Reform af beskæftigelsesindsatsen er dårligt nyt for ledige
Store besparelser på beskæftigelsesområdet går ud over de ledige og risikerer at udfordre den danske model. Det mener Dansk Metal.

I alt skal udgifterne til beskæftigelsesområdet reduceres med 2,7 milliarder kroner hvert år. Det er rigtig mange penge, og det sætter store præg på indholdet i aftalen.
Det siger John Larsen, der er hovedkasserer i Dansk Metal:
- Når man gennemfører en reform, der har som primært formål at spare penge, så er det jo svært at forestille sig, at indsatsen bliver bedre. De ledige fratages mange af deres rettigheder, mens kommunerne samtidig frisættes fra forpligtigelser. Derfor kommer kommunenavnet nu til at blive afgørende for, hvilken indsats du kan forvente, når du mister dit job. Med den her reform efterlader vi flere ledige på perronen med ansvar for selv at finde hjem, siger John Larsen.
Den danske model kræver, et stærkt forhold mellem fleksibilitet, lediges sikkerhed og den aktive beskæftigelsesindsats. Med denne reform saver politikerne hårdt i det tredje punkt. Det er en decideret svækkelse af den danske model.
I dag har a-kasserne ansvar for kontakten med de ledige i de første tre måneder. Det havde været oplagt at udvide a-kassernes ansvar permanent, men det er kun blevet til et forsøg, hvor a-kasserne overtager en måned mere af kontakten for udvalgte dagpengemodtagere. Det er selvfølgelig et skridt i den rigtige retning, men det er slet ikke nok, siger John Larsen:
- Det er positivt, at flere fremover kan nøjes med at være i kontakt med a-kassen, men det er skuffende, at regeringen og aftalepartierne ikke har grebet muligheden for at give a-kasserne et større og mere permanent ansvar. Der er uden tvivl et stort uudnyttet potentiale, og derfor skal der heller ikke herske tvivl om, at vi er klar til at tage et endnu større ansvar end blot fire måneder, siger John Larsen.
Positivt er det dog, at dagpengemodtagere også fremadrettet har ret til uddannelse. Dansk Metal har tidligere advaret mod at følge Ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats anbefalinger om at skære i uddannelse. Det er nu droppet. Det er sammen med en mindre udvidelse af uddannelsesløftet på 110 procent virkelig gode nyheder.
- Jeg er glad for, at regeringen og aftalepartierne har lyttet på vores bekymringer og har fjernet besparelserne på uddannelse for ledige. Vi ved, at uddannelse er et af de bedste værktøjer til at få ledige i job, og det kan godt være det koster lidt på den korte bane, men det kommer igen mange gange, siger John Larsen.
Kontakter
John LarsenHovedkasserer i Dansk Metal
Tlf:33 63 23 77jlar@danskmetal.dkJeppe Hee RømerPressekonsulent
Tlf:29 88 22 24jero@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny aftale kan sikre dansk skibsbygning4.7.2025 19:01:51 CEST | Pressemeddelelse
Politisk aftale om bygning af forsvarsskibe i Danmark er et fremskridt for dansk forsvarsindustri og vores sikkerhed. Det kan skabe massevis af arbejdspladser.
Dansk Metal: Virksomheder med ordnede forhold bliver belønnet30.6.2025 11:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale belønner virksomheder med ordnede forhold. Dansk Metal roser regeringen for at slå fast, at det er overenskomsterne, der sikrer danske løn- og arbejdsvilkår.
Dansk Metal: NATO’s nye mål skal skabe arbejdspladser i Danmark25.6.2025 14:19:38 CEST | Pressemeddelelse
De nye NATO-mål for oprustning bør bruges til at styrke dansk forsvarsindustri og skabe flere arbejdspladser i Danmark. Det mener Dansk Metal, der repræsenterer ca. 100.000 medlemmer, primært i industrien.
Tillidsfolk: Et stærkt Tyskland er vigtigere end at stoppe USA's toldsatser24.6.2025 09:18:31 CEST | Pressemeddelelse
Flere tillidsfolk vurderer, at den tyske økonomi har større indflydelse på deres virksomhed, end hvis USA øger toldsatserne. Det viser en undersøgelse fra Dansk Metal.
Der er penge i kassen – så drop snak om krigsskat og nedskæringer23.6.2025 11:15:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens opjustering af det økonomiske råderum viser, at Danmark har råd til både velfærd, klima og forsvar. Der er ingen grund til at spare på dagpenge eller gennemføre reformer, der rammer almindelige lønmodtagere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum