i Dansk Metal
Tlf:33 63 23 77jlar@danskmetal.dkJeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal efter nye robottal: Afsæt 200 mio. kr. til robotter i forskningsreserven24.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra IFR – International Federation of Robotics – viser, at verdens virksomheder investerer i robotter som aldrig før. Det står dog sløjt til med nyinstallationer af robotter i Europa. Danmark halter ikke lige så meget bagefter som mange af landene i Europa, mens Kina løber forrest.
Dansk Metal: EU-formanden har ret – Europa skal satse mere på teknologi og industri16.9.2026 10:29:52 CEST | Pressemeddelelse
Ursula von der Leyens tale om EU’s tilstand rammer rigtige temaer som sikkerhed, håndtering af kunstig intelligens og konkurrenceevne. Nu skal ordene omsættes til et EU-budget, der styrker Europas teknologi og industri, lyder det fra Dansk Metal.
Industriens virksomheder er blevet mere robuste de sidste fem år13.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Dansk Metal viser, at industrivirksomhederne herhjemme har klaret sig overraskende godt de sidste fem år – på trods af inflationskrise og toldkrig.
Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark7.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser – men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte årligt frem mod 2050 for at nå udbygningsmålene for havvind i Danmark.
Ledige får ikke den hjælp, de har krav på18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte dagpengemodtager får ikke det tilbud om virksomhedsforløb eller jobrettet uddannelse, som de har krav på. Det møder kritik fra Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum